جلوگیری از خروج خبرنگار رادیو فردا از ایران

جلوگیری از خروج خبرنگار رادیو فردا از ایران

رادیو فردا که از پراگ، پایتخت جمهوری چک برای ایران به زبان فارسی برنامه پخش می کند خبر داد که از خروج یکی از خبرنگارانش از ایران جلوگیری شده است.
نازی عظیما - عکس از سایت رادیو فردا
رادیو فردا اعلام کرده که وزارت اطلاعات ایران به نازی عظیما پیشنهاد همکاری داده و او رد کرده است - عکس از سایت رادیو فردا

آن گونه که رادیو فردا اعلام کرده، یکی از خبرنگاران این رادیو به نام پرناز عظیما که با نام نازی عظیما فعالیت می کند، 25 ژانویه (پنجم بهمن) گذشته برای عیادت از یکی از خویشاوندان بیمارش به ایران سفر کرده اما در بدو ورود او به ایران در فرودگاه مهرآباد تهران، مأموران امنیتی گذرنامه ایرانی اش را از او گرفته اند تا نتواند از کشور خارج شود و او تاکنون موفق به خروج از ایران نشده است.

در بیانیه ای که رادیو فردا منتشر کرده، مشخص نشده که دلیل منع نازی عظیما از خروج از ایران چه بوده اما در این بیانیه آمده که بهار سال گذشته وضعیتی مشابه وضعیت کنونی برای او رخ داده و به مدت چند هفته از خروج او از ایران جلوگیری شده بوده است.

در این بیانیه آمده که وزارت اطلاعات ایران به نازی عظیما پیشنهاد همکاری با این وزارتخانه را داده و او رد کرده بوده است.

نازی عظیما تابعیت آمریکایی نیز دارد و از سال 1998کار برای بخش فارسی رادیو آزادی را که سه سال بعد به رادیو فردا تبدیل شد، آغاز کرده است.

او علاوه بر فعالیت رادیوی، ترجمه چند کتاب را نیز به زبان فارسی در کارنامه فعالیت فرهنگی خود دارد که از جمله آنها خاطرات آلکساندر دوبچک، رهبر چکسلواکی است که اصلاحات او در کشورش به مداخله نظامی شوروی و سقوط حکومتش در سال 1968 انجامید، این کتاب با عنوان در نا امیدی بسی امید است در ایران چاپ شده است.

رادیو فردا بر اساس همکاری مشترک رادیو صدای آمریکا در واشنگتن و رادیو آزادی در پراگ تأسیس شده و اخیراً سایت اینترنتی نیز راه اندازی کرده است.

جفری گدمین، رئیس رادیو آزادی از مقامهای ایرانی خواسته است گذرنامه خانم عظیما را به او بازگردانند و اجازه دهند بدون هیچ تأخیری از ایران خارج شود

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.