احمدی‌نژاد: نگران حمله آمریکا نیستیم

احمدی‌نژاد: نگران حمله آمریکا نیستیم

احمدی‌نژاد: نگران حمله آمریکا نیستیم سلاح هسته‌یی دیگر کاربردی ندارد.پیشنهادهای ما مبتنی بر قانون و بر حقوق مسلم ملت ایران است

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره حمله احتمالی آمریکا به ایران با رد هرگونه نگرانی در این زمینه گفت: ما یاد گرفته‌ایم به خوبی از خودمان دفاع کنیم؛ بلدیم خودمان را حفظ کنیم؛ تجربیات تاریخی این را به ما آموخت و هشت سال جنگ سنگین که متاسفانه دولت‌های اروپایی هم حامی صدام بودند؛ البته رهبر اصلی جنگ آمریکا و انگلیس بودند که از صدام علیه ما استفاده کردند و متاسفانه کشورهای اروپایی را هم به دنبال خود کشاندند؛ این از همان جاهایی است که سودش را آمریکا و خسارتش را اروپا برد؛ ملت ما بلد است از خود دفاع کند اما من تقریبا مساله نظامی را منتفی می‌دانم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دکتر محمود احمدی‌نژاد طی گفت‌وگویی با شبکه دو تلویزیون فرانسه با بیان این که اعلام کرده در روزی که قرار است درباره موضوع هسته‌یی ایران صحبت شود، به شورای امنیت خواهد رفت و آن‌جا مواضع ملت ایران را بیان خواهد کرد، افزود: ملت ایران همواره یک ملت صلح‌طلب بوده و ما هیچ‌گاه در مقابل هیچ ملتی نبودیم.

وی در بخشی از این گفت‌وگو اظهار داشت: ما فکر می‌کنیم با بعضی قدرت‌های خودخواه و زورگو طرف هستیم نه با جامعه جهانی، جامعه جهانی بیش از 6 میلیارد انسانی هستند که روی کره زمین زندگی می‌کنند و بیش از 190 کشور است؛ برخی از قدرت‌ها آن هم فقط دولت‌های‌شان، نه مردم‌شان مشکل دارند؛ ما با مردم آمریکا هم رابطه خوبی داریم همین‌طور با مردم انگلیس، اما با دولت‌های‌شان نه، چون دولت‌های‌شان دولت‌های خودخواهی هستند. آن‌ها می‌خواهند زور بگویند اما این‌جا هم ایران است کانون جوشش فرهنگ و تمدن است؛ یک ملت بزرگ زیر بار زور نخواهد رفت؛ همه اهل گفت‌وگو هستیم من فکر می‌کنم ملت فرانسه هم همین طور است؛ آیا ملت فرانسه حاضر است در مورد استقلال خود یا حقوق مسلم خود کوتاه بیاید؟ تاریخ این را ثبت نکرده و برای ملت ایران هم این ثبت نشده است. البته ما پیشنهادهای خوبی تا امروز دادیم اما پیشنهادهای ما مبتنی بر قانون و بر حقوق مسلم ملت ایران است

وی در پاسخ به سوال دیگری نیز تاکید کرد: پیشنهادهای ما بر اساس قانون و بر اساس حقوق مسلم همه ملت‌ها از جمله ملت ایران خواهد بود نه لزوما چیزی که دولت آمریکا یا انگلیس می‌خواهد.

رییس جمهور گفت: غنی‌سازی ایران یک کار کاملا قانونی است اما اقدامات آمریکا و انگلیس در شورای امنیت کارهای کاملا غیر قانونی است؛ آیا می‌شود یک کار غیرقانونی را با یک کار قانونی معادل قرار داد؟ این خنده دار نیست در دنیایی که این دو قدرت ساخته‌اند و خودشان انواع نیروگاه ها و چرخه‌های تولید سوخت را در اختیار دارند و استفاده می‌کنند و حتی از مسیر صلح‌آمیز هم منحرف شده‌اند اما در مقابل کار کاملا قانونی و صلح‌آمیز ملت ایران می‌ایستند؛ این‌ها دو چیز جدا از هم هستند معادل نیستند که ما بخواهیم در برابر هم قرار بدهیم.

احمدی‌نژاد درخواست توقف غنی‌سازی در ایران را یک خواست غیرقانونی دانست.

