متهم: انگیزه‌ام دفاع ناموسی بود

متهم: انگیزه‌ام دفاع ناموسی بود

پرونده یک فقره قتل که به دنبال درگیری دو همسایه بر سر تخلیه زباله اتفاق افتاده است صبح امروز در حالی از سوی قضات شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران مورد بررسی قرار گرفت که متهم مدعی شد که دفاع ناموسی انگیزه وی در ارتکاب قتل بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شهریاری نماینده‌ی دادستان در تشریح کیفرخواست صادره، اظهار داشت: در این پرونده «محمدرضا – غ» 50 ساله به اتهام مباشرت در قتل عمدی «عبدالمجید» در مورخ 3/8/83 متعاقب نزاع و درگیری از تاریخ 5/8/83 در بازداشت موقت به سر می‌برد.

وی در تشریح این پرونده اظهار داشت: طبق گزارش مرجع انتظامی مبنی بر وقوع نزاع و درگیری و اظهارات گواهان و مطلعان نظریه‌ی پزشکی قانونی که ضربه‌ی مغزی ناشی از اصابت جسم سخت را علت تامه‌ی فوت عنوان کرده و اعترافات صریح متهم، بازسازی صحنه و توجه به تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص متهم با استناد به مواد 205، 206، 231، 233 و 237 از قانون مجازات اسلامی تقاضای مجازات قانونی متهم را دارم.

پسر مقتول در تشریح روز حادثه، اظهار داشت: من در داخل منزل استراحت می‌کردم که مادرم صدایم زد و گفت پدرت با همسایه درگیر شده. وقتی من به درگیری رسیدم پدرم در کنار خیابان افتاده بود و از قسمت سمت چپ سرش خون می‌آمد. او را سریع به بیمارستان منتقل کردم و بعد از 52 روز فوت کرد.

اولیای دم مقتول با حضور در جایگاه از دادگاه تقاضای قصاص متهم به قتل را کردند.

قاضی کوه‌کمره‌ای متهم به قتل را فرا خواند و اتهام قتل عمدی را مستند به کیفرخواست صادره به وی تفهیم کرد که متهم، گفت: من ضربه‌ای به سر مقتول نزدم.

متهم به قتل در تشریح روز حادثه، اظهار داشت: ساعت 30/7 صبح در رباط کریم دستفروشی می‌کردم که همسرم گریان آمد و گفت هشت نفر به درب منزل‌مان آمده بودند و فحش ناموسی دادند.

وی مدعی شد: من به نیروی انتظامی مراجعه کردم همه‌ی مطالب را گزارش دادم اما آنها به علت کمبود نیرو با من نیامدند. سراغ گشت پلیس 110 رفتم التماس‌شان کردم تا آنها با من بیایند اما نیامدند.

وی در تشریح چگونگی شروع درگیری، اظهار داشت: ساعت 30/12 مقابل منزل عبدالمجید رفتم که همسرش گفت نیست و پسر بزرگش با من صحبت کرد و من به او گفتم بیا برویم کلانتری موضوع را حل کنیم که ناگهان عبدالمجید رسید و شروع به کتک زدن من کرد. من به داخل منزلم فرار کردم. یکی از آنها با چوب به دهان و دندان من زد که در این لحظه دیگر نتوانستم درب منزل را بسته نگهدارم و آنها به داخل منزل آمدند. چهار نفر به من حمله کردند و یک زن و عبدالمجید به طرف همسرم حمله‌ور شد که در این لحظه من چوب نصاب نجاری (سوهان) را به کمر عبدالمجید فرو کردم.

متهم به قتل با بیان این‌که اگر آنها دست به همسرم نمی‌زدند من هیچ کاری نمی‌کردم، افزود: من به سر مقتول ضربه‌ای وارد نکردم اما او سابقه‌ی بیماری قلبی داشت و در بیمارستان بستری شده بود.

قاضی حسینی کوه‌کمره‌ای به دو فقره سابقه‌ی جرح با کارد و ایراد ضرب و جرح عمدی از سوی متهم اشاره کرد که متهم به قتل، گفت: بیست سال پیش برادرم مواد مخدر می‌فروخت و آنها را در لباس بچه‌های من پنهان می‌کرد که من با او درگیر شدم و این موضوع سابقه برای من شد.

