مطالب روزنامه های بریتانیا درباره ایران

مطالب روزنامه های بریتانیا درباره ایران

اظهارات ملوانان بریتانیایی در مورد بدرفتاری با آنان در دوران بازداشت در ایران، یک روز دیگر نیز ماجرای بازداشت آنها را به صفحات روزنامه های چاپ لندن کشاند.

در بیشتر گزارشهای روزنامه های امروز صبح بریتانیا در باره کنفرانس خبری روز گذشته ملوانان بریتانیایی که دو هفته در ایران در بازداشت بودند بر دو نکته تاکید شده است: اول آنکه ملوانان بریتانیایی تا مدتی از آن بیم داشتند که ممکن است در ایران اعدام شوند و دیگر اینکه چهار تن از آنان چند روز اول بازداشت خود در ایران را جدا از دیگران و در حبس انفرادی گذرانده اند.

در این میان روزنامه گاردین تکذیب این ادعا ها توسط ایران را نیز بازتاب داده و روزنامه ایندیپندنت از قول مقامات ایران نوشته است که ادعاهای ملوانان در مورد بدرفتاری ماموران ایرانی با آنها توسط وزارت دفاع بریتانیا به آنها دیکته شده است.

روزنامه دیلی تلگراف در تحلیلی درباره سخنان محمود احمدی نژاد درباره "بخشیدن" ملوانان بریتانیایی به مناسبت عید پاک مسیحی، عید پِسَه کلیمی و میلاد پیامبر اسلام، اظهارات آقای احمدی نژاد درباره عید پاک را برخلاف تاریخ مسیحیت و روایات انجیلی دانسته است.

به نوشته دیلی تلگراف آقای احمدی نژاد می خواست با آن اظهارات مسیحیان و غربیان را فریب بدهد و در عین حال به ایرانی ها بگوید که او آنقدر مهربان است که حتی با "کفار" نیز مهرورزی می کند.

روزنامه گاردین در گزارشی درباره رویدادهای دوهفته گذشته نوشته است که هنگامی که ملوانان بریتانیایی در ایران بازداشت شدند، نیروهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس پیشنهاد کردند که هواپیماهای نیروی هوایی ایالات متحده برفراز پایگاهای سپاه پاسداران گشت زنی کنند و پروازهای تهاجمی پر سر و صدا انجام دهند تا آنها را بترسانند اما بریتانیایی ها از نیروهای آمریکایی خواستند تا از انجام این کار خودداری کنند.

گاردین می نویسد که در عین حال، بریتانیایی ها از آمریکایی ها خواستند تا مانوری را که در خلیج فارس در جریان بود بی سر و صدا برگزار کنند تا باعث تحریک ایرانی ها نشود.

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از رسول موحدیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن می نویسد که دولت ایران خواهان آن است که به دنبال آزاد شدن ملوانان بریتانیایی لندن نسبت به تهران حسن نیت نشان دهد.

آقای موحدیان در گفتگویی با فایننشال تایمز هرگونه ارتباط میان آزاد کردن ملوانان بریتانیایی از سوی ایران با رخدادهای دیگر از جمله فراهم آمدن امکان ملاقات با پنج مامور دولت ایران را که در اختیار نیروهای آمریکا قرار دارند رد کرده اما گفته است اگر انگلیسی ها ها خودشان بخواهند از نفوذشان برای کمک به حل این مساله استفاده کنند، ایران از هر گامی برای کاهش تنش در منطقه استقبال خواهد کرد.

آقای موحدیان که پیش از اظهارات اخیر ملوانان بریتانیایی در مورد بدرفتاری ماموران ایرانی در این مصاحبه شرکت کرده بود؛ اظهار امیدواری کرده بود که آزادی ملوانان که او آن را به کوشش مشترک دو دولت بریتانیا و ایران نسبت می داد، موجب بهبود روابط تهران و لندن شود و به گفته او به شناسایی حق ایران برای غنی سازی اورانیوم برای مقاصد صلح آمیز بینجامد.

در همین حال روزنامه تایمز در گزارشی از بغداد به نقل از رئیس پلیس بصره نوشته است که بمب پرقدرتی که انفجار آن در روز پنجشنبه به قتل چهار تن از نفرات نظامی بریتانیا در بصره انجامید به بمبهای ساخت ایران شباهت داشت که قبلا نیز در دیگر نقاط عراق تلفاتی به بار آورده بود.

به نوشته تایمز، درستی یا نادرستی این اظهارات هنوز از سوی مقامات نظامی بریتانیا تایید نشده و در حال حاضر گمان می رود که شاخه یاغی سپاه مهدی حجت الاسلام مقتدی صدر مسئول این انفجار باشد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.