وی آژانس و نظارت‌های آژانس و قانون را از جمله راه‌های متقاعد کردن افراد نسبت به این‌که فعالیت‌های غنی‌سازی ایران در جهت ساخت سلاح هسته‌یی نیست، عنوان و تاکید کرد: ما بیشترین همکاری را با آژانس انجام می‌دهیم؛ خوب است که آژانس یک گزارشی از نظارت‌ها و همکاری‌ها منتشر کند تا معلوم شود کدام کشور بیشتر از همه همکاری کرده است؛ من فکر می‌کنم یک آمار مقایسه‌ای خیلی روشنگر است؛ آژانس اعلام کند آمریکا، انگلیس ، کشورهای اروپایی و دیگران چقدر همکاری کرده‌اند و ما چقدر همکاری کرده‌ایم؛ تمام مراکز هسته‌یی ما زیرنظر دوربین‌هاست؛ آژانس ده‌ها گزارش منتشر و در تمام این‌ها اعلام کرده که هیچ انحرافی مشاهد نشده است؛ البته آژانس هم باید طبق قانون کارش را انجام دهد.

وی در برابر کسانی که مدعی‌اند طبق گزارش‌های آژانس، ایران مدت‌ها فعالیت‌های هسته‌یی خود را فاش نکرده بود، خاطرنشان کرد: این حرف درستی نیست؛ این گزارش متعلق به آژانس نیست؛ این ادعای آمریکا و انگلیس است؛ آن‌ها مدعی هستند که ایران پنهان کاری کرده است؛ تمام گزارش‌های آژانس حاکی از این است که ایران در مسیر قانون و صلح‌آمیز حرکت می‌کند؛ البته طبیعی است که همواره آژانس سوالاتی دارد؛ شما می‌دانید که یک دوره طولانی آژانس به شدت تحت فشارهای سیاسی آمریکا و انگلیس بود، همانطوری که الان شورای امنیت تحت فشار است؛ اما در تمام گزارش‌ها به صراحت تاکید شده که در برنامه ایران هیچ انحرافی مشاهده نشده است؛ امریکا و انگلیس می‌خواهند یک ساز و کارهای خارج از قانون تعبیه کنند و این هم معنایش دیکتاتوری جهانی است که یادآور دوران استعمار است.

رییس‌جمهور تاکید کرد: بارها اعلام کرده‌ایم؛ امروز سلاح هسته‌یی دیگر کاربردی ندارد؛ البته ما به طور اعتقادی دنبال سلاح نیستیم؛ این سلاح و ساخت این سلاح و کاربرد این سلاح مخالف اعتقادات ماست؛ البته اگر کسی یک تحلیلگر هوشمند سیاسی باشد می‌فهمد که امروز دیگر بمب اتمی کاربردی نخواهد داشت؛ امروز روز بیداری ملت‌هاست؛ بمب نمی‌تواند معادلات انسانی را حل کند؛ شما وضعیت آمریکا در عراق را ببینید؛ انبارهای آمریکا پر از بمب‌های نسل سوم و چهارم است؛ بزرگترین زرادخانه‌ها مال آمریکا و همینطور انگلیس است، آیا بمب‌های اتم آمریکا می‌تواند آمریکا را از باتلاق عراق نجات دهد؟ همینطور رژیم صهیونیستی بمب اتم دارد؛ آیا توانست در لبنان پیروز شود؟ شوروی سابق هم بمب اتم داشت؛ آیا بمب اتم توانست از فروپاشی اتحاد شوروی جلوگیری کند؟ نه؛ امروز روز معادلات انسانی است و اندیشه تعیین کننده است، نه بمب؛ آن‌هایی که پول مردم‌شان را خرج بمب می کنند به مردمشان خیانت می‌کنند؛ خوب است این پول‌های‌شان را خرج بهداشت و رفاه مردم‌شان کنند؛ البته ما ریشه این نوع نگرش در آمریکا و انگلیس را به خوبی می‌شناسیم؛ آن‌ها نگاهشان به دنیا از موضع کینه‌ورزی است؛ آن‌ها با ملت‌ها دشمن هستند؛ آن‌ها می‌خواهند بر همه ملت‌ها مسلط باشند؛ فرهنگ ملت‌ها برای‌شان ارزشی ندارد؛ می‌بینید چه هجومی بر فرهنگ ملت‌های اروپا کرده‌اند ؛ الان در فرانسه ببینید چه هجومی از ناحیه فرهنگ بی‌بندوبار آمریکایی است؛ آن‌ها می‌خواهند دنیا را با دشمنی و با جنگ اداره کنند؛ اما ما نگاه‌مان نگاه انسانی است؛ ما می‌گوییم ملت‌ها باید با هم دوست باشند و گفت‌وگو کنند؛ از نگاه ما همه ملت‌ها و همه انسان‌ها محترمند و باید به همه احترام بگذاریم؛ باید دنیایی بسازیم که همه دوست هم باشند نه اینکه عده‌ای مسلط بر دیگران باشند؛ ما این سلطه را قبول نداریم.

