آمریکا اظهارات دیپلمات ایرانی را رد کرد

آمریکا اظهارات دیپلمات ایرانی را رد کرد

آمریکا اظهارات یک دیپلمات ایرانی را مبنی بر اینکه نظامیان و دستگاه اطلاعاتی آمریکا در ربودن او در عراق و شکنجه وی دست داشته اند رد کرد.
شرفی و متکی
دبیر دوم سفارت ایران در عراق پس از آزادی مورد استقبال منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران قرار گرفت

جلال شرفی، دبیر دوم سفارت ایران در بغداد که بیش از دو ماه پیش در بغداد ربوده و چهار روز پیش آزاد شد، به رسانه هایی ایرانی گفته کسانی که او را ربودند مأمورانی بودند که کارت وزارت دفاع عراق داشتند و بر خودروهای آمریکایی سوار بودند و وی طی دورانی که در اسارت آنان بوده مورد شکنجه قرار گرفته است.

به گزارش رسانه های ایرانی، آثار شکنجه بر بدن آقای شرفی مشهود است و وی هم ‌اکنون تحت معالجه پزشکان قراردارد.

اما گوردون جاندرو، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی به خبرنگاران گفته که ایالات متحده هیچ ارتباطی با ربودن آقای شرفی و آنچه طی دوران ربوده شدن بر او گذشته نداشته و از آزادی وی استقبال می کند.

پیشتر خبرگزاری رویتر نیز از سخنگوی ارتش آمریکا در عراق نقل کرده بود که نیروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا در عراق نقشی در ربودن جلال شرفی یا 'هرگونه ادعای شکنجه که وی می گوید بر او اعمال شده' نداشته اند.

 مرا در نزدیکی فرودگاه بغداد رها کردند و من توانستم با کمک مردم خود را به سفارت ایران در بغداد برسانم
 
خبرگزاری ایرنا به نقل از جلال شرفی

اظهارات این دیپلمات ایرانی یک روز پس از آن منتشر شد که چند تن از ملوانان بریتانیایی که دوازده روز در ایران بازداشت شده بودند پس از آزادی در نشستی مطبوعاتی در کشورشان اعلام کردند که در طول دوره بازداشت 'تحت فشار روانی مدام' قرار داشته اند.

وزارت امور خارجه ایران این اظهارات را رد کرده و کنفرانس مطبوعاتی را که شش ملوان وتفنگدار برتانیایی به نمایندگی از پانزده نظامی بازداشت شده در آن شرکت کرده بودند، 'نمایشی و تبلیغاتی' نامیده است.

جلال شرفی، دبیر دوم سفارت ایران در عراق درست یک روز پیش از اعلام آزادی ملوانان بازداشت شده بریتانیایی در تهران، پس از آنکه 57 روز را در اسارت گروگانگیران گذراند آزاد و به مقامهای ایرانی تحویل داده شد.

 نیروهای ائتلافی در عراق نقشی در ربودن [جلال شرفی] یا هرگونه ادعای شکنجه که وی می گوید بر او اعمال شده نداشته اند
 
کریستوفر گارور، سخنگوی ارتش آمریکا در بغداد

وی به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته که ربایندگان با فشار مقامات عراقی ناچار شدند او را آزاد کنند و افزوده: "مرا در نزدیکی فرودگاه بغداد رها کردند و من توانستم با کمک مردم خود را به سفارت ایران در بغداد برسانم."

پیشتر هشیار زیباری، وزیر خارجه عراق، گفته بود که دولت این کشور برای آزادسازی دپلمات ایرانی تلاش فوق العاده ای کرده و افزوده بود همه جناحها و گروههای عراقی ربودن این دیپلمات را تکذیب می کردند.

ایران پیشتر نظامیان آمریکایی در عراق را به دست دشتن در ربودن دیپلمات ایرانی متهم کرده بود، اما وزیر خارجه عراق دخالت آمریکاییها را اکیداً رد کرد و آمریکا نیز هرگونه دخالت خود در این ماجرا را تکذیب کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.