بلر: با ایران معامله نکرده ایم

بلر: با ایران معامله نکرده ایم

نظامیان بریتانیایی که پس از دوازده روز بازداشت در ایران آزاد شدند، روز پنجشنبه، 5 آوریل، وارد بریتانیا شدند.
تونی بلر
آقای بلر گفت جشن و سرور برای بازگشت نظامیان با مرگ نظامیان در عراق کمرنگ می شود

تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا، از بازگشت 14 مرد و یک زن ملوان و تفنگدار دریایی به این کشور استقبال کرده است. وی پیشتر گفته بود از این که "ایرانی ها نظرشان را عوض کردند" آسوده خاطر شده است.

آقای بلر گفت: "(نظامیان) بدون هر گونه معامله، مذاکره و توافق های حاشیه ای آزاد شده اند."

نخست وزیر بریتانیا افزود با این حال خطوط مناسبی از ارتباط با ایران گشوده شده و منطقی است که بریتانیا این راه ها را مورد بررسی قرار دهد.

اما وی گفت نباید در عزم راسخ برای حل مسائل دیگر مانند این ادعا که ایران از تروریسم در عراق حمایت می کند، ضعفی ایجاد شود.

تونی بلر گفت اگر ایران واقعا نگران وضعیت منطقه است می تواند با جامعه بین المللی وارد گفتگو شود.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران، گفته است که وی هرگز خواهان درگیری با بریتانیا نبوده و تونی بلر را متهم کرده که رفتاری نامناسب داشته است.

روزنامه های تندروی ایران می گویند این واقعه حامل پیامی برای جهانیان است که ایران وقتی با خصومت مواجه شود متسحکم ایستادگی می کند.

"اقدام تروریستی"

نخست وزیر بریتانیا در سخنانی که همزمان با بازگشت نظامیان دریایی این کشور به لندن بیان می کرد، گفت از بازگشت آنها از ایران بسیار خرسند است.

اما وی گفت این خرسندی با "واقعیت زشت" کشته شدن چهار نظامی بریتانیایی در عراق در یک "اقدام تروریستی" در بصره کمرنگ می شود.

وزارت دفاع بریتانیا روز پنجشنبه (5 آوریل) تائید کرد که 4 نظامی این کشور در اثر انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در کنار جاده ای در بصره کشته شده اند.

آقای بلر افزود "هنوز خیلی زود" است که تصور کنیم ایرانی ها به هر طریقی در این حمله خاص دست داشته اند: "اما تصویر کلی، همانطور که قبلا هم گفته ام، این است که حداقل، عوامل ایرانی از تروریسم در عراق حمایت می کنند و به مسببین این گونه اقدامات اسلحه و پول می دهند."

جمهوری اسلامی دلیل بازداشت ملوانان بریتانیایی را ورود غیرقانونی به آب های سرزمینی ایران عنوان کرد اما دولت بریتانیا این اتهام را مردود دانسته و تاکید داشته است که بازداشت در آب های عراق صورت گرفت.

بازداشت شدگان بامداد روز پنجشنبه به فرودگاه منتقل شدند

روز چهارشنبه، 4 آوریل، و در حالیکه گمانه زنی در باره گفتگوی دو طرف برای حل این مساله ادامه داشت، آقای احمدی نژاد در یک مصاحبه خبری، که با تاخیری یک روزه برگزار شد، به شکلی غیر منتظره اعلام داشت که جمهوری اسلامی تصمیم گرفته نظامیان بازداشتی را آزاد کند.

آقای احمدی نژاد این افراد را همچنان مقصر قلمداد کرد و گفت که با اینهمه، این افراد عفو شده اند و آزادی آنان را هدیه ای به بریتانیا عنوان کرد.

ایرنا در خبر مربوط به پرواز نظامیان بریتانیایی نوشته است این افراد با اعلام محمود احمدی نژاد و در "یک اقدام اسلامی و انسانی" آزاد شدند.

آقای احمدی نژاد خبر تصمیم جمهوری اسلامی برای آزادی پانزده نظامی بریتانیایی را در پایان یک سخنرانی طولانی اعلام داشت که در آن به انتقاد از غرب پرداخت و بر مقصر بودن نظامیان بریتانیایی تاکید نهاد اما گفت این تصمیم هدیه ای به مناسبت میلاد پیامبر اسلام است که با عید عروج عیسی مسیح و عید پسح یهودیان مقارن شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.