رییس‌چمهور در پاسخ به خبرنگار فرانسه که معتقد است گفتمان احمدی‌نژاد تهدید کننده است مثلا اظهار این‌که اسراییل باید از نقشه جهان محو شود نگرانی‌هایی ایجاد کرده که به پرونده هسته‌یی هم سرایت کرده است، گفت: چرا باید نگرانی ایجاد کند؛ مگر رژیم صهیونیستی جزیی از اروپا یا آمریکاست؛ ما فکر می‌کنیم این‌ها تحمیل به اروپا و امریکا هستند؛ همین‌طور که تحمیل به مردم منطقه هستند؛ من از شما سوال می‌کنم اتحاد جماهیر شوروی کجاست؟ آیا محو نشد؟ چگونه محو شد؟ ما برای فلسطین راه حل کاملا انسانی داریم؛ ما گفتیم تمام فلسطینی ها در یک همه پرسی آزاد شرکت کنند و جنگ شصت ساله خاتمه پیدا کند؛ نتیجه‌اش از همین الان معلوم است؛ به خاطر همین نتیجه است که آمریکا و انگلیس زیر بار نمی‌روند.

وی ادامه داد: من راه حل را گفتم؛ فکر می‌کنم مردم فلسطین هم حق تعیین سرنوشت دارند؛ اجازه بدهیم خودشان انتخاب کنند؛ مسیحی، یهودی و مسلمان، هرکس که فلسطینی است، هر کس اهل آن‌جاست در رای‌گیری شرکت کند؛ فکر می‌کنم نتیجه معلوم است در انتخابات سال گذشته دیدید.

احمدی‌نژاد گفت: ما می‌گوییم اجازه بدهید ملت فلسطین بدون تحمیل و در یک فضای آزاد خودشان تصمیم بگیرند؛ این حق مردم فلسطین است که بگذاریم خودشان تصمیم بگیرند و نوع حکومت‌شان را خودشان تعیین کنند.

وی با تاکید بر این‌که " بگذارید ملت فلسطین خودش راجع به کشور خودش تصمیم بگیرد، این‌که حق مردم فلسطین است" افزود: اما برای من یک سوال مطرح است؛ برنده جنگ اول و دوم جهانی که بود ؟ این مناسباتی که بعد از جنگ دوم شکل گرفته به نفع کی است؟ به نفع فرانسه است، به نفع آلمان یا کشورهای اروپایی است؟ به نفع آسیا، آفریقا یا امریکای لاتین است؟ یا نه، فقط به نفع صهیونیست‌هاست؛ یا به نفع یک گروه اقلیت حاکم در آمریکا و در انگلیس است؛ بقیه ملت‌ها همه دارند ضرر می‌بینند؛ شما به فرانسه نگاه کنید؛ جایگاه فرانسه در این شصت سال از کجا به کجا رسیده ؟ الان فرانسه در معادلات جهانی چه نقشی دارد؟ این کاهش پیدا کرده یا ارتقا پیدا کرده؟ نتیجه کاملا روشن است؛ بعد از جنگ دوم جهانی یک مناسباتی را سازمان دادند که فقط یک عده قلیلی از آن سود می‌برند و بقیه ضرر می‌کنند؛ همه دارند ضرر می‌کنند؛ این‌ها هر جایی که می‌خواهند هزینه کنند کشورهای اروپایی را هم وارد می‌کنند وخسارت‌های‌شان را توی دولت‌های اروپایی تقسیم می‌کنند و هر جا سود خالص باشد به تنهایی سود را می‌خورند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: من فکر می‌کنم حرفی که می‌زنم حرف ملت‌های اروپایی هم است؛ امروز ما با بعضی از دولت‌های اروپایی وقتی صحبت می‌کنیم می‌گویند ما تحت فشار آمریکا هستیم؛ می‌گویند ما تحت فشار صهیونیست‌ها هستیم؛ چرا باید این‌طور باشد؟ و این فشار تا کی ادامه دارد؟ شصت سال گذشت دیگر؛ آیا می‌شود یک تاریخی بگذاریم که دیگر فشار آمریکا و صهیونیست‌ها تمام شود؟ بیاییم در معادلات و موازنه عادلانه با هم زندگی کنیم؛ سوال من این است که واقعا چه کسانی می‌خواهند رابطه بین ملت ایران و ملت فرانسه را مخدوش کنند؟ چرا باید بین ملت ایران و ملت فرانسه جدایی باشد؟

