۸ نفر در انفجار بمب در پارلمان عراق کشته شدند

8 نفر در انفجار بمب در پارلمان عراق کشته شدند

براساس گزارش منابع بیمارستانی در شهر بغداد، ۲۶ نفر در این انفجار مجروح شدند. تا زمان ارسال این خبر، پلیس در تلاش بود که ۲۰ نفر از افرادی را که با ماشین از روی پل السرفیه به درون آب سقوط کرده بودند، نجات دهد.

با سقوط میله های فلزی این پل به درون آب موج های زیادی ایجاد شد و همزمان یک قایق گشتی پلیس به دنبال یافتن بازماندگان این حادثه برآمد.

فرهان السودانی، از بازاریان شیعه عراق که در نزدیکی رودخانه دجله زندگی می کند گفت که شدت انفجار به حدی بود که وی روی زمین افتاد.

وی افزود: «این انفجار به گونه ای بود که خانه مرا به لرزه درآورد و فکر کردم که آن را خراب خواهد کردو من و همسرم از تختخواب بیرون پریدیم و همراه با سه فرزندم به بیرون از خانه فرار کردیم.»

پل السرفیه دو بخش سنی نشین و شیعن نشین بغداد را هم متصل کرده بود.

پلیس می گوید که این انفجار به وسیله یک خودرو بمبگذاری شده صورت گرفت، ولی تصاویر تلویزیونی خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می دهد که این پل در دو نقطه شکسته شده و به همین دلیل احتمال می رود دو خودرو بمبگذاری شده منفجر شده باشد.

پل السرفیه در دهه ۱۹۵۰ و توسط بریتانیایی ها در بغداد ساخته شد و دو بخش جدا شده توسط رودخانه دجله را به هم وصل می کرد.

مردم محلی می گویند که این پل در دهه ۱۹۵۰ و توسط بریتانیایی ها در بغداد ساخته شد و دو بخش جدا شده توسط رودخانه دجله را به هم وصل می کرد.

یکی از ساکنین نزدیک به این محل می گوید: «پل السرفیه از آثار تاریخی شهر بغداد به شمار می رود و انهدام آن برای این شهر خسارتی بزرگ محسوب می شود. ما هر روز در حال از دست دادن بخشی از تاریخ خود هستیم.»

قتل روزنامه نگاران

در تحولی دیگر در عراق، روز پنج شنبه اعلام شد که یک روزنامه نگار رادیویی در عراق و همسر وی کشته شدند و جسد سوخته شده آنها در موصل، سومین شهر بزرگ عراق پیدا شد.

یک سازمان عراقی دفاع از حقوق روزنامه نگاران اعلام کرد که ایمان یوسف عبدالله که برای رادیوی سخنگوی اتحادیه کارگران موصل کار می کرد همراه با شوهرش در ناحیه ای در شرق این شهر توسط مردان مسلح کشته شدند. اجساد این دو نفر در ماشین آنها پیدا شد.

از ماه ژانویه گذشته تاکنون چندین روزنامه نگار درشهر موصل کشته شدند و هفته گذشته نیز دو روزنامه نگار در بغداد به قتل رسیدند.

در چهار سال گذشته و از زمان حمله امریکا به عراق بیش از ۱۵۰ نفر از کارکنان رسانه ها که ۹۵ درصد آنها عراقی بوده اند در این کشور کشته شده اند.

دریک بمبگذاری انتحاری روز پنج شنبه ۱۲ آوریل در محل غذاخوری پارلمان عراق در منطقه حفاظت شده بغداد موسوم به کمربند سبز امنیتی  ۸ نفر کشته و شمار زیادی زخمی شدند. در انفجار در پارلمان عراق دو نفر کشته شدند.

ژنرال ویلیام کالدول، سخنگوی نظامی آمریکا در عراق، گفت گزارش های اولیه از انفجار در  پارلمان عراق از مرگ دستکم ۸ نفر و زخمی شدن ۲۰ نفر حکایت دارد.

یک مقام امنیتی به خبرگزاری رویترز گفته است که این انفجار ده دقیقه پس از متوقف شدن جلسه نمایندگان برای صرف نهار و در غذاخوری پارلمان عراق که فقط از نمایندگان و کارمندان پذیرایی می کند، رخ داده است.

در این انفجار محمد الوهاب یکی از نمایندگان سنی مذهب در دم کشته شد و و ضعیت دو نماینده دیگر وخیم گزارش شده است.

این مقام امنیتی گفته است بمبگذار انتحاری از یک کمربند حاوی مواد منفجره استفاده کرده است.

ویرانی یک پل تاریخی در انفجار بغداد

انفجار یک خودرو بمبگذاری شده  بر روی یکی از پل های اصلی شهر بغداد، باعث نابودی اسکلت فولادی آن و سقوط ماشین ها در رودخانه دجله شد. در جریان این حادثه ده عراقی کشته شدند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.