نظامیان بریتانیایی تهران را ترک کردند

نظامیان بریتانیایی تهران را ترک کردند

پانزده نظامی بریتانیایی پس از حدود دو هفته بازداشت در ایران به اتهام عبور غیرقانونی از مرز آبی این کشور تهران را به مقصد بریتانیا ترک گفته اند.
نظامیان بریتانیایی در فرودگاه تهران
نظامیان بریتانیایی پس از حدود دو هفته بازداشت در ایران سرانجام عازم کشور خود شدند

بر اساس گزارش های رسیده از تهران، روز پنجشنبه، 5 آوریل، پانزده نظامی بریتانیایی که با چند دستگاه خودرو به فرودگاه تهران انتقال یافته بودند پس از توقفی کوتاه در سالن تشریفات ویژه فرودگاه، در ساعت 8 بامداد به وقت محلی با یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی بریتیش ایرویز به سوی بریتانیا پرواز کردند.

به گفته خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - مجید قهرمانی، معاون غرب اروپای وزارت خارجه ایران، و جفری آدامز، سفیر بریتانیا در تهران، نظامیان بریتانیایی را در فرودگاه بدرقه کردند.

ایرنا می افزاید که در این مراسم، هدایای محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، و سپاه پاسداران به نظامیان بریتانیایی اهدا شد.

هشت ملوان نیروی دریایی و هفت عضو واحد تفنگداران دریایی بریتانیا در روز 23 مارس توسط نفرات نیروی دریایی سپاه پاسداران در منطقه شمال خلیج فارس بازداشت شدند.

جمهوری اسلامی دلیل بازداشت این افراد را ورود غیرقانونی به آب های سرزمینی ایران عنوان کرد اما دولت بریتانیا این اتهام را مردود دانسته و تاکید داشته است که بازداشت در آب های عراق صورت گرفت.

عزیمت نظامیان به فرودگاه
بازداشت شدگان بامداد روز پنجشنبه به فرودگاه منتقل شدند


روز چهارشنبه، 4 آوریل، و در حالیکه گمانه زنی در باره گفتگوی دو طرف برای حل این مساله ادامه داشت، آقای احمدی نژاد در یک مصاحبه خبری، که با تاخیری یک روزه برگزار شد، به شکلی غیر منتظره اعلام داشت که جمهوری اسلامی تصمیم گرفته نظامیان بازداشتی را آزاد کند.

آقای احمدی نژاد این افراد را همچنان مقصر قلمداد کرد و گفت که با اینهمه، این افراد عفو شده اند و آزادی آنان را هدیه ای به بریتانیا عنوان کرد.

ایرنا در خبر مربوط به پرواز نظامیان بریتانیایی نوشته است این افراد با اعلام محمود احمدی نژاد و در "یک اقدام اسلامی و انسانی" آزاد شدند.

آقای احمدی نژاد خبر تصمیم جمهوری اسلامی برای آزادی پانزده نظامی بریتانیایی را در پایان یک سخنرانی طولانی اعلام داشت که در آن به انتقاد از غرب پرداخت و بر مقصر بودن نظامیان بریتانیایی تاکید نهاد اما گفت این تصمیم هدیه ای به مناسبت میلاد پیامبر اسلام است که با عید عروج عیسی مسیح و عید پسح یهودیان مقارن شده است.

واکنش به آزادی نظامیان بریتانیایی

در بریتانیا، تونی بلر، نخست وزیر، ضمن استقبال از آزادی پانزده شهروند این کشورتوسط جمهوری اسلامی، مردم ایران را دارای تاریخ کهن و فرهنگی درخشان توصیف کرد و گفت که بریتانیا نسبت به مردم ایران سوء نیتی ندارد و ابراز امیدواری کرد که اختلافات با دولت ایران نیز از راه مذاکره حل و فصل شود.

آقای بلر در روز سه شنبه "چهل و هشت ساعت آینده" را زمانی حساس برای خاتمه دادن به بحران بازداشت نظامیان بریتانیایی دانسته بود.

تونی بلر و مارگارت بکت وزیر خارجه
تونی بلر با ستایش از مردم ایران نسبت به حل اختلاف با دولت این کشور ابراز امیدواری کرد


بامداد روز چهارشنبه اخباری از مذاکرات تلفنی نایجل شینوالد، مشاور نخست وزیر بریتانیا، و علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، در باره آزادی نظامیان بریتانیایی انتشار یافت و ساعاتی بعد خبر آزادی آنان منتشر شد.

تصمیم جمهوری اسلامی به آزاد کردن پانزده نظامی بریتانیایی با استقبال چند کشور اروپایی نیز مواجه شد و در خاورمیانه، سوریه از ایفای نقش این کشور در "دیپلماسی آرام" برای حل این بحران سخن گفت.

این اظهارات در حالی انتشار یاقت که رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب دموکرات در پایتخت سوریه با مقامات این کشور از جمله رییس جمهوری ملاقات کرده بود.
.

احمدی نژاد و بازداشت شدگان
نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل احمدی نژاد را برنده اصلی ماجرا توصیف کرده است


حزب دموکرات خواستار مشارکت دادن سوریه و ایران در حل مسایل خاورمیانه از جمله بحران امنیتی در عراق است.

در ایالات متحده، جان بولتون، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، در مصاحبه با بی بی سی گفت که در ماجرای آزادی نظامیان بریتانیایی، "برنده اصلی" رییس جمهوری ایران است.

وی گفت اقدام آقای احمدی نژاد موقعیت وی را در دنبال کردن "برنامه تسلیحات هسته ای" تقویت کرده است.

ایالات متحده دولت جمهوری اسلامی را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم کرده اما مقامات ایرانی این اتهام را به شدت رد می کنند.

رسانه های بریتانیایی پس از اعلام تصمیم دولت ایران به آزادی پانزده نظامی بازداشتی گزارش هایی را از ابراز خرسندی اعضای خانواده های آنان پخش کردند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.