'رژیم لاغری بسیاری را چاق می کند'

'رژیم لاغری بسیاری را چاق می کند'

تحقیقی در آمریکا نشان داده که رژیم لاغری نمی تواند در دراز مدت وزن فرد را پایین نگه دارد و همچنین ممکن است سلامت او را با خطر روبرو کند.
اضافه وزن
بسیاری از کسانی که رژیم لاغری می گیرند بیشتر چاق می شوند

محققان آمریکایی در جریان مطالعات خود دریافته اند که افراد در شش ماه اول رژیم لاغری بین پنج تا ده درصد وزن خود را از دست می دهند. اما محققان دانشگاه کالیفرنیا در بازنگری سی و یک تحقیق در زمینه رژیم های لاغری متوجه شده اند که بالغ بر دو سوم این بعد از پنج سال نه تنها به وزن قبلی خود بازمی گردند بلکه وزنشان بیشتر هم شده است.

مجله "روانشناسان آمریکایی" (American Psychologists Journal) در گزارشی آورده که کم و زیاد شدن سریع وزن بدن می تواند در ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی موثر باشد.

تریسی مان، که سرپرستی گروه محققان دانشگاه کالیفرنیا، را برعهده داشته است، می گوید: "رژیم لاغری باعث نمی شود که وزن برای همیشه پایین بماند."

پرفسور مان نتیجه می گیرد که برای بیشتر افراد بهتر است که اصلا رژیم لاغری نگیرند: "چون وزن آنها همان میزان باقی می ماند و در ضمن به خاطر بالا و پایین رفتن وزن تا این حد صدمه نمی خورند."

این محقق در ادامه هشدار داد که برخی از تحقیقات صرفا به گفته های داوطلبین و نه اندازه گیری مستقیم توسط کارشناسان مستقل تکیه می کنند و بقیه هم فقط برای مدت کمی داوطلبینی که لاغر شده اند را تحت نظر دارند. بنابراین نتایج این تحقیقات ملاکی برای همه افراد نیست.

رژیم های لاغری

پرفسور تریسی مان، رییس این گروه تحقیق در دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: "برخی تحقیقات با استناد به گفته داوطلبین و نه نظر کارشناسی، یک رژیم لاغری را موفق اعلام می کنند و این درحالی که افرادی که دوباره چاق شده اند هم معمولا در این گونه نظرسنجی ها شرکت نمی کنند. بنابراین مردم اغلب برداشت غلطی از رژیم های لاغری دارند."

در یکی از این تحقیقات، پنجاه درصد از افرادی که رژیم لاغری گرفته بودند پنج سال بعد از لاغر شدن نه تنها دوباره به همان وزن اولیه خود بازگشته بودند بلکه پنج کیلوگرم چاق تر هم شده بودند.

این تحقیق از رژیم لاغری خاصی نام نبرده بلکه انواع رژیم ها را در نظر گرفته است.

پرفسور مان گفت به نظر او خوردن در حد اعتدال و ورزش روشی خوب برای همه افراد است.

دکتر ایان کمپبل، مدیر گروه پزشکی سازمان "ویت کانسرن"، (Weight Conern)، گفت بسیاری از مردم به رژیم لاغری نگاهی کوتاه مدت دارند: "جلوگیری از اضافه وزن چالشی است برای همه عمر. درست مثل بیماری قلب یا بیماری روانی که اگر دارو را قطع کنید ممکن است حالتان بدتر شود."

وی گفت: "افرادی که اضافه وزن دارند اغلب عادات متوازنی ندارند و بعد از این که وزنشان کم شد ورزش و رژیم غذایی سالم را کنار می گذارند."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.