قانونهای طلایی برای ازدواجی موفق

 قانونهای طلایی برای ازدواجی موفق

در مـراسم ازدواجی که اخیـراً شـرکت کـرده بـودیـم، بـا زوج خـوشبـخـتی آشـنـا شــدیم که به تازگی پنجاه و چهارمین سـالـــگرد ازدواجشان را جشن گرفته بودند. حدوداً هشتاد سـاله بـودند. مـمـکن اســت مضحک بنظر برسد، ولـی باید بگویم که واقعاً زوج جذابی بودند. طریقه لبخند زدنشان بـه هـمـدیـگر کـوچکـترین شباهتی به یک زوج مسن نداشت، بیشتر شبیه تازه عروس و داماد ها بودند.

به تازگی کتاب "نیمه دوم ازدواج" را مـطـالـعـه کــرده بودند. ما واقعاً تحت تاثیر قرار گـرفته بودیم، به خصوص زمــانی که گـفـتـنـد هــنوز در حــــال شناختن همدیگر هستند و دنبال راه هـایــــی برای شاد کردن همدیگرند. ما به همدیگر نگاه می کردیم و بدون گفتـن حــرفی تــوجـــه شـــدیم که آنها می توانند مشاوران ازدواج جدید باشند.

در واقع، سال های زیادی بود که تحت تاثیر نوشته ها و دوستی آقای خشایار و خانم رومینا وطن دوست قرار داشتیم. خانواده وطن دوست اولین کسانی بودند که همزمان با دکتر مقدم مسئله ی تقویت و غنی سازی ازدواج را در کانونهای ازدواج مطرح کردند. خانواده وطن دوست با تجربه هایی که در زمینه های رفتار گرایی، مشاوره ازدواج و آموزگاری داشتند، متوجه شده اند که با گذر زمان آن هایی که در ازدواجشان دچار مشکلاتی هستند، از اطرافیان درخواست کمک خواهند کرد، که معمولاً بسیار دیر است. بنابراین در چهلمین سالگرد ازدواجشان، آن ها تصمیم گرفتند که انجمن زوجین برای تقویت ازدواج ها که سازمانی بین المللی برای بهبود و پیشرفت ازدواج ها است را راه اندازی کنند.


هیچوقت اولین ملاقاتمان با خانواده وطن دوست را فراموش نمی کنم. در یک کنفرانس آموزشی در شیراز شرکت کرده بودیم. اولین شبی که همراه با خشایار و رومینا شام صرف کردیم، خیلی سریع متوجه برقی که هنگام نگاه کردن به همدیگر در چشمانشان می درخشید شدیم. جرقه ای که در چشمانشان بود به ما هم سرایت کرد و قبل از اتمام کنفرانس هر دوی ما هم عقیده بودیم که آن الگویی که برای ازدواجمان در پی اش بودیم را یافته ایم. آیا شما نیز چنین زوجی را می شناسید؟ اگر نمی شناسید، به شما توصیه می کنیم که در جستجوی یکی از آنها باشید!


اگر می خواهید ازدوجی پر دوام و سعادتمند داشته باشید، به اطرافتان کمی نگاه کنید تا با زوج هایی با سن و سال بیشتر از شما که ازدواجی موفق داشته اند آشنا شوید. و زمانی که زوج هایی موفق که 50 سال از ازدواجشان می گذرد صحبت می کنند، فقط گوش کنید.


مهرداد عزیز با ارائه لیستی که شامل 10 دستور العمل برای داشتن یک زندگی شاد است و توسط زوج خوشبختی که پنجاهمین سالگرد ازدواجشان را از سر می گذرانند نوشته شده است، ما را در این راه کمک کرده است. ببینید شما چه تعدادی از این قانون ها را در زندگیتان اجرا می کنید.

1- هیچوقت هر دو در یک زمان عصبانی نشوید.

2- هیچوقت سر همدیگر فریاد نزنید مگر وقتی که خانه تان آتش گرفته باشد.

3- اگر قرار است یکی از شما در یک بحث پیروز شود، بگذارید که آن برنده همسرتان باشد.

4- اگر می خواهید انتقاد کنید، این کار را با عشق انجام دهید.

5- هیچوقت اشتباهات گذشته را دوباره وسط نکشید.

6- از همه دنیا به خاطر همسرتان بگذرید.

7- تا بحثی را به سرانجام نرسانده اید، به خواب نروید.

8- سعی کنید حداقل روزی یکبار حرفهای محبت آمیز به شریک زندگیتان بزنید.

9- اگر خطایی مرتکب شده اید، آن را بپذیرید و عذر خواهی کنید.

10- به یاد داشته باشید که برای منازعه همیشه دو نفر لازم است.

کسی می گفت تفاوت یک ازدواج موفق با یک ازدواج ناموفق در این است کــــه در مورد دوم بـعضی حرفها ناگفته می ماند. بنابراین این راهنمای ازدواج را با کلمات حکیـمـانــه اُدگن نَش به پایان می رسانیم:


"بـرای اینکه جام شراب زندگیتان همیشه لبریز ازعشق باقی بماند، میـبــایست زمانی که حق با شما نیست، خطایتان را بپذیرید و زمانی که حق با شماست، سکوت اختیار کنید."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.