پرتاب شاتل آتلانتیس به ماه ژوئن موکول شد

ناسا یک بار دیگر پرتاب شاتل فضایی آتلانتیس را برای تکمیل تعمیرات مخزن سوخت آن که در ماه فوریه در اثر بارش شدید تگرگ آسیب دیده بود عقب انداخته است.
مخزن سوخت شاتل
مخزن سوخت شاتل در اثر بارش تگرگ آسیب دیده بود

آژانس فضایی آمریکا امیدوار بود تعمیر شاتل به موقع انجام شود تا امکان پرتاب آن در ماه مه فراهم شود.

اما مقام های ناسا اکنون می گویند اولین زمان ممکن برای پرتاب شاتل روز 8 ژوئن خواهد بود.

طوفان تگرگ در ماه فوریه باعث ایجاد فرورفتگی هایی در مخزن سوخت و یک بال شاتل شد. پرتاب اصلا قرار بود روز 15 مارس انجام شود.

آتلانتیس پس از حادثه به آشیانه ای در مرکز فضایی کندی در فلوریدا منتقل شد تا صدمات وارده برطرف شود.

وین هیل مدیر برنامه شاتل فضایی در آن زمان گفت: "این بدترین خسارتی است که ما تاکنون روی عایق مخزن خارجی سوخت در اثر بارش تگرگ دیده ایم."

این درحالی است که از زمان انهدام شاتل فضایی کلمبیا در سال 2003، ناسا نگرانی زیادی در مورد عایق مخزن سوخت و سپر ضدحرارت بدنه شاتل داشته است.

یک قطعه بزرگ عایق جدا شده از مخزن سوخت هنگام پرتاب به زیر بال چپ فضاپیما برخورد و در آن حفره ای ایجاد کرده بود. نفوذ گازهای فوق العاده داغ به همان حفره هنگام بازگشت کلمبیا به زمین باعث انهدام فضاپیما و مرگ هفت خدمه آن شد.

ناسا مخزن سوخت را در تلاشی برای به حداقل رساندن امکان جدا شدن قطعات عایق از آن، مجددا طراحی کرده و با آن سه پرواز موفق انجام داده است.

مدیران ناسا پس از تگرگ ماه فوریه حتی جایگزین کردن مخزن سوخت آتلانتیس را مد نظر قرار دادند اما اکنون مطمئن هستند که مخزن فعلی را می توان تعمیر کرد و از پیشرفت آن راضی هستند.

آتلانتیس در این ماموریت قرار است به ایستگاه بین المللی در مدار زمین برود تا عملیات ساخت ایستگاه را پیگیری کند.

ناوگان شاتل های فضایی در سال 2010 بازنشسته خواهند شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.