افشاگری گاردین درباره طرح حمله به ایران

افشاگری گاردین درباره طرح حمله به ایران

روزنامه انگلیسی گاردین روز شنبه در خبری اعلام کرد که آمریکا قصد داشته است به بهانه بازداشت 15 نظامی بریتانیایی در ایران، به گزینه‌های نظامی روی آورده و حتی حملات نظامی محدودی را به جمهوری اسلامی انجام دهد. به نوشته گاردین، «آمریکا پیشنهاد کرده بود که از جانب انگلیس گزینه‌هایی نظامی را علیه ایران اتخاذ کند اما لندن با رد این پیشنهاد، خواستار دور ماندن آمریکا از بحران و حتی تعدیل لحن کاخ سفید شده بود».

این روزنامه چپ‌گرای انگلیسی در ادامه می افزاید: مقامات پنتاگون چند روز پس از دستگیری این افراد یک سری گزینه‌های نظامی را به انگلیسی‌ها پیشنهاد دادند. یکی از گزینه‌ها این بود که هواپیمای جنگنده‌ آمریکا گشت‌های تهاجمی بر فراز پایگاه‌های نظامی ایران داشته باشد تا بر جدیت موقعیت تاکید کند.

به نوشته گاردین، انگلیس این پیشنهاد را نپذیرفت و گفت که آمریکا می‌تواند با دور ماندن از این مساله موقعیت را آرام کند، لندن حتی از آمریکا خواست مانورهای نظامی را که هم چنان در خلیج فارس برپا می‌شود تعدیل کند.

این به درخواست انگلیس دو گروه ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس مانورهای‌شان را تعدیل کردند تا ایران کمتر احساس تهدید کند.دولت انگلیس همچنین از دولت آمریکا خواست تا در لفاظی‌هایش محتاط باشد.

خبر «گاردین» در حالی منتشر شده است که روز 11 فروردین شبکه ماهواره‌ای «العالم» ایران به نقل از یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارش داد دو بمب افکن نیروی هوایی ارتش آمریکا به حریم هوایی ایران تجاوز کرده‌ و تا آن‌جا پیش رفته‌اند که بر فراز آسمان آبادان دیوار صوتی شکسته‌اند. به گفته منابع آگاه، هنگام وقوع این حادثه «محمود احمدی نژاد» رییس جمهور ایران در جریان سفر کاری خود در استان خوزستان حضور داشته است.

با این‌ حال، به رغم شایعات گسترده‌ای که به دلیل اخبار رسانه‌های روسی در جامعه فراگیر شده بود روز جمعه 6 آوریل هیچ‌گونه حمله نظامی محدود یا گسترده‌ای به ایران صورت نگرفت. شایعات پس از آن گسترش یافت که یکی از خبرگزاری‌های روسیه از آمادگی ارتش آمریکا برای حمله هوایی به تاسیسات اتمی ایران در ساعت 4 صبح جمعه 6 آوریل خبر داد. پس از آن، اخبار چند رسانه دیگر روسی که به نقل از «منابع اطلاعاتی و جاسوسی کرملین» ادعا می‌کردند مراحل آمادگی پنتاگون برای تعرض به ایران رو به پایان است نیز باعث شد این شایعات فراگیری بیشتری پیدا کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.