بحثی مقدماتی پیرامون ماساژ و تماس بدنی

بحثی مقدماتی پیرامون ماساژ و تماس بدنی

لمس کردن و یا لمس شدن…تمرکز انرژی و آزاد شدن آن. Klassische Massage

هرنوازش، هر نفس، هر حرکت، انرژی فراوانی را چه به بدن خودمان و چه به بدن شخصی که دریافت کننده ماساژ است منتقل می کند. تنفس شخص ماساژ دهنده، نیروی منتقل شده را به مانند رودی سرشار از انرژی حیات آزاد می کند و بدین گونه سلامتی را تضمین و هر دو فرد ماساژ دهنده و ماساژ شونده را برای عشق و تندرستی آماده می سازد.

سؤال اینجاست که ما چگونه می توانیم از معجزه ماساژ به خوبی بهره وری کنیم؟

شما می توانید معجزه ماساژ را با تمرکز حواس و خواسته خود، آغاز کنید. در ذهنتان به هدف و برنامه تنظیم شده برای رسیدن به آن، فکر کنید و بعد مکانی را برای این کار در نظر گرفته و به آماده سازی آن بپردازید. بعد نوبت به آماده سازی خودتان می رسد. نگرش، قصد و هدف شما، توجه خاصی را میطلبد. به نفس کشیدن خود دقت کنید و بدن خود و عضلات منقبض شده آن را با حرکات ملایم کششی باز کنید و نرمش دهید. استواری و تمرکز خود را باز یابید و به نفس کشیدن عمیق ادامه دهید. این کار برای رهایی شما از تنش و فشار عصبی لازم است، وگرنه شما قادر به انتقال آرامش به شخص دیگر نخواهید بود. سعی کنید تمام افکار منفی و پریشان کننده را از خود دور نمائید. آیا آرزو نمی کنید که بستر و مجرائی برای عشق درمان کننده باشید؟ آیا آرزوی انباشت و تمرکز نیرو، جرات و شهامت در خود و دیگری را ندارید؟ شما می خواهید که با استفاده از انرژی خود دیگری را کمک کنید تا آرامش خود را باز یابد و از عصبیت و تنش خلاصی یابد تا بتواند وضعیت خود را به گونه ای تغییر دهد که قادر به کمک رسانی خودش شود. بنابراین خود را از هر گونه فکر و حواس پرتی پاکیزه کنید و ذهن و بدنتان را پذیرای تبدیل شدن به مجرای محبت کنید. در ابتدا بهتر است که لیستی از حرکات را پیش رو داشته باشید تا به روان بودن کار کمک کند ولی نگران نباشید، کم کم با تمرین، شما قادر به آفرینش با پیروی از نیروی خود خواهید بود. Shiatsu-Massage

اتاقی که برای این کار در نظر می گیرید باید تمیز و دارای یک میز و یا تشکچه ای برای ماساژ باشد. یک موسیقی ملایم و دلخواه، به آماده گی ذهنیتان کمک می کند و شما راحتتر می توانید حواستان را بر روی کار متمرکز کنید. به غیر از صحبتهای کوتاه برای توضیح و راهنمائی در مورد ماساژ بهتر است از صحبت کردن بپرهیزید. در ژاپن کهن، افراد کور حرفه ماساژوری را میگزیدند، و شاید شما هم با بستن چشمهایتان و تمرکز بیشتر بر روی حرکات دست خود، انتقال انرژی را راحتتر بیابید. اگر هوا به اندازه کافی گرم است، پنجره را باز کنید تا هوای تازه در اتاق جریان پیدا کند و یا اگر هوا سرد است، فضای اتاق را گرم و مطبوع نگهدارید. بسیاری از نور شمع برای برای روحانی کردن اتاق و از رایحه آن برای معطر کردن فضا استفاده می کنند و یا اینکه به سوزاندن عود و گیاهان معطر می پردازند. یک ملافه تمیز و نرم و یک حوله بزرگ برای پهن کردن در زیر فردی که دریافت کننده ماساژ است، و یک حوله دیگر برای پوشاندن او لازم می باشد. از یک رو تختی نخی و سبک نیز می توانید برای پوشش استفاده کنید. دمای بدن شخص دریافت کننده ماساژ به مرور، بعد از رفع تنش و رسیدن به آرامش، بتدریج کم می شود، به همین علت پوشاندن و حفظ دمای بدن او بسیار مهم است. چون فرد ماساژ دهنده فعالیت می کند و کار فیزیکی انجام می دهد، او احساس راحتی بیشتری حتی در دمای نسبتا سرد میکند. هر دو شخص گیرنده و دریافت کننده ماساژ می توانند برهنه، لباس پوشیده و یا مابین این دو حالت را، بسته به میزان راحتی آنان، انتخاب کنند.

