عراق خواهان حل اختلافات تهران و واشنگتن

'عراق خواهان حل اختلافات تهران و واشنگتن است'
سمیر صمیدعی سفیر عراق در آمریکا می گوید کشورش خواستار حل اختلاف های تهران و واشنگتن برای کمک به ثبات منطقه است.
سمیر صمیدعی
سمیر صمیدعی اتهام های آمریکا دایر بر کمک ایران به شورشیان در عراق را تایید کرد

آقای صمیدعی در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی با اشاره به تلاش کشورش برای آزادی پنج دیپلمات ایرانی بازداشت شده به وسیله نیروهای آمریکایی می گوید این موضوع نباید به عنوان پیش شرط جمهوری اسلامی برای شرکت در نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه عراق و آمریکا در شرم الشیخ مصر مطرح شود.

آقای صمیدعی با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه ایران که حضور خود را در این اجلاس قطعی ندانسته، می گوید: "زمانی که قرار بود اجلاس معاونان وزیران خارجه همسایگان عراق در بغداد برگزار شود نیز اتفاق مشابهی رخ داد. در آن زمان طرف ایرانی برای شرکت در اجلاس بغداد مردد بود ولی در نهایت به این نتیجه رسید که حضورش به نفع این کشور است."

در این حال به گفته سفیر عراق، عدم شرکت ایران در نشست شرم الشیخ از اهمیت این اجلاس نمی کاهد.

"بدون حضور ایرانی ها هم این اجلاس برگزار خواهد شد. این نشست به ابتکار عراق برگزار می شود. اگر ایران در این اجلاس شرکت نکند که احتمال آن کم است، باز هم برای ارتباط با این کشور از راه ارتباطی لازم برخوردار هستیم."

سمیر صمیدعی همچنین مرتبط دانستن حضور ایران در نشست شرم الشیخ با آزادی پنج دیپلمات ایرانی بازداشت شده به وسیله نیروهای آمریکایی در اربیل را رد کرد:

"فکر نمی کنم این دو موضوع با هم مرتبط باشند. دولت عراق در بازداشت این افراد نقشی نداشته است. ما سعی کرده ایم که آمریکایی ها را به آزاد کردن این افراد تشویق کنیم. این دو موضوع را نباید یکی دانست زیرا نشست شرم الشیخ فراتر از موضوع آزادی این پنج نفر است."

آقای صمیدعی با اشاره به تلاش دولتش برای آزادی پنج مامور ایرانی می گوید بغداد سعی دارد واشنگتن و تهران را به رفع اختلاف هایشان در منطقه تشویق کند.

"همواره به ایران و ایالات متحده گفته ایم نمی خواهیم عراق به عرصه زورآزمایی آنها تبدیل شود و نمی خواهیم بهای اختلاف های آنها را بپردازیم. به نفع ما است که همه با هم در ارتباط باشند تا به این وسیله مجراهای دیگری برای حل اختلافاتشان پیدا شود."

سفیر عراق در آمریکا همچنین ضمن ابراز بی اطلاعی از ماجرای ربوده شدن دبیر دوم سفارت ایران در بغداد و نقش دولتش در آزادی او، اتهام های ارتش آمریکا به جمهوری اسلامی درباره آموزش و تجهیز شبه نظامیان شورشی در عراق را تایید می کند.

"شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تسلیحات و شبه نظامیان آموزش دیده از مرز ایران وارد عراق می شود. ما از سال 2003 با برادران ایرانی در این باره صحبت کرده ایم. ما نمی دانیم چه کسانی این موضوع را از داخل ایران هدایت می کنند ولی افراد رده بالای حکومت ایران همیشه به ما درباره کمک به ایجاد امنیت در عراق تضمین داده اند."

ارتش آمریکا روز چهارشنبه برای نخستین بار ایران را متهم به مسلح کردن پیکارجویان سنی در عراق کرد. ایران به این اتهام واکنشی نشان نداده است.

هرچند این اولین بار است که آمریکا ایران را به حمایت از شورشیان سنی متهم می کند، اما قبلا بارها همسایه غربی عراق را به سلاح رسانی به شبه نظامیان شیعه متهم کرده بود. ایران آن اتهامات را رد کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.