پاسخ بریتانیا به یادداشت دیپلماتیک ایران

پاسخ بریتانیا به یادداشت دیپلماتیک ایران

دولت بریتانیا به یادداشت دیپلماتیک ایران در مورد حل مسئله بازداشت ملوانان و تفگداران دریایی بریتانیایی پاسخ گفته و وزیرخارجه بریتانیا خواهان حل این مسئله از راه مسالمت آمیز شده است.
ملوانان بازداشت شده بریتانیایی
سفیر ایران در مسکو در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی روسیه گفته اگر بریتانیا عذرخواهی کند موضوع به سادگی قابل حل است

هشت ملوان و هفت تفنگدار دریایی بریتانیایی هشت روز است به دلیل آنچه دولت ایران، ورود غیرقانونی به آبهای خود خوانده در بازداشت این کشور به سر می برند.

دولت بریتانیا ورود ملوانان خود به آبهای ایران را بشدت تکذیب می کند و علاوه بر قطع روابط کاری خود با دولت ایران، بیانیه ای به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسانده که در آن از بازداشت ملوانان ابراز نگرانی شده و ملاقات با آنان درخواست گردیده است.

یکی از ملوانان و یکی از تفنگداران دریایی بازداشت شده بر صفحه تلویزیون ایران ظاهر شده و اعتراف کرده اند که به اشتباه وارد آبهای ایران شده بودند اما مقامات بریتانیایی می گویند این اعترافات تحت فشار از آنان گرفته شده است.

ایران برای حل مسئله بازداشت ملوانان خواهان آن است که بریتانیا تضمین دهد که دیگر اجازه عبور از مرزهای آبی، هوایی یا دریایی ایران را به نظامیان خود نخواهد داد اما مقامات بریتانیایی مشخص نکرده اند که در آنچه در پاسخ به یادداشت دیپلماتیک دولت ایران در این زمینه نوشته اند، چه جوابی به این خواسته ها داده اند.

مارگارت بکت، وزیرخارجه بریتانیا که در محل اجلاس وزیران خارجه دولتهای عضو اتحادیه اروپا در آلمان به سر می برد، در حاشیه این اجلاس به خبرنگاران گفته: "ما پاسخ خود را داده ایم و در حال آغاز مذاکره [با ایرانیها] هستیم، اما می دانید که مصادف بودن این روزها با تعطیلات [نوروزی] در ایران شاید چندان کمکی به وضعیت نکند".

خبرنگار تلویزیون ایران از خانم بکت پرسیده که آیا پیامی برای ایران دارد که او در جواب گفته است: "پیامی که می خواهم بفرستم این است که به نظر من، همه از وضعی که پیش آمده متأسفند، چیزی که ما می خواهیم این است که از این وضعیت خارج شویم".

او تأکید کرده که: "ما همچنان تمایل خود را به مذاکره و گفتگو با ایران ابراز می کنیم، مهمترین دغدغه ما منافع هر دو ملت است و این [حل مسئله از طریق مذاکره] به نفع هر دو ملت خواهد بود."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.