یک ماساژ عمیق بدون استفاده از روغن بسیار مشکل و یا امکان ناپذیر است. بنابراین هر گونه لباس، حوله و یا ملافه ای که استفاده می کنید باید به آسانی قابل شستشو باشد. انواع مختلف روغن می تواند برای ماساژ دادن استفاده شود. هر فرد باید روغن مورد دلخواه را با آزمایش بر روی پوست کشف کنند ولی معمولا مخلوطی از روغنهای گیاهی و یا دانه ای، با مقدار کمی عطر برای این منظور مناسب ترند. تعداد بسیار زیادی روغن با عطر های متفاوت در دسترس است ولی حتما قبل از خرید عطر و روانی آن را بر روی پوستتان امتحان کنید. از خرید روغنی با عطر بسیار تند خودداری کنید چون باعث سرگیجه و در افراد آسمی سبب خفگی می شود. برای انجام یک ماساژ کامل شما حداقل به یک ساعت وقت احتیاج دارید ولی اگر وقت شما محدود است شما همیشه می توانید با کار بر روی گردن، شانه ها، دست و یا پا از مقدار زیادی تنش خلاصی یابید. دریافت ماساژ به مراتب ساده تر از دادن ماساژ است. به هر حال، شخص ماساژ شونده می تواند قدرت آ‌زاد کردن استرس را با نوشیدن یک لیوان آب میوه و یا آب معمولی شدت بخشد و با حرکات ملایم کششی به باز شدن عضلات منقبض شده کمک کند تا درمان ماساژ موثر تر واقع شود. هنگامیکهFußreflexzonen-Massage او بر روی تخت ماساژ قرار می گیرد، همچنان باید در آزاد گذاشتن عضلات بکوشد و عمیقا تنفس کند تا ماساژ تمدد اعصاب را به ارمغان آورد. دریافت و دادن ماساژ بسیار خصوصی، محرمانه و صمیمی است و هر دو نفر باید دوش گرفته و تمیز باشند، دندانهایشان را مسواک زده ناخانهایشان را مرتب و تمیز، کوتاه نگهداری کنند.اگر این دو نفر بتوانند ریتم نفسهایشان را با هم تنظیم کنند و با هم «همدم» شوند، این کار به نزدیکی آن دو و مستحکم شدن رابطه شان کمک شایانی می کند. بعد از تنظیم نفس، ماساژ دهنده می تواند آرام تر و عمیق تر نفس بکشد و خود به خود دم و بازدم شخص دریافت کننده هم عمیقتر و آرام تر خواهد شد. روشهای متفاوتی برای آماده سازی یک فضای پر انرژی و کنترل شده بکار میرود. نشستن و تعمق کردن برای چندین دقیقه بعد از آماده سازی اتاق، یکی از رایج ترین روشهاست. جوانی، تندرستی و جستجوی آن، همیشه قسمتی مهم از فرهنگ بشری بوده است. در بسیاری از عرفها و سنن قدیمی خدایان قدرت فراوانی در بازگرداندن سلامتی و آرامش داشته اند. با مطالعه دریابید که چه چیزی در شما این نفوذ قدرتمند را دارد و حضور آن در کنار شما انرژی بیشتری را می تواند تولید کند. در زمان تعمق ژرف، خود را با شیئ، سنگ، کریستال، عکس و هر گونه جسم مقدس و محترم دیگر احاطه کنید و اجازه دهید که انرژی بیشتری شما را در بر گیرد. در نظر بگیرید که قسمتی که آنرا شما «خود» میخوانید فقط یک بخش از چندین بخش «خودآگاهی» شماست. بدن مادی و خاکی شما هم دارای شعور آگاه مخصوص به خود می باشد که زبان سخن ندارد. شما می توانید روح و روانتان را آرام کنید و اجازه دهید که شعور جسم شما را تحت کنترل خود در آورد و با بدن شخصی که ماساژ می دهید ارتباط بر قرار کند. مشکل است که این روش را توصیف کرد، ولی اگر قادر باشید که افکارتان را نادیده بگیرید و بیشتر بر روی پیامهای غیر شفاهی که از شخص دریافت کننده به دست شما منتقل می شود ویا شم و احساستان به شما می گوید تمرکز کنید، آنگاه قادر خواهید بود که به «هوش جسمی» خود این اجازه را بدهید که به شما بیشتر بیاموزد و راهنما گردد. هنگامیکه هوشیارانه ماساژ دهید قادر خواهید بود که از برنامه و دستور کار فاصله بگیرید و حضور زنده و مثبتتان بیشتر خودنمائی خواهد کرد.

