تجمع در مقابل سفارت بریتانیا در تهران

تجمع در مقابل سفارت بریتانیا در تهران

در جریان تظاهراتی در مقابل سفارت بریتانیا در ایران انفجارهای کوچکی در داخل مجتمع این سفارتخانه رخ داد.
پرچم بریتانیا و ایران
بر اساس گزارشها پلیس مانع از ورود تظاهرکنندگان به داخل مجتمع سفارتخانه بریتانیا در تهران شده است
روز یکشنبه (1 آوریل، 12 فروردین) حدود دویست دانشجو علیه ملوانان بریتانیایی بازداشت شده از سوی ایران، در مقابل سفارت بریتانیا تجمع و به سوی مجتمع این سفارتخانه سنگ و مواد منفجره دست ساز پرتاب کردند.

تجمع کنندگان در پایان اعتراضات خود با صدور قطعنامه ای از دولت ایران خواستند تا به مسئولان کنسولگری بریتانیا اجازه ندهد با ملوانان بازداشتی ملاقات کنند. در این قطعنامه آمده: "(دولت ایران) اجازه هیچ گونه ملاقات مسئولان کنسولگری دولت متجاوز را با متجاوزان تا زمانی که دولت انگلیس رسما از جمهوری اسلامی عذرخواهی نکرده است، ندهد."

بر اساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، این قطعنامه از سوی بسیج دانشجویی، دفتر تحکیم وحدت، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، جامعه اسلامی دانشجویان، جنبش عدالتخواه دانشجویی، اتحادیه تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان دانشجویان ایران، مجمع دانشجویان دانشگاه آزاد و مجمع صنفی نشریات دانشجویی صادر کرده اند.

در جریان تجمع امروز، تظاهر کنندگان شعار "مرگ بر انگلیس" سر دادند. بر اساس گزارشها پلیس مانع از ورود تظاهرکنندگان به داخل مجتمع سفارتخانه شده بود.

گزارش های اولیه حاکی از آن بود که اعتراض کنندگان به سمت سفارت بریتانیا کوکتل مولوتوف پرتاب کرده اند اما خبرگزاری ها می گویند که آنها فقط سنگ و ترقه پرتاب کردند.

نیروهای ایرانی قریب به ده روز پیشتر، پانزده سرباز نیروی دریایی بریتانیا را در آبهای خلیج فارس بازداشت کردند که این موضوع واکنش تند دولت بریتانیا و قطع رابطه با جمهوری اسلامی را در پی داشت.

بریتانیا می گوید نیروهایش در آبهای عراق بازداشت شده اند و ایران را به نقض قوانین بین المللی متهم کرده است. اما مقام های ایرانی با تاکید بر اینکه ملوانان بازداشت شده در حریم آبهای ایران بوده اند، خواستار عذرخواهی دولت بریتانیا شده اند.

در همین حال، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرده کشورش منتظر تغییر رفتار بریتانیا در مورد ملوانان بازداشت شده است.

روز گذشته محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در استان خوزستان طی سخنرانی در پادگانی در این استان، ملوانان بریتانیایی بازداشتی را "نیروهای اشغالگر" خواند و گفت: "مستکبران به خاطر روحیه استکباری و خودخواهی، به جای عذرخواهی از ملت ایران طلبکار هستند".

 مستکبران به خاطر روحیه استکباری و خودخواهی، به جای عذرخواهی از ملت ایران طلبکار هستند
 
محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران

موضع رسمی دولت ایران تاکنون این است که بریتانیا تضمین دهد نظامیانش دیگر به حریم آبی، هوایی یا خاکی ایران تجاوز نمی کنند اگرچه آقای احمدی نژاد مستقیماً اشاره ای به این موضوع نکرد.

در همین حال وزیر امور خارجه ایران از دریافت پیام همتای بریتانیایی اش، که در پاسخ به یک نامه محرمانه ایران ارسال شده بود، خبر داده و گفته است "مسائل زیادی در این نامه است که آن را در دست بررسی داریم."

روز گذشته مارگارت بکت، وزیر خارجه بریتانیا، گفت به نامه ایرانی ها پاسخ داده شده و پس از بیش از یک هفته فشار دیپلماتیک روی ایران از تلاش برای یافتن راه حلی مسالمت آمیز خبر داد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.