تشریح جنایت در حین سرقت بانک در دادگاه

تشریح جنایت در حین سرقت بانک در دادگاه

عاملان جنایتی که در جریان سرقت مسلحانه از بانکی در تهران یک سرباز وظیفه را به شهادت رسانده بودند در برابر هیأت قضایی چگونگی ارتکاب جرم را تشریح کردند.

به گزارش خبرنگار ما؛ ساعت 30/15 شنبه بیست و نهم شهریورماه سال 84 عوامل کلانتری 150 تهران در جریان سرقتی مسلحانه از بانک تجارت شعبه ارشاد و شهادت یک سرباز وظیفه قرار گرفتند.

دقایقی بعد و با حضور بازپرس کشیک ویژه قتل و عوامل اداره تشخیص هویت و مأموران پلیس آگاهی مرکز در صحنه مشخص شد در این حادثه سه سارق مسلح که دو تن از آنها نقاب بر چهره داشتند با ورود به بانک، بی درنگ نگهبان بانک به هویت محمد تاتار را با شلیک چهار گلوله به شهادت رساندند و سپس با شلیک یک گلوله به پای یکی از کارمندان بانک به نام محسن و مجروح کردن وی، 19 میلیون تومان وجه نقد و تراول چکهای موجود در بانک را سرقت کردند و در نهایت با یک دستگاه پژو 206 متواری شدند.

این گزارش حاکی است؛ پلیس با بازبینی فیلمی که از صحنه این سرقت مسلحانه گرفته شده بود، سرانجام عاملان این جنایت خونین را شناسایی و در یک عملیات دو نفر از متهمان اصلی آن را به اسامی مسعود و حسن دستگیر کرد.

متهمان دستگیر شده در بازجوییهای پلیسی و قضایی به جرم خود مبنی بر مشارکت در قتل این سرباز انتظامی و سرقت مسلحانه اعتراف کردند.

با اعترافهای صریح متهمان، پرونده آنان صبح دیروز از سوی 5 قاضی شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این دادگاه که به ریاست قاضی عزیز محمدی برگزار شد صفر خاکی نماینده دادستان به دفاع از کیفرخواست صادره پرداخت و گفت: در این پرونده مسعود 27 ساله (متهم ردیف اول) و حسن 44 ساله (متهم ردیف دوم) متهم هستند سرباز محمد تاتار را حین انجام وظیفه با 4 گلوله به شهادت رسانده و سپس با مجروح کردن معاون بانک اقدام به سرقت کرده اند.

وی با اشاره به اینکه اداره تشخیص هویت تأیید کرده که چهار گلوله کشف شده از جسد مقتول و صحنه جرم از دو اسلحه کلت لاما و ماکاروف شلیک شده است، گفت: بررسیهای پلیسی و قضایی نشان می دهد متهمان هر کدام دو گلوله به سوی «محمد» شلیک کرده و وی را از پای درآورده اند.

خاکی در پایان اظهار داشت: با توجه به نظریه پزشکی قانونی- اقاریر صریح متهمان و تقاضای اولیای دم از هیأت قضایی تقاضای مجازات قانونی متهمان - قصاص- را دارم.

در ادامه این جلسه پدر مقتول در جایگاه حاضر شد و ضمن تقاضای قصاص متهمان اظهار داشت: به علت فقر مالی فقط توان پرداخت دیه یکی از عاملان جنایت را دارد.

بر پایه همین گزارش؛ سپس نادر سلیمی رئیس بانک تجارت شعبه ارشاد به جایگاه رفت و پس از ادای سوگند به تشریح ماجرا پرداخت و گفت: ساعت 30/15 بود که ناگهان مسعود با نقابی که بر چهره داشت وارد بانک شد و بدون هیچ درنگی دو گلوله به پای نگهبان بانک که روی صندلی نشسته بود شلیک کرد و بعد از آن حسن (بدون نقاب) و دوست دیگرشان که هنوز متواری است وارد شدند.

وی افزود: حسن به محض ورود گلوله ای به سمت مقتول شلیک کرد، اما من ندیدم به کجای وی اصابت نمود.

این شاهد عینی در ادامه بیان مشاهداتش گفت: در حالی که مسعود پس از افتادن سرباز نگهبان روی زمین روی صندلی نشسته بود و اوضاع را کنترل می کرد «حسن» به طرف من آمد و با تهدید کلید گاوصندوق را خواست.

وی ادامه داد: در حالی که دنبال کلید گاوصندوق می گشتم «نادر» معاون بانک شروع به التماس کرد و به آنان گفت، به کسی آسیبی نرسانند، چون هر چه پول بخواهند در اختیارشان قرار می گیرد.

