جزئیات تازه از فرار شهرام جزایری

جزئیات تازه از فرار شهرام جزایری

سخنگوی قوه قضاییه گفت : شهرام جزایری تا پانزدهم اردبیهشت به منظور تکمیل تحقیقات و بازجویی دراختیار وزارت اطلاعات خواهد بود .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «انتخاب»، جمشیدی در مصاحبه مطبوعاتی صبح امروز " سه شنبه " خود با بیان این مطلب افزود:بلافاصله بعد از تحویل شهرام جزایری به مقامات قضایی ,رسیدگی به پرونده وی آغاز خواهد شد.

وی گفت : موضوع فرار شهرام جزایری در شعبه 5 دادسرای کارکنان دولت درحال رسیدگی است.

جمشیدی با انتقاد از برخی افراد, روزنامه ها و رسانه ها درباره فرار شهرام جزایری افزود: متاسفانه بعد از فرار شهرام جزایری عده‌ای عزم جدی داشتند تا از فرصت به دست آمده برای تخریب قوه قضاییه استفاده کنند ,اما درهیچ جای دنیا مرسوم نیست که نظام قضایی‌, قضات و آرای قضایی آن کشور تخریب شود.

وی اضافه کرد : به گونه‌ای که شاهد بودیم از برخی تریبونها و بعضا رسانه ی ملی, روزنامه ها علیه قوه قضاییه مطالبی را مطرح کردند اما این درحالی بود که دستگاه قضایی به صورت جدی با همکاری وزارت اطلاعات تلاش وسیعی را برای دستگیری شهرام جزایری آغاز کرده بود.

وی درباره شیوه فرار شهرام جزایری گفت: وی در همان روز فرار با پاسپورت و شناسنامه جعلی با عنوان (وحید عیوض خانی) از فرودگاه مهرآباد تهران خود را به کیش می‌رساند و از آنجا به بندرعباس می‌رود.

به گفته جمشیدی طبق نقشه قبلی قرار بود که جزایری به سرعت از این طریق به یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی جزایر متروکه منتقل شود و از آن طریق با پاسپورت جعلی عیوض خانی به سمت کانادا عزیمت کند.

جمشیدی بیان داشت: تشابه 80 درصدی بین شهرام جزایری و عیوض خانی، وجود دارد.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: اطلاع رسانی رسانه‌ها باعث فاش شدن استفاده جزایری از پاسپورت جعلی شد و این اطلاع رسانی موجب آگاهی عیوض خانی از نقشه فرار جزایری شد و وی مجبور به تغییر نقشه فرار متهم گردید.

وی با اشاره به تماس شهرام جزایری با یک زندانی افغانی که هم بند او در زندان بود، گفت: پس از لو رفتن نقشه مذکور، جزایری از این فرد افغانی درخواست تهیه شناسنامه و پاسپورت جعلی می‌کند که در این مرحله نیز با هوشیاری وزارت اطلاعات و هماهنگی سایر مجموعه‌ها از انتقال شهرام جزایری به کانادا جلوگیری می‌شود و در نهایت وی با دستگیری توسط ماموران وزارت اطلاعات و پلیس کشور متبوع و بر اساس موافقت نامه دو جانبه، به صورت رسمی به کشور بازگردانده شد.

جمشیدی همچنین درباره پرونده رسیدگی به پرونده 4 مقام قضایی گفت:این پرونده در دادسرای انتظامی قضات در حال طرح و تکمیل تحقیقات است و چون پرونده در جریان تحقیقات قرار دارد , این چهار نفر تعلیق نشده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده سانحه سقوط هواپیمای 130 سی نیز گفت:دادگاه رسیدگی به این پرونده باردیگر اوایل هفته آینده برگزار می شود.

وی همچنین گفت: قاضی رسیدگی کننده به این پرونده‌, ایرادات و نواقصی در این پرونده داشت که پس از عودت پرونده به دادسرا, نواقص برطرف و مجدد به دادگاه برای رسیدگی ارسال شد.

جمشیدی با اشاره به دستور قوه قضاییه برای فعالیت بازداشتگاههای امنیتی در 4 نهاد گفت : وجود این بازداشتگاهها به منظور طبقه بندی زندانیان , دسترسی آسان دادسراها به افراد بازداشتی است و این بازداشتگاهها زیر نظر سازمان زندانها هستند و از نظر برخود با آنها,هیچ تفاوتی با دیگر زندانیان وجود ندارد و همچنین هر 15 روز گزارشی بعداز بازدید از این بازداشتگاهها تهیه و به رییس قوه قضاییه اعلام می‌شود

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.