گسترش روزافزون داروها ووسایل لاغری درایران

گسترش روزافزون داروها و وسایل لاغری در ایران

"ده کیلو در عرض سه هفته، 16 کیلو در دو ماه، رژیم لاغری 100 درصد تضمینی، با کمربند لاغری جادویی سه کیلو قطعی تا شش کیلو..."
آگهی لایپوساکشن
تعداد آگهی های مربوط به لاغری در مطبوعات کم نیست

این روزها فروشندگان انواع داروها و وسایل لاغری برای ارضاء هرچه بیشتر مشتریانشان محصولات جدیدتری را تبلیغ می‌کنند. برخی نشریات جوان پسند و مجلات خانوادگی اگر امکان نمایش مانکن های خوش پوش سایز صفر امریکایی را روی جلد داشتند حتماً محل خوبی برای تبلیغات این فروشندگان بودند ولی حالا که این امکان نیست برخی با زرنگی از حداقل امکانات استفاده می‌کنند:

سر و دست و پای مانکن را از عکس حذف می‌کنند و برای ترغیب خریدار کنار روش رژیمی‌شان می‌گذارند.

اگر در گذشته چاقی نشانه سلامت، زیبایی و تمول بود، بدون تردید، امروز لاغری یکی از نشانه‌های مهم زیبایی به شمار می‌رود. به طوری که به نظر می‌رسد بسیاری از دختران جوان در سراسر دنیا برای چند کیلو وزن کمتر و داشتن اندامی متناسب، حاضرند دست به هر اقدامی بزنند، حتی اگر به قیمت سلامتی‌شان تمام شود.

گرایش به استفاده از داروهای لاغری سبب شد هیأت بین المللی کنترل مواد مخدر درگزارش سالانه خود، نسبت به تمایل فزاینده به مصرف داروهای لاغری و گسترش داروهای تقلبی با وجود عواقب مرگبار آنها هشدار دهد. این گزارش که در مارس 2007 توسط سازمان ملل منتشر شد می‌گوید تا 50 درصد داروها در بازارهای دارویی کشورهای در حال توسعه تقلبی است.

در ایران نیز گرچه تاکنون آمار دقیقی در مورد این که چه تعداد از زنان و دختران جوان به روش های متعارف یا غیر متعارف نظیر استفاده از قرص‌های بی‌اشتهایی و داروهای تهوع آور، داروهای ادرار آور، عمل‌های زیبایی و رژیم‌های سخت لاغری روی آورده‌اند، وجود ندارد، اما افزایش تمایلات به این روش ها، در ایران مانند سایر کشورها کاملا آشکار است.

بشقاب و قرص
علاقه مندی فزاینده به رژیم‌ها و داروهای لاغری باعث شده، داروهای کاهش دهنده وزن در ایران بازار بسیاری خوبی پیدا کند

نرگس 25 ساله می گوید: "تا حالا چهار پنج بار برای لاغری اقدام کرده‌ام، چند کیلویی هم لاغر شدم، ولی چند ماه که رژیم را کنار گذاشتم برگشتم به همان حالت اول."

او با خنده ادامه می دهد: "همه‌اش تقصیر مد شدن این مانتوهای تنگ است. وگرنه با اون مانتوهای گشاد قبلی کی به فکر این چیزها بود."

یک ماه فقط انگور خوردم

زیبا 24 ساله هم می گوید: "هرکاری بگویید کرده‌ام. به پیشنهاد یکی از آشنایان بیشتر از یک ماه تمام غذای من فقط انگور و آب بود. موهام کم کم ریزش پیدا کرد، عصبی شده بودم. خانواده حریف من نشد، ولی من رژیم خانواده‌ام رو هم عوض کردم. یک روز در میان هم می رفتم سالن بدنسازی تا اونطور بشم که دوست دارم. البته نتیجه هم داد ولی به غیر از کم پشت شدن موهام و مشکل عصبی ترکیب صورتم عوض شد.

من که دائم جلوی آیینه قدی اطاقم، دور سینه و کمرم رو اندازه می گرفتم، الان از صبح تا شب با چین و چروک‌های روی صورتم ور می‌رم."

زیبا می‌گوید: "از روزی که شروع کردم تا حالا 11 کیلو وزن کم کرده ام. ولی خیلی سخت بود. من به پیشنهاد آشنایی این کار رو کردم و ضررش رو هم دیدم. توصیه می‌کنم هر کس می خواد این کار رو بکنه حتماً قبلش با یه پزشک متخصص مشورت کنه
به مشکلاتش نمی ارزید."

 شب عروسی وقتی رفتم آرایشگاه، ریزش موهام به قدری شدید بود که وقتی آرایشگر می خواست موهام رو رنگ کنه، حین رنگ کردن به طور ناگهانی موهام شروع به ریزش شدید کرد . آرایشگر از ترسش دیگه دست به موهام نزد
 
فرشته (مصرف کننده یک دارو لاغری)

علاقه مندی فزاینده به رژیم‌ها و داروهای لاغری باعث شده، داروهای کاهش دهنده وزن در ایران بازار بسیاری خوبی پیدا کند به طوری که به نظر می‌رسد برخی پزشکان نیز اقدام به تجویز و حتی فروش داروهای لاغری می کنند.

