مرور روزنامه های تهران: دوشنبه ۲۷ فروردین

مرور روزنامه های تهران: دوشنبه 27 فروردین

مناقصه برای ساخت دو نیروگاه هسته ای جدید، ادامه کشمکش بین مجلس و دولت برسر تعیین بهای بنزین، آغاز طرح اخراج مهاجران غیرمجاز افغان، ادامه ابهام در مورد نمایشگاه بین المللی کتاب، ابراز نگرانی درباره گرانی در کشور و دیدار خاتمی، هاشمی و کروبی که برای انتخابات سال آینده مجلس صورت می گیرد از جمله مطالب مهم روزنامه های امروز صبح تهران است.Go to fullsize image

دیدار هاشمی، کروبی و خاتمی که روزنامه اعتماد ملی آن را استراتژیک خوانده از دید بسیاری از روزنامه ها خبر مهم ۲۴ ساعت گذشته بوده است.

همبستگی در صدر اخبار خود نوشته هاشمی، کروبی و خاتمی جزو شخصیت ‌های شناخته شده و تاثیرگذارند که هریک هشت سال سکاندار قوه مجریه بودند و کروبی نیز دو دوره ریاست مجلس را برعهده داشت و در انتخابات نهم ریاست جمهوری نزدیک به شش میلیون رای شهروندان ایرانی را با خود کسب کرد.

به نوشته همبستگی هرچند نقدهایی بر عملکرد دولت‌ های هاشمی و خاتمی وارد است، اما عملکرد دولت نهم که ریشه در تصمیمات نسنجیده و غیرکارشناسی دارد، از یکسو و کنار گذاشتن مدیران با تجربه از سوی این دولت و همچنین نداشتن مدل اقتصادی در اداره کشور با گذشت ۱۹ ماه از شروع به کار دولت نهم، این دولت با چالش‌های فراوان در عرصه داخلی و خارجی مواجه کرده است و مردم بیش از گذشته متوجه عملکرد دولت ‌های قبل شده ‌اند و همین موضوع بر محبوبیت هاشمی، خاتمی و کروبی افزوده است.

ایران در عنوان اصلی خود خبر از اعلام ساخت دو نیروگاه هسته ای داده و آفتاب یزد از قول مقامات دولتی نوشته آمریکایی ها می توانند در مناقصه ساخت نیروگاه های هسته ای شرکت کنند.

روزنامه کیهان که این خبر را در صدر اخبار خود با تیتر درشت در بالای صفحه اول چاپ کرده از قول یکی از مدیران سازمان انرژی اتمی نوشته این دو نیروگاه در کنار نیروگاه اتمى بوشهر احداث خواهد شد.

به نوشته رسالت مدیرعامل شرکت توسعه نیروگاه های اتمی درباره نیروگاه موجود بوشهر با اشاره به آخرین توافق مکتوب ایران و روسیه گفته آخرین توافق ما سپتامبر ۲۰۰۷ براى تکمیل نیروگاه و نوامبر ۲۰۰۷ براى تولید برق است و اگر پیمانکار روسى با جدیت کار را ادامه دهد تا پایان آوریل نیروگاه مى‌تواند به ۳/۹۲ درصد در زمینه تکمیل تجهیزات برسد.

دو روز بعد از آن که وزیر خارجه افغانستان در تهران اعلام داشت که آن کشور تحمل بازگشت یک میلیون مهاجر را ندارد به نوشته روزنامه رسالت مدیرکل مهاجرت واتباع خارجى نیروى انتظامى ازاجراى طرح تشدید برخورد با اتباع افغان غیرمجازازاول اردیبهشت ماه خبرداده و گفته اتباع افغان غیرمجازازاول اردیبهشت ماه درسراسرکشوردستگیروظرف ۴۸ ساعت ازکشورخارج مى ‌شوند.

به نوشته رسالت سردار رهنما افزوده مهاجران خارجى بدون مدارک اقامتى معتبر تا پایان فروردین ۸۶ براى خروج ازایران مهلت دارند وپس ازاین تاریخ برابرمقررات با آنها برخورد مى‌شود و کمیساریای عالى پناهندگان سازمان ملل براى تسریع درامربازگشت، به هرنفر یکصد دلارپرداخت مى کند.

در حالی که اخبار ضد و نقیضی درباره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران منتشر می شود که برخی از آن ها حاکی است اتحادیه ناشران خواستار شرکت همه ناشران شده اما ناشران عمده همچنان بی رغبت به شرکت در نمایشگاه امسال، از نام نویسی برای شرکت در نمایشگاهی که قرار است در مصلا باشد، خودداری می کنند.

اخبار دیگر نشان می دهد که گفتگو مقامات دولتی با ناشران برای جلب رضایت آنان ادامه دارد.

در همین زمان به نوشته رسالت رییس سازمان آتش نشانی شهر تهران گفته حتى هنوزمعلوم نیست که نمایشگاه بین‌المللى کتاب امسال درکجا قرار است برگزار‌شود وچون با ما هماهنگى نشده است ما نیزتدبیرى دراین زمینه نکرده ‌ایم در حالی که باید براى مصلى تهران سازو کار ایمنى لازم پیش ‌بینى شود ولی هنوزهیچ کارى دراین زمینه انجام نشده است.

برخی از روزنامه های صبح امروز ماجرای بنزین و گمانه زنی درباره قیمت و نحوه توزیع آن را مهمترین خبر روز دیده و در صدر اخبار خود نقل کرده اند.

روزنامه سرمایه گزارش داده که نمایندگان مجلس با رأی منفی به یک استفساریه اعلام کردند که دولت نمی تواند درباره فرآورده های سوختی قیمت گذاری کند.

به نوشته کیهان این رای گیری زمانی به عمل آمد که دولت با وجود پیام ها و تذکرهای رییس و نایب رییس مجلس در طرح استفساریه از مجلس پرسیدند آیا می توان قیمت بنزین، نفت، گاز و سوخت و فرآورده های نفتی را براساس ماده ۳۹ قانون برنامه چهارم توسعه که قیمت گذاری را برعهده دولت گذاشته است، قیمت گذاری کرد؟

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.