ایران: سیاست اتمی تغییر نمی کند

ایران: سیاست اتمی تغییر نمی کند

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران پس از تصویب قطعنامه تحریم های ایران گفت فشارها و تهدیدهای شورای امنیت تغییری در سیاست اتمی تهران ایجاد نخواهد کرد.
منوچهر متکی
وزیر خارجه ایران گفت: "تعلیق غنی سازی اورانیم نه یک گزینه است و نه یک راه حل."

آقای متکی با شرکت در نشست شورای امنیت خطاب به اعضای این شورا گفت: "من به شما اطمینان می دهم که فشار و ارعاب سیاست ایران را تغییر نمی دهد."

وی افزود: "ایران بدنبال تقابل و تخاصم با جامعه جهانی نیست اما از حقوق خود نیز نمی گذرد."

در قطعنامه جدید شورای امنیت به ایران ۶۰ روز فرصت داده شده است غنی سازی اورانیم را متوقف و با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند زیرا در غیراینصورت با تحریم های بیشتری روبرو خواهد شد.

اما وزیر خارجه ایران گفت: "تعلیق غنی سازی اورانیم نه یک گزینه است و نه یک راه حل."

وی تاکید کرد: "جهان باید بداند و می داند که حتی شدیدترین تحریم های سیاسی و اقتصادی و سایر تهدیدها بسیار ضعیف تر از آن است که ملت ایران را از دستیابی به خواسته های قانونی و مشروع خود بازدارد."

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران قرار بود برای سخنرانی در نشست شورای امنیت به نیویورک برود.

اما مقام های ایران آمریکا را متهم به تاخیر در صدور ویزای هیات ایرانی کردند و منوچهر متکی به جای آقای احمدی نژاد به نیویورک رفت.

وزیر خارجه ایران گفت: "روشن است که تحریم های مندرج در این قطعنامه ملت مستقل، مفتخر و خستگی ناپذیر ایران را که دارای هزاران سال تاریخ و تمدن است هدف گرفته است."

وی افزود: صدمه زدن به صدها هزار نفر دارنده حساب در بانک سپه که هشتاد سال قدمت دارد چه معنای دیگری جز تخاصم با ملت ایران دارد؟

آقای متکی به اقدامات شورای امنیت در جریان جنگ ایران و عراق اشاره کرد و گفت اگر ایران به قطعنامه های شورا عمل کرده بود ارتش عراق هنوز ۳۰ هزار کیلومتر مربع از سرزمین ایران را در اشغال خود داشت.

وزیر خارجه ایران پس از پایان صحبت های خود بدون صحبت با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت از جلسه خارج شد.

او از پاسخ به سوالات خبرنگاران مستقر در سازمان ملل متحد خودداری کرد و تنها گفت: "انشاءالله فردا."

آقای متکی قرار است صبح یکشنبه به وقت محلی نیویورک یک نشست مطبوعاتی داشته باشد.

تحریم های جدید شورای امنیت صدور اسلحه از ایران را ممنوع و دارایی های افراد حقیقی و حقوقی که با برنامه های اتمی و موشکی این کشور مرتبط هستند را مسدود می کند.

ایران همواره تاکید کرده است که بدنبال سلاح هسته ای نیست و تنها خواستار استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.