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فرانسه درباره‌ی موضوع هولوکاست و این که آیا جنابعالی نسل کشی یهودیان را در جنگ جهانی دوم منکر می‌شوید؟ با بیان این‌که " فکر می‌کنم این سوال شما بیشتر بر می‌گردد به مردم فرانسه تا به من" اظهار داشت: این سوال شما به نوعی چهره مردم فرانسه را مخدوش می‌کند؛ سوال این است که از ماجرای هولوکاست چه کسانی سود می‌برند؟ سوال من این بود که اگر هولوکاست درست است در کجا واقع شده ؟ چرا مردم فلسطین باید تاوانش را پس بدهند؟ سوال این است که اگر هولوکاست در اروپا واقع شده چرا مردم فلسطین باید جبران کنند؟ چرا آن‌ها باید شصت سال از خانه‌شان آواره شوند؟ چرا باید خانه‌ها روی سر زن و بچه فلسطینی خراب شود؟ چرا فلسطینی‌ها باید سرزمین‌شان را بدهند؟ آن‌ها که نقشی نداشته‌اند؟ آن‌ها بی‌گناه هستند؟ اگر جنایتی بوده باید جنایتکار تاوانش را پس بدهد؛ اما یک سوال دوم هم هست که اگر یک واقعیت تاریخی است نباید دانشمندان را از تحقیق درباره آن منع کنیم؛ شما خودتان را از زمان بیرون بیاورید و در موضع تاریخ بنشینید و به صحنه نگاه کنید؛ شصت سال است که مردم اروپا دارند خسارت می‌پردازند؛ خسارت مالی و خسارت سیاسی؛ بسیاری از احزاب و سیاستمداران اجازه اظهار نظر مستقل ندارند و حق ندارند راجع به صهیونیست‌ها حرف بزنند، چرا؟

وی در برابر خبرنگار که پاسخ داد " چون به آن‌ها شک می‌شود که بخواهند واقعیت‌های تاریخی را منکر شوند" گفت: چرا؟ در تاریخ هزاران واقعیت اتفاق افتاده است، در جنگ دوم جهانی 60 میلیون انسان کشته شدند؛ آیا آن 54 میلیون نفر دیگر انسان نیستند؟ تحقیق درباره آن 54 میلیون آزاد است و درباره بقیه آزاد نیست؛ این خیلی بد است که در تاریخ ثبت شود فرانسه که با انقلابش واژه‌های آزادی و حقوق انسان‌ها را وارد ادبیات سیاسی اروپا کرد امروز مورخان و محققان‌ش را به خاطر تحقیق درباره هولوکاست زندانی کند؛ این قضاوت تاریخ است و این همان هزینه سیاسی است که مردم فرانسه دارند می‌پردازند؛ برای چه کسی؟ برای یک گروه صهیونیست. ما با این موافق نیستیم.

