شرط های اسرائیلی برای کنار آمدن با ایران اتمی

شرط های اسرائیلی برای کنار آمدن با ایران اتمی

یک موسسه مطالعات استراتژیکی در اسراییل که روابط نزدیکی با حکومت تل آویو دارد، در گزارشی که چندی پیش آن را منتشر ساخته، در عین حالی که بر لزوم مهار ایران تاکید کرده، با ذکر شرط هایی، کنار آمدن با ایران اتمی را امکان پذیر دانسته است.

 به نقل از سایت موسسه مطالعات استراتژی ملی دانشگاه تل آویو، اسراییل هر چند می کوشد از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند ولی اگر روزی جمهوری اسلامی بتواند به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند، با لحاظ شرایطی می تواند با این کشور همزیستی داشت.

بر اساس این گزارش تحقیقاتی که به مقامات اسراییل نیز ارائه شده است، اولین شرط، آن است که موساد، به طور قابل اعتنایی تایید کند که ایرانی ها درصدد حمله اتمی به اسراییل نیستند.

علاوه بر این، می بایست آمریکا این تضمین را به تل آویو بدهد که اگر روزی ایران با سلاح های اتمی اش به اسراییل حمله کند، آمریکا نیز به ایران حمله اتمی خواهد کرد. هدف از چنین تضمینی، بازداشتن ایران از تصمیم به حمله اتمی به اسراییل است.

نکته دیگری که مورد توجه این موسسه مطالعاتی اسراییلی قرار گرفته، مساله "دفاع ضد موشکی" است. در این گزارش آمده است :کنار آمدن با ایرانی که به موشک هایی با کلاهک های اتمی مجهز است، منوط به آن است که اسراییل به فناوری پیچیده دفاع ضد موشکی دست یابد تا در صورت حمله بتواند مانع از فرود موشک های هسته ای ایران در خاک خویش باشد.

همچنین اعلام شده است که اسراییل در صورتی "ایران هسته ای" را می تواند بپذیرد که در مدیریت های کلان ایران "میانه روها"مستقر باشند نه افراطیون .

شرط بعدی ذکر شده نیز که ناظر به ترمیم روابط تهران ـ ترمیم می باشد این است که کانال هایی برای برقراری ارتباط بین ایران و اسراییل به وجود‌ آید.

 گفتنی است ،موسسه مطالعات استراتژی ملی دانشگاه تل آویو، یکی از تأثیرگذارترین موسسات مطالعاتی اسرائیل به شمار می رود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.