هشدارپادشاه عربستان به محمود احمدی نژاد

هشدار پادشاه عربستان سعودی به محمود احمدی نژاد

 

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی به محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی هشدار داد که تهدید نظامی آمریکا را کم اهمیت تلقی نکند و آن را جدی بگیرد. پادشاه عربستان و رییس جمهوری ایران روز چهارم مارس با هم دیدار کرده بودند.

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گفت وگو با خبرنگار هفته نامه آمریکایی «نیوزویک» گفته است که ملک عبدالله، پادشاه این کشور، به محمود احمدی نژاد گفته است تهدید نظامی آمریکا و احتمال حمله نیروهای آن کشور به ایران  بر سر ادامه برنامه هسته ای را جدی تلقی کند و به او هشدار داده است که با «آتش» بازی نکند.

محمود احمدی نژاد و ملک عبدالله روز چهارم ماه مارس، تقریبا چهار هفته پیش در ریاض با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند و به گفته وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در این دیدار پادشاه عربستان به رییس جمهوری اسلامی ایران گفته است، نباید تصور کند که احتمال حمله آمریکا به ایران وجود ندارد و تاکید کرده است احتمال این تهدید می تواند بسیار ملموس باشد.
 
ملک عبدالله همچنین به آقای احمدی نژاد گفته است: «چرا چنین ریسکی می کنید که می تواند موجب آسیب رسیدن به ایران بشود؟»

ملک عبدالله این پرسش را هم مطرح کرده است: «چرا برای غنی سازی اورانیوم عجله می کنید و چه لزومی دارد که حتما این کارهای هسته ای در سال جاری انجام شود، آیا نمی توانید سال آینده یا حتی پنج سال دیگر روند فرآوری و غنی سازی اورانیوم را دنبال کنید؟»
 
وزیر امور خارجه عربستان سعودی در این مصاحبه گفته است، ملک عبدالله که با صراحت صحبت می کند، در سخنانش به رییس جمهوری ایران گفت: «شما در امور داخلی کشورهای عربی دخالت می کنید.» اما محمود احمدی نژاد این موضوع را رد کرد.

با این وجود ملک عبدالله تاکید کرد و افزود، حتی اگر شما این موضوع را تکذیب بکنید، این دخالت ها باعث ایجاد فضای بدی علیه ایران در کشورهای عربی شده است و باید به این دخالت ها پایان داده شود.
 
سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی به خبرنگار مجله نیوزویک گفته است: «به هیات ایرانی گفتیم دخالت شما در عراق به سود آنها نیست و به عراقی ها آسیب می رساند.»

 وی افزوده است که به نظر او، «دخالت جمهوری اسلامی در برخی کشورهای مسلمان»، موجب ناراحتی و شکایت رهبران این کشورها شده است.

او اینگونه «دخالت ها» را خطرناک توصیف کرده و گفته است: «این کارها ممکن است موجب ستیزه بین شیعیان و سنی ها شود.»

وی همچنین در این مصاحبه، بازداشت ۱۵ ملوان و نظامی بریتانیایی توسط جمهوری اسلامی ایران را یک «فاجعه» توصیف کرده و می گوید: «اینک زمانی نیست که ایران بخواهد خود را با چنین ماجرایی درگیر سازد.»

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.