لاریجانی: نیازی به محاکمه ملوانان بریتانیایی نیست

لاریجانی: نیازی به محاکمه ملوانان بریتانیایی نیست

علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، ابراز اطمینان کرده است که بحران پیش آمده بر سر بازداشت ملوانان بریتانیایی توسط ایران 'حل شدنی است و نیازی به دادگاه ندارد.'
ملوانان بریتانیایی
تلویزیون ایران از چندین ملوان بریتانیایی تصاویری پخش کرده اما بنا به گزارش ها گفته این روند را ادامه نخواهد داد

آقای لاریجانی عصر دوشنبه دوم آوریل (سیزدهم فروردین ماه) در مصاحبه با شبکه چهار تلویزیون بریتانیا گفته کشورش تمایلی به پیچیده تر کردن اوضاع ندارد و علاقمند است تنش دو کشور از راه های دیپلماتیک حل شود.

بحران جاری در روابط ایران و بریتانیا پس از آن پیش آمد که نیروهای ایرانی (روز بیست و سوم مارس) پانزده سرباز نیروی دریایی بریتانیا را در آبهای خلیج فارس بازداشت کردند و این کشور نیز در مقابل روابط خود را با جمهوری اسلامی 'تا آزادی همه بازداشت شدگان' قطع کرد.

دولت بریتانیا مکررا تاکید کرد که نیروهایش در آبهای عراق دستگیر شده اند و با بیان اینکه ماموریت این نیروها در چارچوب قطعنامه سازمان ملل تعریف شده بوده، اقدام ایران را نقض قوانین بین الملل دانست.

 باید هیاتی برای بررسی این موضوع تشکیل شود... تا معلوم شود آیا آنها در محدوده آبهای ما بوده اند یا خیر
 
علی لاریجانی، دبیر شورای عاملی امنیت ملی ایران

در مقابل، ایران تصاویر مختلفی را - در شبکه عربی زبان العالم - پخش کرد که به گفته مقام های جمهوری اسلامی نیروهای بریتانیایی را در حال 'اعتراف' به ورود غیرقانونی به حریم دریایی ایران نشان می داد.

روز دوشنبه، یازده روز پس از بازداشت پانزده ملوانان بریتانیایی، برای نخستین بار نشانه هایی از کاهش تنش بین دو کشور دیده شد. رادیو دولتی ایران گفت به دلیل 'تغییر' در رفتار بریتانیا، از 'اعتراف ' ملوانان بازداشت شده تصاویر بیشتری پخش نخواهد شد و یک مقام بریتانیایی نیز اعلام کرد دو کشور توافق کرده اند در مورد راه های جلوگیری از مناقشات بیشتر بر سر مرزهای آبی در خلیج فارس به بحث بنشینند.

آقای لاریجانی نیز ساعاتی بعد در گفتگوی خود با شبکه چهار تلویزیون بریتانیا به ضرورت مذاکره اشاره کرد و گفت: "باید هیاتی برای بررسی این موضوع تشکیل شود... تا معلوم شود آیا آنها در محدوده آبهای ما بوده اند یا خیر."

همزمان سخنگوی تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا، بار دیگر بر موضع کشورش برای آزادی بدون قید و شرط ملوانان بازداشت شده تاکید کرده و افزوده که 'در پشت صحنه فعالیت های بسیاری در حال انجام است' تا این پانزده نفر آزاد شوند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.