در سینمای جنگ را به روی بازیگران نبندید

به دنبال برخی مخالفت‌ها و انتقادات از سپردن نقش فرزند امام خمینی به «محمدرضا شریفی‌نیا» در فیلم جدید «بهروز افخمی»، مسعود ده‌نمکی کارگردان فیلم اخراجی‌ها در پاسخ به پرسش آٰفتاب، این تعریف را مانع ادای دین بازیگران و کارگردانان متفاوت کشور به تاریخ انقلاب و دفاع مقدس دانست و گفت با این حساب، درهای سینمای جنگ و انقلاب بر روی بسیاری از بازیگران و کارگردانان کشور باید بسته شود.
وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آفتاب در این رابطه توضیح داد: همانگونه که نباید «آنتونی کویین» با تمام مسائل شخصیش را در نقش «حمزه» عموی پیامبر باور کرد، نباید این تصور را داشت که «داریوش ارجمند» که نقش «مالک اشتر» در سریال «امام علی»(ع) را بازی کرد، با بازی در نقش «اسی دربه‌در» در «آدم برفی»، منحرف شده است یا اینکه نمی‌توان توقع داشت که بازیگر نقش «حضرت مریم» را با همان پوشش سینمایی در خیابان مشاهده کنیم.
ده‌نمکی ادامه داد: عالم سینما فارغ از اینکه هر یک از ما چه شخصیت حقیقی داریم و چه عنوانی را یدک می‌کشیم، عالم دیگری است و سینمای حرفه‌ای اقتضا می‌کند از همه پتانسیل‌های هنری در مسیر ارائه پیام‌های ارزشی استفاده شود.

کارگردان فیلم اخراجی‌ها، با اشاره به برخی اخبار مبنی بر احتمال ساخت فیلم زندگی امام خمینی توسط «مصطفی عقاد» کارگردان فقید فیلم «محمد رسول الله»، گفت: چه بسا این اتفاقات در سینمای جنگ هم افتاده باشد، همانطور که نمی‌توان شخصیت برخی بازیگران سینمای جنگ در نقش سرداران و شهدا را با شخصیت واقعی آنها مقایسه کرد.
وی با بیان اینکه «به همه ما از جمله شخص ده‌نمکی انتقادات زیادی وارد است» افزود: حضور بازیگران متفاوت در سینمای جنگ و انقلاب، ادای دین آن‌ها به تاریخ انقلاب و دفاع مقدس است، کما اینکه در عرصه کارگردانی ما شاهد حضور کارگردانان قدیمی در سینمای جنگ هستیم و براساس شنیده‌ها و در آینده نزدیک خواهیم بود.

ده‌نمکی تاکید کرد: نباید مسائل را به گونه‌ای مطرح کرد که درهای سینمای جنگ و انقلاب را برروی بسیاری از بازیگران و کارگردانان کشور ببندیم.

به گفته کارگردان فیلم اخراجی‌ها، تاثیرگذاری فیلم‌های سینمای غرب برای ارائه چهره‌ای منفی از اسلام و انقلاب به علت استفاده از تمام پتانسیل‌های هالیوود است و ما برای دفاع از این چهره باید جبهه‌ای فراگیر تشکیل دهیم تا همه افراد و سلایق بتوانند با توانایی‌های خود در خدمت انقلاب قرار گیرند.


+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.