لاریجانی: شاید مجبور به خروج از ان پی تی شویم

لاریجانی: شاید مجبور به خروج از ان پی تی شویم | نباید کاسه کوزه‌ها را سر یک نفر شکست

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران به خبرنگاران گفت اگر ایران با فشارهای بیشتری در مورد برنامه هسته ای اش روبرو شود مجبور خواهد شد در عضویت خود در پیمان منع تولید و تکثیر سلاحهای هسته ای تجدید نظر کند.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری انتخلب، علی لاریجانی گفت " اگر انها به تحت فشار گذاشتن ایران در مورد فعالیت های صلح امیز هسته ای اش ادامه دهند ما چاره دیگری نخواهیم داشت جز دنبال کردن دستور مجلس و تجدیدنظر در عضویت خود در ان پی تی."

لاریجانی در پاسخ به این سوال که ایا ایران تزریق گاز را به سه هزار سانتریفوژی که در حال بکار انداختن انها در نطنز است شروع کرده است یا خیر گفت " بله ما گاز را تزریق کرده ایم." اما لاریجانی نگفت چه تعداد از این سانتریفوژها نصب شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اعلام اینکه دیدار وی و "خاویر سولانا" در آینده انجام می‌شود، اظهار داشت: مذاکرات وقتی موثر است که تصنعی نباشد و در چارچوب درست صورت پذیرد.

لاریجانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر ادامه مذاکراتش با مسوول سیاسی اتحادیه اروپا گفت: آنها در تماس تلفنی اعلام کردند که می‌خواهند مذاکرات جدید را ادامه دهند و با ایران به توافق برسند.

وی افزود: آنها اعلام کردند، حقوق ما را به رسمیت می‌شناسند و ما هم آماده هستیم که مذاکرات منطقی و پایداری بوجود آید و در شرایط فعلی هم زمینه برای تفاهم آماده است اما بستگی به رویکردها و موضوعات دارد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: سولانا در مذاکرات قبلی هم تلاشهای مثبتی انجام داد اما به هر حال در صحنه بین‌المللی " آدم مزاحم کم نیست" و نباید "کاسه کوزه‌ها را سر یک نفر شکست."

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه "آیا در صورت ادامه مخالفت دشمنان با فعالیتهای صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، تهران برنامه خود را تغییر خواهد داد ؟" اظهار داشت: ما برنامه صلح‌آمیز خود را ادامه خواهیم داد چون در دکترین امنیتی ما سلاح هسته‌ای نیست، اما آنها با ادامه این رفتار خود به پیمان "ان پی.تی" لطمه خواهند زند.

وی خاطرنشان کرد: ما علاقه‌مند نیستیم که چنین کاری (تغییر برنامه صلح‌آمیز) صورت پذیرد اما وقتی با بدخلقیها و درشت گوییهای آنها مواجه شویم ممکن است تحت فشار مجلس قرار بگیریم و تصمیمات دیگری اتخاذ کنیم.

وی در پاسخ به سووال دیگری در خصوص اجازه نصب دوربینهای آژانس در تاسیسات نطنز گفت: ما فراتر از پادمان اجازه نصب دوربینها را نمی‌دهیم و در این خصوص در چارچوب مصوبه مجلس تصمیم می‌گیریم.

خبرنگاری از دبیر شورای عالی امنیت ملی پرسید: اگر کشورهای غربی حق ایران را به رسمیت نشناسند، برخورد ایران چه خواهد بود ؟
لاریجانی پاسخ داد: اگر آنها خلاف مقررات عمل و نقش ماجراجویانه‌ای را دنبال کنند، دود آن به چشم خودشان خواهد رفت.

خبرنگاری از لاریجانی پرسید: سال گذشته پس از اعلام خبر خوش هسته‌ای سه قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت صادر شد، آیا فکر نمی‌کنید بعد از اعلام خبر خوش امروز قطعنامه‌های دیگری علیه ایران صادر شود ؟

لاریجانی در پاسخ گفت: اگر سال گذشته آن خبر هم اعلام نمی‌شد، معلوم نبود که قطعنامه علیه ایران صادر نشود.

وی افزود: اعلام خبر خوش هسته‌ای امروز نیز یک خبر پنهانی نبود و این موضوع قبلا به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شد و آنها مطلع بودند.

لاریجانی در پاسخ به این پرسش که "آیا به سانتریفیوژها گاز تزریق شده است ؟" اظهار داشت: بله عمل تزریق گاز به سانتریفیوژها انجام شده است.

وی در خصوص تاثیر تحریم‌های اعلام شده علیه ایران در فعالیتهای هسته‌ای گفت: تحریمها هیچ تاثیری در فعالیتهای هسته‌ای ما نداشته است.

وی در پاسخ به تعداد سانتریفیوژهای فعال در نطنز گفت: در مورد تعداد آنها از آقای آقازاده سوال کنید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص مذاکره ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس امنیتی عراق گفت: دستورالعملی در این خصوص صادر نشده و کنفرانس عراق، یک کنفرانس منطقه‌ای و صرفا در مورد مسایل عراق است.

لاریجانی تاکید کرد: اگر مذاکرات در چارچوب مسایل عراق باشد، گفت و گو شرایط خاص خود را خواهد داشت

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.