وی با تاکید بر این‌که درگیری در داخل حیات منزل وی اتفاق افتاده است، گفت: اگر مقتول با همسر من برخورد نمی‌کرد هرگز با او درگیر نمی‌شدم.

در این لحظه به لحاظ ادعای متهم به قتل همسر وی برای اخذ توضیح در رابطه با علت نزاع از سوی دادگاه فرا خوانده شد که «معصومه–د» 40 ساله، اظهار داشت: از طرف ریاست جمهوری زمینی در روستای شترخار رباط‌کریم به ما دادند که اطراف آن بیابانی بود و معمولا زباله‌ها را در قسمتی از بیابان می‌ریختیم که سر این موضوع درگیر شدیم و در زمان حادثه مقتول با آجر روی من افتاده بود که همسرم وی را زد و من دیگر ندیدم چه اتفاقی افتاد.

در این بخش از دادگاه «مونا» 23 ساله دختر متهم به قتل برای تشریح روز حادثه، احضار شد که وی، گفت: زمانی که آن مردها چوب به دست وارد منزل ما شدند من تازه از مدرسه آمده بودم. درب اتاق را قفل کردم تا آنها وارد منزل نشوند. در زمان درگیری من داد زدم و از همسایه‌ها کمک خواستم که آنها با چوب همسایه‌ها را زدند تا به ما کمک نکنند.

به گزارش ایسنا، «سید محمد.م» به عنوان شاهد بعد از انجام مراسم سوگند به قرآن در تشریح روز حادثه، گفت: من ابتدای درگیری را ندیدم اما فقط متهم به قتل با دسته‌ی سوهان سه مرتبه به سر مقتول زد و جسد وی مقابل درب منزل متهم به قتل افتاده بود.

مهدی نصیری‌راد، وکیل تسخیری متهم به قتل در دفاع از موکلش خطاب به دادگاه، گفت: بیان چند نکته از جمله عدم تعادل روانی متهم با توجه به اینکه تحت درمان بوده هر چند کمیسیون پزشکی قانونی ادعای وی را نپذیرفته ضروری است.

وی گفت: متهم از ناموس و حریمش دفاع کرده به علت اینکه درگیری داخل منزل وی بوده و مقتول با پسرش و تعداد درگیری اول درب منزل را زدند که درگیری ابتدایی تا زمان افتادن مقتول به روی همسر متهم به قتل به صورت فحاشی و ناسازگاری بوده که این درگیری داخل منزل متهم به قتل بوده و همسر مقتول نیز این موضوع را در دادگاه تایید کرده است.

نصیری‌راد افزود: مقتول بعد از مصدوم شدن در بیمارستان توسط خانواده‌اش علی‌رغم مخالفت مسوولان بیمارستان ترخیص شده که خانواده‌ی وی با مسوولیت خودشان تقاضای ترخیص مصدوم را کرده‌اند که پس از ترخیص بعد از گذشت مدتی وی در منزلش فوت می‌کند. اگر در مرکز درمانی مصدوم باقی می‌ماند شاید نجات پیدا می‌کرد.

وی با اشاره به این‌که اظهارات شهود در خصوص نحوه‌ی ضربه زدن و محل افتادن جسد تعارض دارد، گفت: با توجه به این تعارض از دادگاه تقاضا دارم اگر امکانپذیر است از مطالعان و همسایگان نیز تحقیقات به عمل آورد.

قاضی کوه‌کمره‌ای متهم را برای اخذ آخرین دفاع فراخواند و اتهام دایر بر ضرب و جرح که منتهی به قتل عبدالمجید شده را به وی تفهیم کرد که متهم در بیان آخرین دفاع، گفت: آنها داخل منزل من شده بودند و زمانی که من برای بازسازی صحنه رفتم به من اجازه‌ی پیاده شدن ندادند تا از همسایگان امضا بگیرم. همسایگان از خانواده‌ی مقتول می‌ترسیدند به همین لحاظ می‌گفتند به داخل منزل برویم تا ما استشهادیه را امضا کنیم.

قضات شعبه‌ی 74 دادگاه کیفری استان تهران (حسینی کوه‌کمره‌ای، عبداللهی، باقری، سلیمانی‌نیا و تردست) پس از شور حکم این پرونده را صادر خواهند کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.