رئیس بانک تجارت شعبه ارشاد سپس با تأکید بر سوگندی که قرائت کرد، گفت: اما اظهارات و التماسهای معاونم خوشایند سارقان واقع نشد و حسن با شلیک گلوله ای وی را نیز از ناحیه پای راست مجروح کرد.

وی در پایان افزود: سرانجام سارقان پس از 13 دقیقه ایجاد ترس و وحشت و جنایت 19 میلیون تومان پول و تراول چک را داخل کاپشن مشکی ریخته و با یک دستگاه پژو 206 متواری شدند.

در ادامه این دادگاه «محسن ردایی» معاون بانک و مجروح حادثه به عنوان مطلع به تشریح ماجرا پرداخت و گفت: متهم ردیف اول به محض ورود به بانک نگهبان را از ناحیه پا مورد هدف قرار داد و پس از وی حسن متهم ردیف دوم یک گلوله به سوی مقتول شلیک کرد، اما ندیدم گلوله به کجای وی اصابت کرده است.

وی در خصوص چگونگی زخمی شدن خود گفت: وقتی از حسن خواهش می کردم به کسی آسیبی نرساند، وی در نهایت بی رحمی گلوله ای به پایم شلیک کرد که همان لحظه صدای خرد شدن استخوانهایم را شنیدم.

وی نیز در پایان با اشاره به اینکه حسن هنگام خروج از بانک یک گلوله دیگر شلیک کرده است، گفت: اما نمی دانم این گلوله به سمت مقتول بوده یا به سمت زمین.

در ادامه این دادگاه، مسعود متهم ردیف اول که قبل از این ماجرا در دو سرقت دیگر از بانکهای تهران دست داشته است به دفاع از اتهام وارده پرداخت و ضمن قبول اتهام سرقت و مشارکت در قتل نگهبان بانک گفت: طبق نقشه ابتدا من وارد بانک شدم و به نگهبان بانک که روی صندلی نشسته بود گفتم تکان نخور. اما وی از جای خود بلند شد و من گلوله ای به طرفش شلیک کردم که ظاهراً به پایش اصابت کرد.

وی ادامه داد: سرباز نگهبان که بعدها فهمیدم اسمش «محمد» بود به رغم مجروح شدن از جایش بلند و تصمیم داشت اسلحه اش را که یک قبضه کلاشینکف بود مسلح کند که من گلوله دوم را هم شلیک کردم، اما این گلوله به خشاب اسلحه اش اصابت و در آن گیر کرد.

متهم به مشارکت در قتل همچنین اظهار داشت: محمد به دنبال شلیک گلوله دوم نیز قصد شلیک به من را داشت که گلوله سوم را شلیک کردم. که پس از اصابت به اسلحه اش کمانه کرد و به پایش خورد.

این جانی خونسرد سپس تصریح کرد: در همین هنگام حسن متهم دیگر پرونده وارد بانک شد و گلوله ای به طرف محمد شلیک کرد که گمان می کنم به ناحیه کتف راست وی برخورد کرد.وی اضافه کرد: پس از این گلوله محمد به زمین افتاد و من روی صندلی وی نشستم و حسن و کاظم (پسرخاله متهم ردیف اول و طراح سرقت) کارمندان و مشتریان را در نقطه ای جمع کردند.

وی با بیان اینکه حسن در حال تهدید رئیس بانک معاون وی را نیز با شلیک یک گلوله از ناحیه پا مصدوم کرد، افزود: پس از آنکه حسن و پسرخاله ام پولها را از داخل گاوصندوق و پیشخوان جمع کردند و در حال خارج شدن از بانک بودیم، صدای گلوله ای را شنیدم که احتمالاً از سوی حسن شلیک شد. اما اینکه به کجا شلیک کرد، نمی دانم.

در ادامه این جلسه، حسن متهم ردیف دوم به دفاع از خود پرداخت و ضمن رد اتهام وارده مبنی بر مشارکت در قتل گفت: در قتل سرباز وظیفه محمد تاتار هیچ نقشی نداشتم.

وی در پایان با اشاره به اینکه هرگز تیر خلاص را به سمت مقتول شلیک نکرده، افزود: قبول دارم در جریان این سرقت پای معاون بانک را مورد هدف قرار دادم، اما اینکه تیر دوم را به سمت مقتول شلیک کرده باشم را رد می کنم. من فقط تیر را به سمت زمین شلیک کردم.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.