تاکید هند بر احداث خط لوله انتقال گاز ایران

تاکید هند بر احداث خط لوله انتقال گاز ایران

با وجود مخالفت ایالات متحده آمریکا با احداث خط لوله انتقال گاز طبیعی ایران به هند از طریق خاک پاکستان، مقامات هندی دوباره بر تعهد خود نسبت به اجرای این طرح تاکید نهاده اند.
بادمن و مانموهان سینگ نخست وزیر هند
بادمن (چپ) در مذاکرات خود با مقامات هندی خواستار خودداری آنان از اجرای طرح شده بود

پراناب موکرجی، وزیر خارجه هند، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی "ان دی تی وی" در روز دوشنبه، 26 مارس، گفت که مذاکرات برای احداث خط لوله ادامه دارد و در حال حاضر، تعیین بهای گاز صادراتی موضوع گفتگو بین دو طرف است.

وزیر خارجه هند که ماه گذشته به تهران سفر کرده بود، افزود در گفتگو با مقامات ایرانی به آنان اطمینان داده که هند خواستار اجرای این طرح است.

هفته گذشته نیز مورلی دئورا، وزیر انرژی هند، گفت که این کشور به تعهدات خود در قبال خط لوله انتقال گاز ایران کاملا پایبند است.

اظهارات مقامات هندی در حمایت از طرح خط لوله پس از سفر ساموئل بادمن، وزیر انرژی ایالات متحده به هند در هفته گذشته انتشار می یابد.

آقای بادمن در این سفر، که به منظور بررسی همکاری های دو کشور در زمینه انرژی هسته ای صورت گرفت، از هند خواست تا از اجرای طرح خط لوله انتقال گاز ایران خودداری ورزد.

ایالات متحده همواره دولت ایران را به حمایت از تروریسم و تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم کرده و گفته است که در آمد ناشی از فروش گاز طبیعی به هند می تواند برای تامین مالی اینگونه فعالیت ها به کار رود. جمهوری اسلامی همواره اینگونه اتهامات را رد کرده است.

توافق برای احداث خط لوله انتقال گاز ایران به هند از طریق خاک پاکستان - که از آن با عنوان خط لوله صلح نیز نام برده شده - در سال 1994 به دست آمد. اما به دلیل تنش سیاسی بین هند و پاکستان تا مدتها اجرای آن به طور جدی دنبال نشد.

با تلاش هند و پاکستان برای کاهش تنش و آغاز روند بهبود روابط دو کشور از سال 2004، این طرح مجددا مورد بررسی قرار گرفته است.

این خط لوله حدود 2600 کیلومتر طول دارد و هزینه آن معادل 7 میلیارد و 400 میلیون دلار تخمین زده شده است. در صورت تکمیل شدن طرح، این خط لوله می تواند روزانه تا 90 میلیون متر مکعب گاز طبیعی را از ذخایر گاز پارس جنوبی به هند صادر کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.