لذّتی که شخص ماساژ دهنده از تماس بدنی میبرد هیچ کمتر از فرد دریافت کننده نیست. با تمرین بیشتر شما کم کم مهارت و قدرت بیشتری در این زمینه پیدا می کنید و احساس راحتی و سر خوشی بیشتری خواهید کرد، ولی حتی یک شخص کاملاً بی تجربه و تازه کار هم قادر به ماساژ دادن خواهد بود، اگر که چند نکته کوتاه ولی ضروری را به خاطر بسپرد:

از نفس کشیدن عمیق غافل نشوید. شما با دریافت تنش از شخصی که ماساژ می دهید، احتمال اینکه دچار مشکل و اشتباه شوید زیاد است و همین امر باعث کاهش لذت ماساژ در هر دو نفر می شود. تنشی که از شخص دیگر توسط ماساژ شما آزاد می شود، به دست و بازویتان منتقل و در آنجا انباشته میشود و بنابراین تنفس شما کوتاه تر و کم عمقتر می گردد، مگر اینکه شما به یاد داشته باشید از ماهیچه های شکم برای هر چه عمیقتر نفس کشیدن استفاده برده و تنش را به سمت زمین بفرستید. آرامش و ریتم ماساژتان را حفظ کنید . تنش منتقل شده به شما باعث می شود که سرعت ماساژتان بیشتر و بیشتر شود. سرعتتان را کنترل کرده به آرامی نفس بکشید. همیشه برای خود و شریکتان در این تجربه چای گیاهی و یا آب میوه ای از قبل آماده کنید که در طول این مدّت و مخصوصا بعد از اتمام ماساژ هر دو احتیاج به مایعات خواهید داشت. شستن دستها بعد از ماساژ دادن، به شخص ماساژ دهنده کمک می کند تا تعادل خود را دوباره باز یابد.ناحیه ساق پا تا باسن را با حرکتی بلند و آرام ماساژ دهید و از همین حرکت برای ماساژ دادن دستان، از نوک انگشتان دستها تا شانه ها، و ماساژ ران تا بالای شانه ها استفاده کنید. هنگامیکه به قلب نزدیک می شوید سعی کنید که از حرکات فشاری به سمت قلب بهره برید، همچنان که در بدن نیز دریچه های سیاهرگها خون را به سمت قلب هدایت میکنند. حرکات کشیده به سمت قلب، محکم و بافشار باید انجام گیرد و حرکات برگشتی ملایم و آرام.

ماهیچه ها را مانند خمیر نان و یا توده گلی مجسمه سازی، به خوبی مشت و مال دهید. یک دست را برای فشردن و بررسی کردن بکار اندازید و به دست دیگر استراحت دهید و ماهیچه های آن دست را آزاد بگذارید و بر عکس. اگر در بین فشردنها شما دستهایتان را بطور ناقصی منقبض نگه دارید، اجازه استراحت کافی به ماهیچه ها نخواهید داد و خیلی زودتر خسته خواهید شد. هوشیاری خود را نسبت به مکانیک بدنتان در طول ماساژ حفظ کنید و بدنتان را در موقعیتی قرار ندهید که کمر و پشتتان به درد آید. هنگامیکه یاد بگیرید چگونه هشیاریتان، نفس کشیدنتان، مکانیک بدنتان و انرژیتان را تحت کنترل درآورید، آنگاه احساس قدرت و تعادل را به خوبی بعد از ماساژ دادن حس خواهید کرد.

در طول ماساژ هر از گاهی مکث کنید و انرژی بدن خودتان را اندازه گیری کنید. منظور من از مکث کردن قطع ماساژ و برداشتن دستان شما از سطح بدن فرد دیگر نیست. یکی از مهمترین قوانین ماساژ دادن تداوم و پیوستگی حرکات آن است و به همین منظور تماس انگشتان و دستان شما با پوست شخص دیگر نباید قطع شود. هیچ وقت عجله نکنید. مناسبتر است که شما سطح کمتری از بدن را به درستی و آرامی ماساژ دهید تا اینکه سعی در ماساژ دادن تمام بدن داشته باشید، ولی با عجله و بدون تمرکز کافی. فراموش نکنید که مشت و مال دادن و فشردن ماهیچه ها لذّت بخش است ولی به فرد دیگر به منظور این کار حمله ور نشوید! با ملایمت ماساژ دادن یک شخص پوشیده در لباس در حالیکه هر دو با یکدیگر بطور منظّم و عمیق نفس می کشند، به یک ماساژ باعجله در حالیکه که شخص ماساژ دهنده تنش بیشتری را به فرد دیگر منتقل می کند، ارجحیت بیشتری دارد.

