نگرانی در مورد 'پیگرد قضایی' ملوانان بریتانیایی

نگرانی در مورد 'پیگرد قضایی' ملوانان بریتانیایی

با ادامه بازداشت گروهی از ملوانان بریتانیایی توسط ایران وزیر خارجه جمهوری اسلامی از بررسی حقوقی این مساله خبر داده است.
منوچهر متکی در جلسه شورای امنیت
متکی ملوانان بازداشت شده را به عبور از مرز آبی ایران در اروند رود متهم کرده است

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه بریتانیا در مورد ملوانان بازداشتی، ضمن اعتراض به "تجاوز نیروهای بریتانیایی به حدود سرزمینی جمهوری اسلامی" گفته است که این موضوع "توسط مراجع ذیربط تحت بررسی حقوقی است و پس از خاتمه تحقیقات، امکان ملاقات با آنان فراهم خواهد شد."

اظهارات وزیر خارجه ایران به این نگرانی دامن زده است که ممکن است افراد بازداشت شده در معرض اتهام و پیگرد قضایی قرار گیرند.

به گزارش ایرنا، مارگارت بکت، وزیر خارجه بریتانیا، در گفتگو با آقای متکی نسبت به ادامه بازداشت ملوانان بریتانیایی ابراز نگرانی کرده است.

همزمان، جفری آدامز، سفیر بریتانیا در تهران، گفته است در ملاقات با مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی خواستار اطلاع از محل نگهداری و ملاقات نمایندگان سفارت بریتانیا با این افراد شده است.

وی گفته است که سفارت بریتانیا در انتظار دریافت پاسخ به این درخواست هاست.

روز جمعه، 23 مارس، پانزده تن از نفرات نیروی دریایی بریتانیا پس از بازرسی یک قایق عراقی و هنگام بازگشت به ناو بریتانیایی کورنوال توسط نیروهای مسلح ایران بازداشت شدند.

وزیر خارجه ایران، که برای شرکت در جلسه شورای امنیت درباره پرونده هسته ای ایران به نیویورک سفر کرده بود، در یک نشست خبری گفت که ملوانان بریتانیایی به طور غیرقانونی وارد مرزهای آبی ایران در اروند رود شده بودند.

نگرانی در مورد سرنوشت ملوانان

صدور بیانیه ای از سوی دانشجویان بسیجی حاوی درخواست محاکمه ملوانان بازداشت شده باعث نگرانی مقامات بریتانیایی در مورد احتمال برپایی محاکمه این افراد شد.

ملوانان بریتانیایی هنگام گشت زنی در سواحل عراق
ایران و بریتانیا در مورد محل بازداشت ملوانان اختلاف نظر دارند


تا کنون مقامات جمهوری اسلامی از دادن اطلاعاتی در مورد محل نگهداری بازداشت شدگان و طرح هر نوع درخواستی در برابر آزادی آنان خودداری کرده و تنها تاکید داشته اند که این افراد در داخل مرزهای آبی ایران بازداشت شدند.

در واکنش نسبت به این حادثه، تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا، گفته است که بازداشت این افراد "غیرموجه و نادرست" بوده است.

آقای بلر اتهام ورود ملوانان بازداشت شده به آب های مرزی ایران را "غیر واقعی" خواند و افزود "امیدوارم دولت ایران درک کند که این موضوع تا چه اندازه برای ما جنبه اساسی دارد."

همچنین کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، از درخواست بریتانیا برای آزادی فوری بازداشت شدگان حمایت کرده است.

خانم رایس که برای دیدار از چند کشور خاورمیانه در منطقه به سر می برد گفته است که ایالات متحده کاملا به اظهارات دولت بریتانیا در این زمینه اعتماد دارد.

بازداشت ملوانان بریتانیایی یک روز پیش از طرح پرونده هسته ای ایران در جلسه شورای امنیت سازمان ملل و تصویب قطعنامه پیشنهادی کشورهای غربی توسط اعضای شورا روی داد.

در عین حال، مقامات بریتانیایی کوشیده اند که از ارتباط دادن این دو موضوع به یکدیگر خودداری ورزند.

نقشه منطقه ای

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.