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور کشورمان تاکید کرد: می‌دانید که ما برای همه احترام قائلیم. یهودی، مسیحی و مسلمان در کشور ما آزادند؛ در مجلس ما نماینده دارند؛ شما می دانید که طبق قانون ما هر 150 هزار نفر یک نماینده دارند اما تعداد یهودی‌ها که20 هزار نفر هم نیست یک نماینده دارند؛ ما می‌گوییم جان و مال همه انسان‌ها محترم است؛ ما هر جنایتی را محکوم می‌کنیم؛

اما سوال این است چرا اجازه نمی‌دهند راجع به این تحقیق بشود؟ چه سری در این هست؟ من برای شما و همین طور برای مردم اروپا می‌گویم؛ سرش این است که اگر راجع به آن تحقیق شود این سلطه 60 ساله گروهی صهیونیست که تا اعماق ساختارهای برخی حکومت ها نفوذ کرده است، متزلزل خواهد شد؛ مردم اروپا با این موافق نیستند؛ شما همین را می‌توانید در فرانسه به رای‌گیری بگذارید؛ من اطمینان دارم مردم فرانسه با جنایت‌هایی که صهیونیست‌ها در فلسطین می‌کنند مخالفند؛ هر روز تجاوز می‌کنند، ترور می‌کنند، تهدید می‌کنند، خانه را روی سر زن و بچه خراب می‌کنند، دانش‌آموزان را در خیابان به رگبار می‌بندند و با هلی‌کوپتر افراد را ترور می‌کنند؛ شما فکر می‌کنید مردم فرانسه با این جنایت‌ها موافقند؟ هرگز؛ مردم فرانسه یک مردم فرهنگی هستند؛ ادبیات فرانسه، فرهنگ فرانسه، تاریخ فرانسه و ملت فرانسه یک ملت بزرگ و پایه گذار تمدن است؛ اتفاقا رابطه ملت فرانسه با ملت ما همیشه رابطه خوبی بوده است؛ بخصوص در دوره انقلاب که رهبر بزرگ ما آمدند در فرانسه، این رابطه عاطفی خیلی تعمیق شد اما ما فکر می‌کنیم صهیونیست‌ها نمی‌خواهند رابطه بین ملت‌ها رابطه دوستی باشد؛ آن‌ها می‌خواهند تفرقه و دشمنی باشد تا آن‌ها حاکم باشند و هر کس هم سوال می‌کند راجع به آن‌ها فوری متهمش می‌کنند؛ من یک معلم هستم؛ سلاحم هم قلم و زبانم است؛ همه را هم دوست دارم؛ اما سوال می‌کنم؛ آن‌ها از سوال می‌ترسند؛ 60 سال به بهانه هولوکاست مردم فلسطین قتل عام و به اروپا تحمیل می‌شود؛ ما این را نمی‌خواهیم.

احمدی‌نژاد در برابر اعتقاد خبرنگار فرانسه مبنی بر این که سبک گفتارش باعث شده از مردم دور شده و یا ایران را با این‌گونه موضع ‌ا در انزوا قرار داده است، گفت: می‌توانیم امتحان کنیم؛ شما از مردم اروپا سوال کنید؛ من فکر می‌کنم مردم اروپا طرفدار همین ادبیات هستند؛ مردم اروپا صهیونیست‌ها را دوست ندارند؛ می‌توانید سوال کنید البته شما رسانه‌های مستقل، نه رسانه‌هایی که وابسته به صهیونیست‌ها هستند.

وی گفت: چون شما را مستقل می‌دانم با شما گفت‌وگو می‌کنم و چون با ملت فرانسه احساس نزدیکی داریم.

خبرنگار فرانسه پرسید: البته ما در ایران و در گذشته شاهد تظاهراتی از سوی دانشجویان بودیم که با نظرات و سیاست‌های جنابعالی موافق نبودند؛ وضعیت جدیدی ظاهرا ایجاد شده و حزب شما هم در انتخابات اخیر موقعیت خودش را از دست داد؛ آیا انزوا و نوعی عقب نشینی در مواضع خودتان احساس می کنید؟

