سفارت آمریکا در تهران به حراج گذاشته می شود

سفارت آمریکا در تهران به حراج گذاشته می شود
حسین علیخانی، بازرگان ایرانی ساکن قبرس می گوید دادگاهی در ایران رأی داده است محل سابق سفارت آمریکا در تهران به فروش برسد و از محل پول حاصل از آن، غرامتی که وی از دولت آمریکا طلب کرده است پرداخت شود.

حسین علیخانی، آن گونه که خود می گوید پانزده سال پیش به دست مأموران گمرک آمریکا و به اتهام نقض قانون تحر

سفارت آمریکا در تهران
سفارتخانه آمریکا در تهران به دست گروهی از دانشجویان ایرانی اشغال و دیپلماتها و کارکنان آن گروگان گرفته شدند
یم لیبی "ربوده" شده و به مدت 130 روز در بازداشت مأموران آمریکایی قرار گرفته است.

وی در سال 2002 علیه دولت آمریکا به اتهام آدمربایی به دادگاهی در تهران شکایت کرد، همان اتهامی که به گفته وی، دولت آمریکا علیه ایرانیانی مطرح کرده که به زعم این دولت به گروه حزب الله لبنان در ربودن آمریکاییها کمک کردند.

شعبه سوم دادگاه عمومی تهران در سال 2003 با رأی دادن به نفع آقای علیخانی، دولت آمریکا را به پرداخت پانصدوپنجاه میلیون دلار خسارت به وی محکوم و این رأی را از طریق دفتر حفاظت منافع ایران در آمریکا که در سفارت پاکستان قرار دارد، به دولت آمریکا ابلاغ کرد.

با عدم پرداخت چنین خسارتی از جانب آمریکا، دادگاه در اکتبر سال گذشته ده روز به دولت آمریکا مهلت داد که خسارت را پرداخت کند وگرنه این مبلغ از محل دارایی دولت آمریکا در ایران به آقای علیخانی پرداخت خواهد شد.

تنها دارایی که از دولت آمریکا در ایران باقی مانده، ساختمان سفارت آمریکا و اراضی اطراف آن در تهران است.

حسین علیخانی در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که دادگاه در ماه مارس گذشته از سازمان ثبت اسناد خواسته سفارت آمریکا در تهران را به نفع وی توقیف کند تا اینکه این املاک به حراج گذاشته شود و از درآمد حاصل از آن، خسارت وی پرداخت گردد.

به گفته آقای علیخانی، حراج این سفارتخانه سه چهار هفته دیگر انجام خواهد گرفت.

از زمانی که تصویب قانونی در ایران، به دادگاههای این کشور صلاحیت رسیدگی به شکایات علیه دولت آمریکا را داد، حسین علیخانی نخستین کسی است که توانست چنین حکمی به نفع خود از مراجع قضائی ایران بگیرد.

وضع این قانون در مقابل تصویب قانون مشابهی در آمریکا صورت گرفت که بنابرآن، شهروندان آمریکا که علیه دولت ایران ادعای خسارت کنند می توانند با شکایت به دادگاههای آمریکا و اثبات ادعای خود، خسارت خود را از محل دارایی توقیف شده دولت ایران در ایالات متحده دریافت کنند.

تاکنون تعداد زیادی از شهروندان آمریکایی، بویژه کسانی که به دست گروههای مورد حمایت ایران در لبنان و فلسطین ربوده شده اند یا اعضای خانواده شان به دست این گروهها کشته شده اند موفق به دریافت صدها میلیون دلار از محل دارایی توقیف شده ایران در آمریکا شده اند.

سفارتخانه آمریکا در تهران که قرار است برای پرداخت غرامت به حسین علیخانی به فروش گذاشته شود در چهارم نوامبر 1979 (سیزدهم آبان 1358) به دست گروهی از دانشجویان ایرانی اشغال و دیپلماتها و کارکنان آن گروگان گرفته شدند.

اشغال این سفارتخانه به قطع کامل رابطه ایران و آمریکا انجامید و بحران میان دو کشور هنوز ادامه دارد.

سفارتخانه آمریکا اکنون در اختیار سپاه پاسداران قرار دارد که در بخشی از آن موزه ای تحت عنوان "جنایات آمریکا" دایر کرده و از بخشی دیگر از آن برای نفرات خود استفاده آموزشی می کند.

حسین علیخانی که امکان دارد این سفارتخانه به عنوان غرامت در اختیار او قرار گیرد به بی بی سی گفت که هنوز فکر نکرده است که اگر مالک این سفارتخانه شود با آن چه کار کند، "شاید پارکی برای مردم ایران" در آن بسازد.

او می گوید در سال 1992 نامه ای به شرکتی در ایالت فلوریدای آمریکا درباره ارسال قطعات ژنراتور گازی به شرکت نفت دولتی لیبی فرستاد اما این شرکت علاوه بر اینکه این پیشنهاد را رد کرد و غیرقانونی دانست، موضوع را به اطلاع گمرک آمریکا نیز رساند.

آن گونه که آقای علیخانی گفته، مأموران گمرک آمریکا او را از جزایر باهاما در آمریکای مرکزی ربودند و به هتلی در ایالت فلوریدای آمریکا بردند و به مدت سی روز در حالی که او را به تختخواب بسته بودند مورد بازجویی قرار دادند و او پس از آن نیز یکصد روز را در زندان گذراند.

آقای علیخانی علاوه بر فعالیتهای تجاری، مؤسسه ای با عنوان مرکز جهانی گفتگو در قبرس بنیاد نهاده و اداره می کند که تاکنون چند بار همایشهایی با حضور چهره های سیاسی و فرهنگی از ایران و آمریکا ترتیب داده است.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.