به خودتان این اجازه را بدهید که شگفتی حضور فرد دیگر و بودن یک بدن با بدن دیگر را عمیقاً حس کنید. در آخر هر دوی شما خوشکام و شاد از این تجربه بیرون خواهید آمد. در انتها در سکوت با یکدیگر به نفس کشیدن، همچنان که هنوز در تماس بدنی هستید بپردازید و از یکدیگر تشکر کنید.

هنگامیکه ماساژتان تمام شد، اجازه دهید که شخص دریافت کننده، اگر دوست داشت همچنان در موقعیت دراز کشیده باقی بماند تا شما به بدنتان کش و قوس داده، به حالت عادی ذهنیتان باز گردید. دوباره آب بنوشید و به فرد دیگر نیز تعارف کرده و بعد دست و صورتتان را بشویید و از قدرتی که به شما اجازه داشتن چنین تجربه شیرینی داده تشکر کنید.

ماساژ به طور شگفت انگیزی شهوت انگیز و از نظر احساسی بسیار مقوی است که تمام افراد، با روابط گوناگون می توانند از آن بهره برند. همچنین ماساژ بطور محسوسی می تواند روابط جنسی بین دو نفر را تقویت بخشد، مخصوصا اگر این دو روز پر دردسری را پشت سر گذاشته باشند و حال و هوای عشق ورزیدن در سر نداشته باشند. هیچ عملی مانند ماساژ، قدرت تخلیه عصبانیت و تنش از بدن و آماده سازی آن برای طلب آمیزش را ندارد، و یا اگر شریک و یارتان زیر فشار شدید عصبی قرار گرفته باشد که دیگر انرژی کافی برای آمیزش در خود نیابد، آنگاه ماساژ کمک بسیاری به بازگشت این انرژی خواهد کرد. ولی در این گونه موارد شما باید دقّت کنید که ماساژ لزوماً نباید به آمیزش ختم شود و هیچ وقت به این منظور به شریکتان نزدیک نشوید و او را ماساژ ندهید که او در آینده به تماس بدنی با شما رقبتی نشان نخواهد داد.ما موجوداتی با نیاز مندی های فراوان به تماس هستیم که در جوامعی با پذیرش و بردباری بسیار کم نسبت به آن زندگی می کنیم. تماس بدنی و لمس بیشتر، سلامت و شادی ما را به ارمغان می آورد. تحقیقات اخیر نشان داده است که نوزادان پیش از موعد بدنیا آمده که تحت کنترل شدید درمانی در بیمارستانها بسر می برند، اگر روزی 45 دقیقه ماساژ داده شوند خیلی زودتر قادر به ترک بیمارستان خواهند بود.

 

ماساژ و تماس بدنی آرام بخش

آمار سقط جنین و افزایش به اصطلاح تعداد «بچّه های ناخواسته» حیرت آور است. شما میدانید که حقّ زن درباره سقط جنین شعاری است مقبول در نزد اغلب فمنیستها. ما میتوانیم تضاد میان لذّت از یک طرف و سقط جنین و یا انداختن «بچّه های ناخواسته» در سطلهای آشغال را از طرف دیگر با روشهای بسیار ساده کاهش دهیم. میتوان با پیشگیریهای هوشمندانه از قرار گرفتن در مقابل چنین تصمیمهای مخاطره آمیز آنهم با عواقب روانی مخرّب پرهیز نمود. البتّه در مواردی نظیر جنین و یا بچّه هائی که حاصل تجاوز جنسی هستند با قلمروی دیگری از مسائل طرف هستیم. ژولیدن، Grooming، در ما انسانها به علّت توانائی زبانی خود متأسّفانه منحصر به گفتار شده است و بدینترتیب از هنر آمیزش غافل گشته ایم؛ تا حدی که میان عشق، آمیزش و سکس دیگر اصلاً تفاوتی قائل نیستیم. زبان آمیزش امّا ماساژ است. و چون خشونت رابطه عکس با لذّت دارد پس هر چه افراد یک جامعه با هنر ماساژ و دریافت آن بیشتر و بهتر آشنا بوده باشند تبعاً نزاع و مرافعه در میان آنها نیز کمتر خواهد شد.