رییس جمهور با بیان این که " من نمی‌دانم این اخبار را چه کسی به شما داده؟" خاطرنشان کرد: نشست‌های‌ ما کاملا آزاد و بدون هیچ کنترل است؛ از یک جمعیت 2 هزار نفری دانشجو 1900 نفر موافق من حرف می زدند و 100 نفر هم مخالف؛ آن‌هایی که اقلیت محض بودند فریاد می‌زدند برای این‌که احساس آزادی می‌کردند. اما در انتخابات شوراها من حزبی ندارم که شرکت کرده باشم. شما باید بروید بین مردم تا بفهمید چه خبر است؛ امروز ملت و دولت یکی هستند و این زبان ملت ایران از طرف فرزند ملت ایران است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر نگرانی در برابر حمله امریکا بر علیه ایران اظهار داشت: نه لازم نیست. به دو دلیل؛ یکی اینکه شرایط مطلقا چنین اجازه‌ای را نخواهد داد و فکر می‌کنیم در امریکا هم عقلایی هستند که مانع از اقدامات دیوانه‌وار بشوند. و دلیل دوم این‌که ما یاد گرفتیم به خوبی از خودمان دفاع کنیم؛ بلدیم خودمان را حفظ کنیم؛ تجربیات تاریخی این را به ما آموخت و هشت سال جنگ سنگین که متاسفانه دولت‌های اروپایی هم حامی صدام بودند؛ البته رهبر اصلی جنگ آمریکا و انگلیس بودند که از صدام علیه ما استفاده کردند و متاسفانه کشورهای اروپایی را هم به دنبال خود کشاندند؛ این از همان جاهایی است که سودش را آمریکا و خسارتش را اروپا برد؛ ملت ما بلد است از خود دفاع کند اما من تقریبا مساله نظامی را منتفی می‌دانم.

رییس‌جمهور درباره‌ی این که آیا در زمان کنونی مذهب می‌تواند هدایت‌گر سیاست باشد؟ با اشاره به این‌که یک استاد دانشگاه است و ریاضیات و بعد مهندسی خوانده و الان هم مهندس ترافیک و برنامه‌ریزی حمل و نقل می‌باشد و شغل اصلیش تدریس و تحقیق است، خاطرنشان کرد: اما نظام ما یک نظام دینی است؛ ما فکر می‌کنیم تنها راه برای بشر استفاده از ارزش‌های دینی است؛ این مشکلاتی که امروز دنیا دارد به خاطر دوری از دین است، البته دین درست و حقیقی نه دین تحریف شده؛ دین ما می‌گوید فقط خدا را بپرستید و زیر بار غیر خدا نروید؛ سایر انسان‌ها را دوست داشته باشید و عاشق انسان‌ها باشید؛ بین خودتان با عدالت رفتار کنید؛ به حق کسی تجاوز نکنید؛ به کسی ظلم نکنید و زیر بار ظلم نروید؛ به اموال کسی تجاوز نکنید؛ دروغ نگویید؛ صداقت داشته باشید؛ این‌ها چیزهای بدی است؟ ما فکر می‌کنیم سیاستمدارهای امروز چون از این ارزش‌ها دور شده‌اند زندگی را بر بشر تلخ کرده‌اند؛ ملت‌ها همه خوب هستند؛ همه دوست دارند در صلح و صفا زندگی کنند؛ ملت‌ها مشکلی ندارند اما سیاست‌مداران دروغگو و خودخواه برای جیب خودشان و حزب‌شان و شرکت‌شان، جنگ و تفرقه و بین ملت‌ها فاصله درست می‌کنند؛ همه پیامبران سیاستمدار بودند؛ کدام پیامبر سیاستمدار نبوده؟ حضرت مسیح که پیامبر بزرگ الهی و پیامبر پاک بود چرا خواستند به صلیب بکشند؟ برای این‌که جلوی ظلم ایستاد و گفت عادل باشید، صادق باشید؛ ما فکر می‌کنیم بهترین راه برای بشریت، بازگشت به دین است.

خبرنگار فرانسه در پایان این مصاحبه با اجازه برای پرسیدن یک سوال شخصی از احمدی‌نژاد پرسید: تصویری که ما از جنابعالی در غرب داریم رییس‌جمهوری است که در واقع مطابق آن چیزهایی که در دنیا وجود دارد و پذیرفته شده عمل نمی‌کند؛ مثلا از لحاظ پوشش و لباس، آیا این معنایی دارد؟

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: نه؛ فکر می‌کنم این حداقل آزادی‌هایی است که باید به رسمیت بشناسیم؛ یادتان باشد اگر لباس آمریکایی و فرهنگ آمریکایی را بپذیرید همه چیز از دست خواهد رفت؛ باید خودمان باشیم؛ معنای خاصی ندارد جز همین.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.