دختری که باعث اعجاب سیاستمداران عراقی شد

دختری که باعث اعجاب سیاستمداران عراقی شد

"شذی حسون" دختر جوانی که توانست هفته گذشته به نماد وحدت ملی در عراق تبدیل شود اعجاب سیاسیون و رسانه‌های ارتباط جمعی و افکارعمومی عراق را برانگیخته است.

به گزارش پایگاه خبری تقریب به نقل از "بی بی سی"، شذی حسون" دختر جوان ‪ ۲۶‬ساله عراقی است که در جریان یک برنامه پرطرفدار تلویزیونی در جهان عرب ، توانست تمامی بافت‌های مختلف اجتماعی و مذهبی مردم عراق را به وحدت و همدلی بکشاند.

"شذی حسون" جمعه‌شب گذشته در چهارمین مرحله برنامه "آکادمی استار" که تلویزیون "ال بی‌سی" لبنان هرساله با مشارکت جوانان دختر و پسر از همه کشورهای عربی و به منظور شناسایی استعدادهای جوان در زمینه آواز برگزار می‌کند ، مقام نخست را به دست آورد.

وی که به مدت چند ماه به همراه ‪ ۱۸‬شرکت‌کننده دیگر در این برنامه پرطرفدار شرکت کرده بود توانست به همراه چهار شرکت‌کننده از کشورهای لبنان، مصر و تونس به مرحله نهایی برسد.

این برنامه که در انتخاب نفر برتر بر رای تماشاگران اعتماد می‌کند، "شذی حسون" توانست از رای‌گیری از طریق تلفن‌های همراه از تنها در داخل عراق ، هفت میلیون رای به دست آورد و با کسب بیش از ‪ ۴۰‬درصد آرا از سه رقیب خود جلو بیافتد.

"شذی حسون" نه تنها اولین دختری است که در برنامه آکادمی استار به این مقام می‌رسد بلکه از آن مهمتر توانست به نماد ملی و عامل همدلی و وحدت در عراق تبدیل شود.

بعد از رسیدن "شذی حسون" به مرحله نهایی،در طول هفته گذشته تمامی مردم عراق به موفقیت این دختر جوان چشم دوخته بودند و رسانه‌های مختلف عراقی اخبار لحظه‌به‌لحظه آن را در کنار اخبار قتل و کشتار مخابره می‌کردند.

روزنامه‌نگاران برجسته عراقی برای تشویق مردم به حمایت از این‌دختر جوان مقاله نوشتند و شبکه ارتباط موبایلی "ام.تی.سی" در عراق تبلیغات وسیعی در طول هفته گذشته برای وی انجام داد.

جمعه گذشته که قرار بود نفر برنده تعیین شود برخی تلویزیون‌های محلی از جمله "الشرقیه"به طور کامل برنامه‌های خود را قطع کرده و برنامه‌ویژه برای حمایت از شذی حسون اختصاص داد.

در "اربیل" در ‪ ۳۵۰‬کیلومتری شمال بغداد مردم کردتبار این شهردر اقدامی بی‌سابقه در میدان مرکزی این شهر گردآمدند تا از طریق صفحات بزرگ تلویزیونی برنامه فینال را از تلویزیون ال‌بی‌سی پیگیری کنند.

وقتی حوالی ساعت ‪ ۲۳‬و ‪ ۴۵‬دقیقه شب جمعه نام "شذی حسون" به عنوان ستاره آکادمی استار اعلام شد شادی بزرگی اربیل را فراگرفت و مردم و جوانان به پایکوبی پرداخته و برای اولین بار پرچم ملی عراق به جای پرچم کردها در این شهر برافراشته شد.

مردم تا پاسی از شب جشن و پایکوبی می‌کردند و بسیاری از آنهااز خوشحالی اشک می‌ریختند.

مردم عراق در داخل و خارج عراق برای نخستین بار برای پیروزی یک دختر جوان در یک برنامه تلویزیونی، از طریق ارسال آرای خود از طریق تلفن همراه متحمل هزینه‌های سنگینی شدند که از ‪ ۵۰۰‬دلار نیز تجاوز کرد.

شذی حسون در طول هفته گذشته که اوج هیجان برنامه بود با همگرایی مردم عراق با خود به نماد وحدت ملی عراق تبدیل شد امری که تاکنون سیاسیون کهنه‌کار عراقی از تحقق آن ناکام بوده‌اند.

این درحالیست که "شذی حسون" بیشتر ایام حیات خود را در خارج عراق سپری کرده است.

این دختر جوان که قادر به خوانندگی به پنج زبان عربی ، انگلیسی ، ایتالیایی ، فرانسوی و اسپانیایی است و هم‌اکنون در فرانسه ساکن است از پدری عراقی و مادری مراکشی به دنیا آمده است.

برخی کارشناسان بر این باورند که بروز پدیده‌ای به نام "شذی" و همگرایی عمومی با آن، ناشی از ناامیدی مردم عراق از سیاسیونی است که تاکنون در ایجاد ثبات و وحدت بین مردم عراق ناکام مانده‌اند.

این کارشناسان می‌گویند که مردم عراق اینک به دلیل تنگناهای مختلف سیاسی، اجتماعی ، امنیتی و مذهبی به دنبال هر نفس گاه تازه‌ای هستند که بتوانند از طریق آن احساسات قلبی خود را به نمایش بگذارند.

به اعتقاد انها، بروز پدیده شذی در عراق نوعی اعتراض عمومی به سیاسیون و وضع موجود است.

"شذی حسون" بعد از پیروزی موفق به دریافت پنج میلیون دلار و یک خودرو پیشرفته به همین مبلغ شد.

وی بعد از پیروزی ، از مردم عراق که از او حمایت کرده و به او رای دادند ، تقدیر کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.