متکی: فعلا با رایس مذاکره نمی کنم

متکی: فعلا با رایس مذاکره نمی کنم

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران دیدار و مذاکره با کاندولیزا رایس، همتای آمریکایی خود در حاشیه اجلاس امنیتی عراق را رد کرد.
منوچهر متکی، عکس از فارس
مذاکره با وزیر امور خارجه آمریکا، فعلا در دستور کار ایران قرار ندارد

آقای متکی که در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه افغانستان در تهران سخن می گفت افزود که مذاکره با وزیر امور خارجه آمریکا، "فعلا در دستور کار ایران قرار ندارد."

دومین نشست امنیتی عراق قرار است با حضور وزرای خارجه کشورهای همسایه عراق، اعضای دائم شورای امنیت و چند کشور عربی برگزار شود. از شرم الشیخ در مصر به عنوان محل احتمالی برپایی این نشست یاد می شود.

در اولین نشست امنیتی عراق، آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه و چین به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و ایران، ترکیه، سوریه، اردن، عربستان سعودی، کویت به عنوان همسایگان عراق، مصر و بحرین و نمایندگانی از اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی حضور داشتند.

دولت عراق برپایی کنفرانس امنیتی بغداد با حضور همسایگان این کشور و آمریکا را موفقیت آمیز خوانده بود.

آمریکا بارها ایران و سوریه را به دست داشتن در خشونت های عراق متهم کرده و می گوید که این دو کشور به نا آرامی های عراق کمک می کنند. این اتهام از سوی ایران و سوریه رد شده است و این دو کشور حضور سربازان خارجی را عامل نا آرامی ها می دانند.

این در حالی است که وزیر خارجه ایران خواهان آن شده که این اجلاس صرفا با حضور وزرای خارجه کشورهای همسایه عراق، مصر و بحرین در خاک عراق تشکیل شود. وی برگزاری اجلاس گسترده را خلاف توافق های پیشین دانسته است.

برخی تحلیلگران با توجه به دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در نشست امنیتی بغداد، احتمال دیدار منوچهر متکی و کاندولیزا رایس را مطرح می کردند اما اصرار ایران بر ادامه برنامه های هسته ای خود و تاکید آمریکا بر لزوم تعلیق فعالیت های غنی سازی، احتمال چنین دیداری را در آینده نزدیک کم می کند.

معاون وزیر امور خارجه ایران نیز مذاکره با آمریکا را در "شان" ایران ندانسته و گفته است که در شرایط فعلی، مذاکره با آمریکا مفید نخواهد بود.

پرونده هسته ای ایران

آقای متکی در مورد مناقشه هسته ای ایران گفت که "طرف های مذاکره با این کشور باید در فضای واقعیت های جدید حرکت کنند."

منظور وزیر امور خارجه ایران، خبر دستیابی این کشور به توانایی تولید صنعتی سوخت هسته ای است که از سوی محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در نطنز اعلام شد.

هنوز هیچ منبع مستقلی دستیابی ایران به توانایی تولید صنعتی سوخت هسته ای را تائید نکرده است.

آقای متکی بر آمادگی ایران برای مذاکره بدون پیش شرط برای حل مناقشه هسته ای تاکید کرده است. این اعلام آمادگی در حالی صورت می گیرد که کشورهای غربی خواهان تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم از سوی ایران برای آغاز مذاکرات با این کشور هستند.

برخی طرف های درگیر در پرونده هسته ای ایران پیشنهاد کرده اند که در برابر تعلیق فعالیت های هسته ای ایران، تحریم های وضع شده از شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز به حالت توقف در آید.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.