تجزیه طلب آذربایجانی تحویل ایران شد

تجزیه طلب آذربایجانی تحویل ایران شد

در واکنش به این عنوان، گروه هایی در آذربایجان شکل گرفته اند که "جمهوری آذربایجان" را "ایران شمالی"می نامندکه با قراردادهای زورگویانه ترکمن چای و گلستان به روسیه واگذار شده است و اینک زمان بازگشتش به سرزمین مادری است.
مراجع امنیتی جمهوری آذربایجان، یکی از عناصر تجزیه طلب آذربایجان ایران را بازداشت وبامداد امروز با هواپیما به تهران فرستادند .

به نقل از آذر پرس نیوز این فعال سیاسی که هادی سیدجواد موسوی نام دارد، از سال گذشته در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، اقامت داشته و به جریانی موسوم به جنبش ملی بیداری آذربایجان جنوبی وابسته بوده که با نام اختصاری اش، گاموح (گونی آذربایجان ملی اویانیش حرکتی) شناخته می شود.

دولت جمهوری آذربایجان پیش از این نیز برخی فعالان آذربایجانی ایرانی را از این کشور اخراج کرده اما این افراد معمولاً به کشورهایی غیر از ایران و بیشتر به ترکیه فرستاده شده اند.

جمهوری آذربایجان در سالهای نخستین پس از استقلال خود و به دنبال رشد حرکتهای ملی گرا وقومی گرا در این جمهوری به پایگاه گروهی از فعالان ایرانی شد که با هدف خودمختاری آذربایجان ایران یا جدایی آن از ایران و تشکیل آذربایجان بزرگ فعالیت می کردند.

این گروهها در زمان ریاست جمهوری ایاز مطلب اف از حمایت مستقیم دولت جمهوری آذربایجان برخوردار بودند اما این حمایت ها با سقوط دولت او و روی کار آمدن حیدر علی اف که سیاست تقلیل تنش و نزدیک شدن احتیاط آمیز به ایران را دنبال می کرد کاهش یافت.

الهام علی اف، رئیس جمهور کنونی جمهوری آذربایجان از زمانی که جانشین پدر شد روابط دولتش را با ایران، بویژه در زمینه های اقتصادی افزایش داد .
برخی جنبش های پان ترکیستی که بین مردم آذربایجان مقبولیتی ندارند با لینک شدن به افراطیون مستقر در باکو شعار تجزیه ایران را پیگیری می کنند .

 آنها ، مناطق آذربایجان در ایران را"آذربایجان جنوبی" می نامند که در واکنش به این عنوان، گروه هایی در آذربایجان شکل گرفته اند که "جمهوری آذربایجان" را " ایران شمالی" می نامند که در زمان فتحعلی شاه قاجار و تحت قراردادهای زورگویانه ترکمن چای و گلستان به روسیه واگذار شده است و اینک زمان بازگشت این مناطق به سرزمین مادری است.

یاد آور می شود گروه های پان ترکیست سال گذشته به برخی مراکز دولتی در تعدادی از شهرهای آذربایجان غربی ، شرقی و اردبیل حمله کرده و خسارت هایی را به بار آوردند که متعاقب آن مردم این شهرها با برپایی راهپیمایی ها گسترده ، این قبیل رویکردهای ضد ملی را محکوم کردند.

اسناد تاریخی نشان می دهد ترک ها ، از قدیمی ترین ساکنان سرزمین ایران به شمار می روند و هم اکنون نیز ده ها میلیون  نفر از مردم کشورمان را تشکیل می دهند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.