باور های غذایی که باید فراموش کنید

باور های غذایی که باید فراموش کنید

رپویچ می‌گوید: "‌اغلب افراد به خصوص در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی-عروقی باشند از خوردن تخم‌مرغ اجتناب می‌کنند. اما در واقع تحقیقات چندانی جود ندارد که نشان دهد خوردن یک یا دو تخم‌مرغ در روز تفاوتی در میزان کلسترول خون ایجاد می‌کند."Go to fullsize image

تخم‌مرغ نخورید. روزی 8 لیوان آب بنوشید. خوردن مواد کربوهیدراتی یا نشاسته‌ای شما را چاق می کند. شاید شما هم بارها چنین توصیه‌های تغذیه‌ای را شنیده باشید. اما آیا آنها واقعا درست هستند؟

خبرگزاری رویترز به نقل از  وندی رپویچ یک متخصص فیزیولوژی در دانشگاه واشنگتن شرقی در اجلاس اخیرا برگزار‌شده کلج طب ورزشی آمریکا در دالاس تگزاس گزارش می‌دهد، لزوما این گونه نیست.

رپویچ می‌گوید: "‌اغلب افراد به خصوص در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی-عروقی باشند از خوردن تخم‌مرغ اجتناب می‌کنند. اما در واقع تحقیقات چندانی جود ندارد که نشان دهد خوردن یک یا دو تخم‌مرغ در روز تفاوتی در میزان کلسترول خون ایجاد می‌کند."

او به یک افسانه تغذیه‌ای دیگر اشاره می‌کند: خوردن مواد کریوهیدراتی شما را چاق می‌کند.

رپویچ می‌گوید ممکن است کاستن مواد کربوهیدراتی از رژیم غذایی کاهش وزن کمک کند، چرا که کاهش ذخایر کربوهیدراتی در بدن به این علت باعث از دست رفتن آب از بدن می‌شود، اما خوردن مواد کربوهیدراتی مانند برنج و نان  به طور متعادل مستقیما به افزایش وزن منجر نمی‌شود.

اما یک افسانه دیگر تغذیه‌ای "روزی 8 لیوان آب خورید."

رپویچ در این باره می‌گوید:‌" بسیاری از مردم تحت تاثیر این برداشت غلط فکر می‌کنند باید روزی 8 لیوان آب بخورند؛در حالیکه توجهی به آبی که از سایر منابع وارد بدن آنها می‌شود توجهی ندارند."

و به گفته رپویچ خوردن زیاد آب می‌تواند مضر باشد، چرا که ممکن است به عدم تعادل در میزان سدیم بدن بینجامد، عارضه‌ای که هیپوناترمی نامیده می‌شود.

و بالاخره این افسانه که همه افراد با مکمل‌های ویتامینی مصرف کنند. او می‌گوید خوردن میوه‌های و سبزی‌های متنوع و غلات کامل، به همراه مقدار متوسطی از لبنیات کم‌چربی و پروتئین و میزان صحیح کالری احتمالا نیاز به مکمل ویتامینی ندارند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.