ماساژ مبتنی بر یک تئوری ساده است مشتملّ بر سه آموزه:

 

1.      «لذّت» شفابخش است،

2.      انرژی شهوانی در بدن از دینامیزم مایعات یا الکتریسیته تبعیت میکند،

3.      ژولیدن، Grooming، یک رفتار انطباقی ـ اجتماعی است در جهت رفع و دفع فشارها و امراض روانی که بیش از شصت در صد از وقت پستانداران پیچیده را بخود میگیرد. و چون ما یک پستاندار بی مو هستیم پس ماساژ جایگزینی است مناسب.

در یک کلام، ماساژ فرصتی است شفا بخش برای مراقبت و مواظبت از فردی دیگر و بهره مند ساختن او از تجربه بی مسئولیتی و سبکباری. فواید ماساژ بر ذهن و بدن انسان بر کسی پوشیده نیست و همه می دانیم که ماساژ حس رهائی و زیبائی را در ما بیدار می کند.

 

چرا ماساژ شهوت برانگیز است؟!

یکی از مؤثر ترین روشها برای تهییج کردن و از اوج لذت جنسی متعدد لذت بردن، ماساژ شهوت زا است. با این روش اورگاسم سرتاسر بدن را تحت شعاع اثر جادوئی خود قرار می دهد و می تواند برای مدت زیادی طول بکشد.

نکته بسیار مثبت اینگونه ماساژ مخصوصا برای زنان، فقدان خطر باردار شدن است. حتی اگر از هیچ وسیله جلوگیری نیز استفاده نشود، هیچ خطری از ایندست شما را تهدید نمی کند. بنابراین افرادی که دسترسی به قرصها و دیگر وسایل جلوگیری را ندارند، می توانند از طریق ماساژ سکس ابزار نهایت استفاده جنسی را ببرند.

به منظور ماساژ دادن سکس ابزار، داخلی و خارجی، میشود از دستکشهای جراحی استفاده کرد که در این صورت دیگر خطری برای انتقال بیماریهای رقابتی و جود ندارد. بسیاری استفاده از دستکش را به استفاده از کاندوم و یا دیگر پوششها ترجیح می دهند ولی چنانچه پوست شما از هر گونه بیماری مبرا است و یا اینکه شما قرار نیست با پوستی بیمار و یا ترشحات بدن در تماس باشید، هیچ الزامی به استفاده از دستکش ندارید. ماساژ فرصتی است برای تقدیم لذت، آموختن چگونگی لذت دادن و دریافت کردن لذت. شخص دریافت کننده ماساژ، با هر حرکت احساس امنیت و مراقبت فراوانی را در سر تا سر بدن خود حس می کند. ماساژ شهوت زا بسیار زیبا و آرامبخش است!

به شما توصیه میکنم که برای فهم منظورم از لغتهائی که گاه و بیگاه در این متن و در رابطه با «سکس ـ ابزار» استفاده میکنم به بخش «تعاریف» مراجعه فرمائید.


لغت شناسی در ماساژ سنتی

Effleurage: کفی: یک حرکت ملایم و سرنده که در هنگام انجام این حرکت، تمام دست در

تماس با بدن قرار دارد. این حرکت راه مناسبی است برای شروع کردن و یا به پایان رساندن ماساژ و همچنین انتقال انرژی در بدن،

Petrissage:ضربانی: حرکات کوبنده و یا مشت و مال دادن به این گروه تعلق دارند. در این گونه حرکات سعی کنید که کف دستتان همراه با انگشتانتان در تماس با بدن قرار بگیرد. ریتم حرکات را حفظ کنید و گهگاه دستهایتان را جا به جا و عوض کنید،

Friction: مالشی: یک حرکت مستقیم، متمرکز و فشارنده توسّط انگشتان شست. مواظب باشید که ناخن شست دستتان را برای فشردن استفاده نکنید. حرکات دورانی نیز بسیار مفید واقع می شوند چون در اثر این نوع مالش است که انرژی در نقطه ای از بدن ماساژ گیرنده انباشته میشود تا سپس توسّط ماساژ کفی بدیگر نقاط مختلف بدن تسری یابد؛ از همینروست که حرکات مالشی باید با دو حرکت ذکر شده مخلوط شوند.

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.