انسان با دیدن ترس دیگران دچار ترس می شود

انسان با دیدن ترس دیگران دچار ترس می شود

بر اساس نتایج تحقیقی که اخیرا انجام گرفته است بخشی از مغز که هنگام قرار گرفتن انسان در شرایط ترسناک فعال می‌شود، با مشاهده ترس دیگران و یا اگاهی از ترس دیگران ازموجودات و اشیا ترسناک، بدون انکه خود با عامل ترس درگیر باشد و یا او را مستقیم دیده باشد، نیز فعال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری انتخاب به نقل از پایگاه اینترنتی "لایوساینس"، این کشف جدید می‌تواند دلیل این موضوع را که چرا اغلب افراد با وجود انکه جانوران ترسناکی مانند مار و عقرب را از نزدیک ندیده اند اما از انها می‌ترسند را روشن کند.

در این مطالعه، از گروهی از داوطلبان درخواست شد تصاویر ویدیویی را تماشا کنند که در آن تصاویر افرادی در شرایط خاص دچار ترس می‌شدند، بدین‌صورت که ابتدا در نمایشگر رایانه مقابل این افراد یک مربع آبی رنگ ظاهر می‌شد و سپس این افراد شوک الکتریکی دریافت می‌کردند که این وضعیت سبب می‌شد آنها به محض مشاهده مربع آبی رنگ در صفحه مانیتور، دچار اضطراب و ترس شوند.

در مرحله بعد از داوطلبانی که تصاویر ویدیویی مربوط به ترسیدن آن افراد را مشاهده کرده بودند خواسته شد در همان شرایط، مشابه شرایط افرادی که در تصاویر ویدیویی حضور داشتند، قرار بگیرند.

نتایج این مطالعه که محققان دانشگاه کلمبیا ان را انجام داده اند نشان می داد با وجود آنکه این داوطلبان خود شخصا در گذشته در معرض این ترس قرار نگرفته و با ظهور مربع آبی رنگ دچار شوک الکتریکی نشده بودند، اما همین داوطلبان نیز به محض مشاهده مربع آبی رنگ در نمایشگر رایانه دچار ترس و اضطراب می‌شدند.

این بدان معناست که مشاهده ترسیدن دیگران از یک عامل ترس، موجب ترس انسان از همان عامل می‌شود. محققان در این مطالعه برای سنجش ترس افراد از همان فناوری‌هایی استفاده کردند که معمولا در دستگاه‌های دروغ‌سنج از آنها استفاده می‌شود.

تحقیقات قبلی نشان داده بود بخشی از مغز انسان به نام "آمیگدالا" مسئولیت ایجاد احساس ترس از عوامل ترسناک را بر عهده دارد که انسان خود در گذشته شخصا با آن عوامل مواجه شده و خطر آنها را تجربه کرده است و نتایج مطالعه جدید نشان می‌دهد همین بخش از مغز مسئولیت ایجاد احساس ترس در هنگام مشاهده ترسیدن دیگر را نیز بر عهده دارد.
به گفته "آندریاس اولسون" یکی از محققان این مطالعه، این تحقیقات دلیل این مطلب را که چرا انسان به طور مثال، با مشاهده فیلم ترسناک دچار ترس می‌شود و یا چرا یک کودک از مار می‌ترسد را توجیه می‌کند.

وی افزود، انسانها با مشاهده ترس سایرین یاد می‌گیرند که باید از آن عوامل بترسند هر چند خود هیچ گاه با آن عوامل مواجه نشده و خطرناک بودن آنها را تجربه نکرده باشند و این همان دلیلی است که بسیاری از مردم از موجوداتی ترسناک مانند مار می ترسند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.