آمادگی ایران برای مذاکره بدون پیش‌شرط با آمریکا

آمادگی ایران برای مذاکره بدون پیش‌شرط با آمریکا

معاون اول رییس جمهوری ایران در کنفرانس خبری خود در بوشهر رسماً از آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا خبر داد و در عین حال تاکید کرد که این مذاکره باید «بدون پیش‌شرط» باشد.

«پرویز داوودی» در واکنش به اظهارات اخیر کاندولیزا رایس مبنی بر اینکه اگر ایران فعالیت‌های اتمی‌اش را تعلیق کند آمریکا حاضر به مذاکره است، گفت: خط قرمز‌های ما مشخص است. ما حاضریم بدون هیچ پیش شرطی در چارچوب آژانس و مقررات بین‌المللی مذاکره کنیم و مشکلی برای این مساله وجود ندارد اما هیچ گونه پذیرشی نسبت به تعلیق و یا توقف فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران وجود ندارد.

پرویز داوودی که پس از بازدید و افتتاح واحد پشتیبانی نیروگاه بوشهر در کنفرانسی مطبوعاتی حضور یافته بود، در مورد وضعیت ملوانان انگلیسی و احتمال مذاکره بر سر سرنوشت آنان گفت: ما معتقدیم مساله به وجود آمده کاملا حقوقی است و متعاقبا اگر انگلستان رسما تخلف نیروهایش را در تجاوز به خاک ایران بپذیرد و تضمین دهد که در آینده دیگر چنین اقدامی صورت نمی‌گیرد، انجام مذاکره امکان پذیر است. انگلستان در روزهای گذشته سعی داشته است به سمت حل مساله به وجود آمده بر سر ملوانان انگلیسی از طریق حقوقی و فنی عمل کند. لندن در چند روز اخیر تمایل خود را به انجام مذاکره و پیگیری این مساله از طریق حقوقی و سیاسی نشان داده است و اگر این مساله استمرار یابد ما نیز آماده مذاکرات بر سر این موضوع هستیم.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اینکه انگلیسی‌ها چند بار تعهد داده بودند که به خاک ایران تجاوز نکنند اما این مساله دوباره تکرار شده است، گفت: GPSگرفته شده از ملوانان انگلیسی نشان می‌دهد که آنها به خاک ایران تجاوز کرده‌اند و شواهد امر برای ما نسبت به این مساله کاملا آشکار و روشن است.

داودی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از سوی درباره اخباری مبنی بر ناپدید شدن یک شهروند آمریکایی در جزیره کیش می‌پرسید گفت: از این موضوع اطلاع خاصی ندارم و باید صبر کرد تا دید این مساله چقدر حقیقت دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان مبادله ملوانان انگلیسی با دیپلمات‌های دستگیر شده ایران در عراق وجود دارد گفت: این مسایل کاملا از همدیگر جدا هستند. واضح است که نیروهای انگلیسی تخلفی را صورت داده‌اند که کشور متبوعشان باید پاسخگوی اقدامات آنها باشد، اما در مورد دیپلمات‌های ایرانی دستگیر شده در بغداد دولت عراق اذعان داشته است که این افراد بی‌دلیل دستگیر شده‌اند و این مساله امری ثابت شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.