ABC نیوز: آمریکا در برابر صخره ای به نام ایران

ABC نیوز: آمریکا در برابر صخره ای به نام ایرانGo to fullsize image

یک کارشناس امنیت بین المللی به خبرگزاری ABCنیوز گفت: ایران واکنش ها را در برابر مساله بازداشت نیروهای انگلیسی بررسی کرده و این احتمال وجود دارد که بحران بین المللی دیگری را ایجاد کند، زیرا دریافته کشورهای غربی گزینه های محدودی برای پاسخ به بحران دارند. آنها اهمیت نمی دهند جامعه بین الملل درباره‌شان چه فکری می کند. از انقلاب سال 1979 آنها دیدگاهی خصمانه و تهاجمی نسبت به غرب داشته اند و نکته این جاست که هیچ راه موثری برای جلوگیری از وقوع مجدد چنین چیزی وجود ندارد.
خبرگزاری ABC نیوز آمریکا در جدیدترین تحلیل خود، به مساله آزادی ملوان های انگلیسی و برگ برنده ای که با این کار در اختیار ایران قرار گرفت، پرداخته است.

پس از آزادی 15ملوان انگلیسی  که در کشور خود به قهرمان مبدل شده و پس از بازگشت ادعا کردند ایرانی ها در مدت بازداشت با آنان بدرفتاری کرده اند، تلویزیون ایران نیز از دو قهرمان خود تقدیر کرد. یکی جلال شرفی دیپلمات ایران در عراق که دو ماه پیش بازداشت شده بود و سه شنبه گذشته آزاد شد. وی گفت که سیا در حالی که از رابطه ایران با شبه نظامیان عراق سوال می کرده وی را مورد آزار و اذیت قرار داده است. ایالات متحده انجام چنین اقداماتی را رد کرده است.
قهرمان بعدی، فرمانده نیروهای دستگیر کننده  نظامیان انگلیسی بود.

یک کارشناس امنیت بین المللی به خبرگزاری ABCنیوز گفت: ایران واکنش ها را در برابر مساله بازداشت نیروهای انگلیسی بررسی کرده و این احتمال وجود دارد که بحران بین المللی دیگری را ایجاد کند، زیرا دریافته کشورهای  غربی گزینه های محدودی برای پاسخ به بحران دارند.

ساجان گوهل تحلیلگر موسسه آسیا و اقیانوسیه با اشاره به این که ایرانی ها دوست دارند "بچه های بد" منطقه باشند، تاکید کرد: آنها اهمیت نمی دهند جامعه بین الملل درباره‌شان چه فکری می کند. از انقلاب سال 1979 آنها دیدگاهی خصمانه و تهاجمی نسبت به غرب داشته اند و نکته این جاست که هیچ راه موثری برای جلوگیری از وقوع مجدد چنین چیزی وجود ندارد.

وی بر این باور است که مشکل اصلی ایالات متحده و سایر کشورهای غربی در برخورد با مشکلات مربوط به ایران مانند مساله هسته ای این کشور  یا حمایت از تروریست ها درعراق این است که رهبران این کشور فهمیده اند غرب تمایل ندارد با حمله به ایران یک بحران دیگر در خاور میانه ایجاد کند.

 این کارشناس گفت: باید به خاطر داشته باشیم روابط ایران با آمریکا و انگلیس به دلیل موقعیت عراق خود به خود بدتر می شود. ایران دیدگاهی متفاوت از غرب درباره آینده همسایه خود دارد، این کشور به دنبال فرصتی برای دست یافتن به عمق استراتژیک بیشتری درون عراق است.

پایگاه خبری BBC نیز با گفت و گو با افراد عادی درخیابان های تهران اذعان کرده مردم ایران از ادعاهای ملوانان انگلیسی مبنی بر اعمال شکنجه و زور خشمگین هستند. سفیر ایران در لندن نیز خواستار نشان دادن حسن نیت انگلیس با حمایت از برنامه هسته ای این کشورپس از آزادی ملوانان شده است.
رسانه های انگلیس نیز موافقند که ایران توانسته از نظر نظامی و سیاسی بر انگلیس غلبه کند.

گوهل گفت: ایران نشان داد می تواند به خبر اول رسانه ها تبدیل شود. رژیم ایران به راحتی ثابت کرد می تواند آن کاری را که می خواهد در منطقه انجام دهد و انگلیس و آمریکا نیز نمی توانند هیچ کاری برای توقف آن انجام دهند. ایران حمایت زیادی در خاور میانه به دست آورده که نگران کننده است.

حال اگر ایران دردسر دیگری درست کند پاسخ غرب به آن چه خواهد بود؟
گوهل در پاسخ به این سوال می گوید: به واقع آمریکا و انگلیس هیچ گزینه ای برای حمله نظامی به ایران ندارند زیرا می دانند ایران به شدت به آنان پاسخ می دهد.

ایرانی ها می دانند تحریم های سخت اقتصادی اروپا که می تواند موثرترین حربه علیه آنان باشد کارایی زیادی ندارد زیرا بسیاری از کشورهای اروپایی تمایلی به از دست دادن بازار ایران ندارند.
برخی تحلیلگران اعتقاد دارند ایالات متحده و بریتانیای کبیر به صخره ای محکم و سخت برخورده اند که به آن "ایران" گفته می شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.