ولایتی: بریتانیا از ایران عذرخواهی کرد

ولایتی: بریتانیا از ایران عذرخواهی کرد

تلویزیون ایران به نقل از مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی در امور خارجی گفته است که بریتانیا به خاطر تعرض به آب های حریم ایران از تهران عذرخواهی کرده است.
علی اکبر ولایتی
آقای ولایتی مشاور ارشد رهبر ایران در امور بین المللی است

این درحالی است که تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا وجود هر گونه معامله، چانه زنی یا توافقی در حاشیه برای تضمین آزادی 15 خدمه نیروی دریایی بریتانیا که ایران بازداشت کرده بود را رد کرده است.

به گزارش سیمای جمهوری اسلامی علی اکبر ولایتی، مشاور آیت الله علی خامنه ای در امور بین المللی، گفته است که تهران نامه ای در روز سه شنبه از بریتانیا دریافت کرد که در آن به خاطر "تعرض" به آب های ایران عذرخواهی می کند.

اما به گفته خبرنگاران بی بی سی دیپلمات های بریتانیایی می گویند چنین نامه ای وجود ندارد و اصرار می ورزند که هرگونه تماس کتبی به تبادل یادداشت های دیپلماتیک و به چند روز پیش از آن مربوط می شود.

به گفته ناظران ممکن است دستگاه حاکمه ایران از سوی منتقدان داخلی به خاطر این مساله که چرا ملوانان بریتانیایی را بدون گرفتن امتیازی از بریتانیا یا عذرخواهی آن کشور آزاد کرده است، احساس فشار کند.

از سوی دیگر ایران تاکنون به این اظهار نظر تونی بلر که ایران به تروریسم در عراق کمک می کند و جهان تلاش های تهران برای دستیابی به سلاح های اتمی را تحمل نخواهد کرد پاسخ نداده است.

ایران اتهام غرب دایر بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای و همچنین اتهامات بریتانیا و آمریکا در مورد کمک به شورشیان در عراق را رد می کند.

نظامیان بریتانیایی پس از دوازده روز بازداشت در ایران آزاد شده و روز پنجشنبه به بریتانیا بازگشتند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.