ایران قتل کامیونداران در عراق را محکوم کرد

ایران قتل کامیونداران در عراق را محکوم کرد

ایران قتل چند کامیوندار ایرانی در عراق را محکوم کرده و وزیر خارجه از احتمال آزادی دیپلمات های بازداشتی در اربیل خبر داده است.
شورشیان مسلح در بعقوبه
بعقوبه مرکز استان دیاله عراق از مناطق آشوب زده این کشور محسوب می شود

روز دوشنبه، 16 آوریل، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی قتل پنج کامیوندار ایرانی را که هنگام حمل سوخت از ایران به عراق در شمال این کشور هدف حمله قرار گرفتند و به قتل رسیدند به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی "جنایتکارانه و ضد اسلامی" خواند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه این پنج نفر در شهر بعقوبه به قتل رسیده اند.

روز گذشته گزارش شد که ماموران عراقی اجساد شش راننده تانکر نفتکش را که ظاهرا در حمله مهاجمان ناشناس کشته شده بودند در نزدیکی شهر خانقین، واقع در شمال استان دیاله و نزدیک مرز ایران و عراق، یافته اند.

منابع عراقی تایید کردند که پنج تن از کشته شدگان ا یرانی و نفر ششم عراقی بوده است.

اکثر ساکنان دیاله را، که مرکز آن شهر بعقوبه است، اعراب اهل سنت تشکیل می دهند اما شیعیان و کردها نیز اقلیت های بزرگی در این استان هستند.

هنوز دلیل قتل این افراد معلوم نیست و مشخص نشده است که آیا مهاجمان به منظور سرقت محموله کامیون ها رانندگان آنها را به قتل رساندند و یا انگیزه دیگری داشتند.

ایران مقادیری مواد نفتی تصفیه شده به عراق صادر می کند و حمل این محصولات عمدتا توسط تانکرهای نفت کش صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد رانندگان مقتول ایرانی گفت که سه تن از کشته شدگان از ایرانیان اهل سنت و دو تن از شیعیان بودند و افزود که مردم ایران صرفنظر از علایق مذهبی آنان در صدد ارائه خدمات بشردوستانه به ملت و دولت عراق هستند.

'گروگانگیری دیپلماتها'

سخنگوی وزارت خارجه "اشغالگران خارجی" را متهم کرد که نه تنها کمکی به امنیت و ثبات عراق نمی کنند بلکه، به گفته وی، دیپلمات های ایرانی را هم به گروگان می گیرند و اتهامات ناروا به جمهوری اسلامی وارد می کنند.

دفتر نمایندگی ایران در اربیل
وزیر خارجه ایران از احتمال آزادی ایرانیان بازداشت شده در اربیل خبر داده است


اشاره سخنگوی وزارت خارجه به وضعیت پنج شهروند ایرانی است که روز 11 ژانویه سال جاری در حمله نیروهای آمریکایی به یک دفتر متعلق به جمهوری اسلامی در شهر اربیل، مرکز کردستان عراق، بازداشت شدند.

جمهوری اسلامی بازداشت شدگان را دیپلمات های شاغل در کنسولگری این کشور در اربیل توصیف کرده اما منابع آمریکایی این افراد را ماموران سپاه پاسداران معرفی کرده که برای کمک به شورشیان عراقی به این کشور اعزام شده بودند.

در همانحال، منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، از احتمال آزادی این پنج نفر سخن گفته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی - ایرنا - آقای متکی در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه گامبیا در تهران در این موردگفت که "نشانه هایی مبنی بر آزادی دیپلمات های ربوده شده ایرانی در اربیل دریافت کرده ایم و امیدواریم هرچه زودتر آزاد شوند."

وی گفت که بازداشت این افراد مغایر قوانین بین المللی بوده و افزود "ما آمریکایی ها را مسئول گروگانگیری دپپلمات های کشورمان و دولت عراق را مسئول آزادی آنان می دانیم."

اوایل ماه جاری، جلال شرفی، دبیر دوم سفارت ایران در عراق که حدود دو ماه قبل در بغداد ربوده شده بود آزاد شد در حالیکه جمهوری اسلامی افراد وابسته به نیروهای آمریکایی را مسئول ربودن وی دانسته اما ایالات متحده هر نوع ارتباطی با این ماجرا را رد کرده بود.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه گامبیا که برای شرکت در مراسم گشایش سفارت آن کشور در جمهوری اسلامی در تهران به سر می برد، گفت که اقدام نظامیان آمریکایی در بازداشت این افراد برخلاف قوانین بین المللی بوده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.