بهانه جدید برای تحریک هموطنان آذری زبان

بهانه جدید برای تحریک هموطنان آذری زبان

در روزهای پایانی سال گذشته و همزمان با توزیع سراسری اسکناس های پنج هزار تومانی، یک پیام کوتاه تلفن همراه به نام "بازاریان تبریز" به تلفن های همراه با پیش شماره 0914 (پیش شماره تلفن همراه در اغلب شهرهای آذری نشین) ارسال می شد که در آن ارسال کنندگان از قبول نکردن 5 هزار تومانی در مراکز تجاری تبریز خبر می دادند.

اسکناس پنج هزار تومانیبه گزارش"الف"، در این پیام کوتاه (SMS)، ارسال کنندگان علت نپذیرفتن اسکناس های جدید 5 هزار تومانی توسط بازاریان تبریز را چاپ ترجمه نادرست حدیث منسوب به پیامبر اعظم (ص) در پشت این اسکناس ها عنوان کرده اند.

در این پیام کوتاه ادعا شده بود اصل حدیث پیامبر این بوده است که: اگر علم در ثریا باشد مردانی از عجم به آن دست می یابند نه مردانی از فارس. در حالی که پشت اسکناس های 5 هزار تومانی حک شده است: «پیامبر اعظم (ص): دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بر آن دست خواهند یافت».

در این باره یک کارشناس حدیث به "الف" گفت: اصل جمله منسوب به پیامبر که در برخی از کتب روایی از جمله بحارالانوار (جلد 64 صفحه 174) و نیز قرب الاسناد حمیری صفحه 109 نقل شده، چنین است: «لو کان علم منوطا بالثریا لتناوله رجال من انباء فارس».

وی یادآوری کرد هر چند در تعابیر مختلف نقل شده از این حدیث کلمه «فارس» آمده است اما مجموعاً حدیث یاد شده از نظر علمای علم حدیث، روایت چندان معتبری تلقی نمی شود.

یکی از تجار تبریز نیز با تایید دریافت این پیام کوتاه گفت: خیلی بعید است که تجار تبریز این پیام کوتاه را نوشته و ارسال کرده باشند آن هم شب عید که تجار دغدغه های کاری زیادی دارند و عموماً وقت فکر کردن به این مسائل را ندارند.

وی با یادآوری این که این قبیل حساسیت ها معمولاً از آن سوی مرزها به داخل القا می شود، گفت: تجار تبریز اگر از چیزی گلایه داشته باشند، آن جهش های غافلگیر کننده در نرخ برخی کالاها مانند آهن و حبوبات و نیز تغییرات غیر قابل پیش بینی در تعرفه های گمرکی است

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.