چین و روسیه: ایران قطعنامه را اجرا کند

چین و روسیه: ایران قطعنامه را اجرا کند

ولادیمیر پوتین و هو ژینتائو، رؤسای جمهور روسیه و چین، از ایران خواسته اند به قطعنامه 1747 شورای امنیت در مورد برنامه های هسته ایش عمل کند.
پوتین و هو
رهبران چین و روسیه بار دیگر بر یافتن راه حل مسالمت آمیز برای مناقشه هسته ای ایران تاکید کردند

پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد شنبه بیست و چهارم مارس (چهارم فروردین ماه) به اتفاق آراء قطعنامه ای را تصویب کردند که بر خواسته قطعنامه قبلی (1737) برای تعلیق غنی سازی تاکید دارد و تحریم هایی را علیه برخی اشخاص و موسسات ایرانی اعمال می کند.

روز دوشنبه (بیست و ششم مارس) رهبران چین و روسیه در مسکو بیانیه ای منتشر کردند که در آن ضمن حمایت از 'روش های مسالمت آمیز' به عنوان 'تنها راه حل' از ایران خواسته اند تا "گام های سازنده لازم برای اجرای کامل قطعنامه شورای امنیت" را بردارد.

این در حالی است که تهران قطعنامه تازه شورای امنیت را رد کرده و در واکنش به وضع تحریم های بیشتر علیه این کشور، از تصمیم به کاهش سطح همکاری ها با آژانس بین المللی انرژی هسته ای خبر داده است.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران گفته است که بخشی از همکاری های سازمان انرژی اتمی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی تا زمان بازگشت پرونده هسته ‌ای این کشور از شورای امنیت به آژانس و عادی شدن روند آن متوقف می شود.

چین و روسیه به رغم روابط نسبتا گسترده اقتصادی با ایران به هر دو قطعنامه به تصویب رسیده علیه این کشور در شورای امنیت رای مثبت داده اند.

در قطعنامه جدید شورای امنیت به ایران ۶۰ روز فرصت داده شده است غنی سازی اورانیم را متوقف و با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری بیشتری کند زیرا در غیراینصورت با تحریم های بیشتری روبرو خواهد شد.

بیانیه مشترک رهبران چین و روسیه در حاشیه سفر سه روز هو ژینتائو به مسکو صادر شده است. انتظار می رود در این سفر قراردادهایی عمده به ویژه در زمینه انرژی بین دو کشور بسته شود.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.