طرز تهیه کیک ساده

" کیک ساده " 

شناخت مواد اولیه قنادی:

همیشه از مرغوب ترین مواد اولیه قنادی استفاده کنید تا در تهیه شیرینی به کیفیت مطلوب تری دست یابید .

تخم مرغ مثل بقیه مواد ، از جمله آرد و کره نقش مهمی در کیفیت شیرینی دارد و همیشه باید آن را به صورت تازه تهیه و مصرف کرد .

تخم مرغ برای هوا دهی به شیرینی ، بیسکویت و کیک به کار می رود زیرا پس از به هم زدن شدید ، قدرت نگهداری هوا را در خود دارد ، برای مثال در مواردی که به شدت زده شود ، کف ایجاد می کند و باعث پف مناسب کیک می شود .

قدرت هوا دهی تخم مرغ مربوط به سفیده آن است و زرده هنگام زدن ، کف نمی کند زیرا دارای چربی نسبتاً زیادی است . زرده باعث ایجاد رنگ ، طعم و ترد شدن شیرینی می شود . هر عدد تخم مرغ کامل قادر است که مقداری آرد را برابر وزن خود هوادهی کند اما چنانچه مقدار آرد بیش از وزن تخم مرغ باشد باید از هوادهنده های شیمیایی مثل بکینگ پودر کمک گرفت .

تخم مرغ به دو صورت خشک و تازه در دسترس است که در این مبحث وارد بحث تخم مرغ خشک نمی شویم . می توان اجزای تخم مرغ را  به کامل، زرده و سفیده آن تقسیم کرد که هر کدام کاربرد متفاوتی در شیرینی پزی دارند .

درجه حرارت ، یکی از نکات مهم کاربرد تخم مرغ در شیرینی پزی است یعنی تخم مرغ اضافه شده به خمیر نباید خیلی سرد باشد زیرا باعث بسته شدن روغن شده و زمان به هم زدن خمیر و یا کرم را بالا می برد .

درهوای گرم می توان از تخم مرغ سرد استفاده کرد زیرا حرارت خمیررا تنظیم کرده واجازه نمی دهد که از26 درجه سانتی گراد تجاوز کند اما در هوای سرد زمستان باید درجه حرارت تخم مرغ را تا درجه گرمای اتاق افزایش دهید .

روش فرم دهی سفیده تخم مرغ:

هم زدن سفیده به خاطر آن است که حجم آن زیاد شده و داخل آن حباب های هوا ایجاد شود و در نهایت شیرینی را حجیم و پوک کند . پس برای آن که سفیده کاملاً صحیح زده شود باید نکات زیر را رعایت کنید :

سفیده باید تازه و خنک باشد( در یخچال باشد) .

سفیده نباید حاوی ذره ای از زرده باشد .

وسایلی که سفیده را با آن می زنید باید تمیز و فاقد چربی باشند .

سرعت هم زدن زیاد باشد زیرا در غیر این صورت آب می اندازد .

فاصله میان زدن سفیده و مصرف آن باید کم باشد درغیر این صورت آب می اندازد .

برای سفیده از ظرف آلومینیومی استفاده نکنید چون رنگ آن را تیره می کند .

در مواردی که شکر به سفیده اضافه می شود باید بعد ازاین که کمی سفیده را زدیم و سفت شد ؛ شکررا قاشق، قاشق اضافه کنیم .

سفیده زده شده ، وقتی آماده است که اگر با نوک چاقو روی آن خط بیاندازیم آن خط تا چند دقیقه باقی بماند .

روش فرم دهی زرده تخم مرغ:

هم زدن زرده ، به خاطرآن است که حجم آن زیاد شده و داخل آن حباب های هوا ایجاد شود که در نتیجه شیرینی را سبک می کند ، برای این کار باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد .

زرده باید تازه و خنک باشد .

زرده باید با سرعت زیادی زده شود .

در زرده نباید سفیده وجود داشته باشد .

 برای شروع کارکیک پزی بهتراست با ساده ترین نوع کیک شروع کنید، خصوصاً خانمهای جوانی که می خواهند هنر شیرینی پزی را بیاموزند ، این کیک را امتحان کنند ، مطمئناً پشیمان نخواهد شد . اگر درابتدا ، پختن این کیک به نظرتان سخت آمد یا آنچه را توقع داشتید به دست نیاوردید ، ناامید نشوید. مطمئنا با چند بارتمرین ، نتیجه دلخواهتان حاصل خواهد شد .

مواد لازم برای تهیه کیک ساده:

4عدد

تخم مرغ

250 گرم

آرد

250 گم

شکر

یک دومپیمانه

روغن مایع

یک دومپیمانه

آب نیم گرم

2 قاشق مرباخوری

بکینگ پودر

کمی

وانیل

طرز تهیه:

زرده و سفیده تخم مرغها را از هم جدا می کنیم . اول زرده ها را مقداری زده و سپس وانیل و آب گرم را اضافه کرده ، می زنیم . تا خوب کف کند و سفید رنگ شود ،  شکر را به زرده اضافه کرده و قدری دیگر می زنیم ،  سفیده را جداگانه می زنیم و بعد مقداری شکر به روی آن می ریزیم و می زنیم تا خوب سفید و سفت شود ، روغن را به زرده و شکر اضافه کرده و با سفیده زده شده مخلوط می کنیم، درآخر کار آرد و بکینگ پودر را در مایه کیک ریخته و به هم می زنیم . قالب گرد ساده ای را انتخاب کرده ، ته آن را چرب می کنیم و مایه کیک را در قالب کیک ریخته ، به مدت 40 دقیقه در حرارت 350 درجه فارنهایت در پنجره پائین فر قرار می دهیم ؛ بعد ازاین مدت ، کیک را از فر خارج و پس از سرد شدن با کرم یا خامه روی کیک  و اطراف آنرا تزئین می کنیم.

نکات تغذیه ای:

در صورت پخت این کیک با همین میزان مواد ، کل آن دارای 2600 کالری است که اگر به 8 قسمت مساوی تقسیم شود هر قسمت آن 320 کالری دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.