نازنین 27 ساله می گوید: "من با داشتن وزن 85 کیلو به توصیه یکی از پزشکان برای لاغر شدن در مدت زمان کوتاه، متوسل به دارویی شدم که قیمت هر عدد این قرص مبلغی در حدود 3500 تومان است. به گفته پزشک مصرف این قرص باعث بی اشتهایی می‌شود و در صورت خوردن، مواد غذایی چیزی جذب روده نمی شود و باعث دفع چربی از بدن می شود.

با مصرف 20 عدد از این قرص چیزی در حدود 8 کیلو در مدت کوتاه وزن کم کردم. اما با گذشت زمان کوتاهی با مشکلات شدید گوارشی روبه رو شدم، که منجر به این شد که حتی پس از ترک این داروها، بدنم مواد غذایی را جذب نمی کرد و به مشکلات شدید برای هضم غذا و یبوست شدید دچار شدم. به طوری که در 13 روز حتی یک بار هم موفق به دفع نشدم. عصبی شده بودم و ریزش موی شدید هم پیدا کردم."

امکان باردار شدن ندارم

فرشته 25 ساله هم می‌گوید: "من به خاطر مراسم عروسی تصمیم به کاهش وزن در مدت کوتاه گرفتم . پزشکی که من بهش مراجعه کردم روزانه سه عدد قرص تجویز کرد. با مصرف این دارو در مدت تقریبا دو ماه، نه کیلو وزن کم کردم. ولی چند کیلو وزن کمتر به مشکلات بعدیش نمی ارزید. تو اون دوران به شدت عصبی شده بودم، نظم عادات ماهانه ‌ام به هم خورده بود که بعد فهمیدم این به خاطر تغییرات هورمونی ناشی از مصرف دارو بوده . به خاطر مصرف این دارو تا مدت طولانی مشکلات شدید گوارشی پیدا کردم.

شب عروسی وقتی رفتم آرایشگاه، ریزش موهام به قدری شدید بود که وقتی آرایشگر می خواست موهام رو رنگ کنه، حین رنگ کردن به طور ناگهانی موهام شروع به ریزش شدید کرد . آرایشگر از ترسش دیگه دست به موهام نزد."

فرشته می‌گوید: "از همه بدتر، به دلیل تغییرات شدید هورمونی ناشی از مصرف این دارو تا چند سال امکان باردار شدن رو ندارم و اکنون هم تحت مداوا هستم."

فرشته ادامه می دهد: "همین که توانسته‌ام از این دارو جان سالم به در ببرم روی هزار مرتبه خدا را شکر می‌کنم. دیگر هرگز دست به چنین کاری نمی‌زنم."

از ژل لاغری جلبک دریایی تا مکمل تفاله انگور

"چندین نوع ژل و کمربند و دارو و قرص و پودر برای لاغری تو بازار هست. البته ما اینجا دارو نداریم ولی بعضی‌ مخفیانه دارو هم می‌فروشن، ظاهراً بیشتر داروها رژیمی و گیاهی است، روی بسته بندی داروها که اینطور نوشته. ولی به نظر من اینا اکثراً شیمیایی هستند که فقط آب بدن رو خشک میکنه! بعضی هم فقط اشتها رو کم می‌کنن. خود ما تو همین مغازه حداقل صد قلم جنس برای لاغری داریم. ولی به نظر من اینها 10 درصد هم تأثیر نداره."

روزبه فروشنده لوازم و تجهیزات پزشکی در خیابان ولی عصر ادامه می‌دهد: "ماهواره نشون میده یکی یه کمربند می‌بنده یه دفعه شکمش ده سانت میره تو، مردم هم باور می‌کنن میان میخرن، یه هفته استفاده می‌کنن می‌بیین ای بابا فرقی نکرد، می‌اندازن کنار. این کمربندها به شرطی تأثیر داره که همراه با رژیم غذایی مناسب و ورزش باشه. نمیشه که ظهر و شب یه دیس برنج بخوری، از جایت هم تکون نخوری توقع داشته باشی با یه کمربند لاغری یه شبه عروسک 'باربی' بشی!"

روزبه می‌گوید: "اکثر مردم از ماهواره تاثیر می‌گیرن، شده یه جنس ما رو کسی نبوده بخره دو ماه تو مغازه خاک می خورده، همین که یکی از شبکه های ماهواره یه تبلیغ ازش پخش کرد از فرداش دیگه توی بازار پیدا نمی‌شد."

سجاد یکی دیگر از فروشندگان تجهیزات پزشکی خیابان ولی عصر می‌گوید :"آخه لاغر شدن به این سادگی ها نیست. طرف زیاد می خوره، بعد توقع داره با قرص و آمپول و کمربند لاغری یه هفته ای مانکن بشه. ما اینجا (ترد میل) می‌فروشیم که بیشتر یه وسیله ورزشی حساب میشه تا ابزار لاغری. ولی مردم بیشر برای لاغری می‌خرن. ما همون اول به مشتری میگیم اگر استفاده می کنی بخر وگرنه به دردت نمی خوره، آخرش میشه جا لباسی. ولی بازم طرف هفتصد، هشتصد هزار تومان میده اینو می‌خره، نهایت یک ماه کار میکنه می‌بینه حوصله نداره، میره ناصر خسرو دنبال دارو."

محمد رضا، متخصص تغذیه در اینباره می گوید: "متاسفانه ورزش در زندگی مردم ما خصوصأ دختران جوان به دلیل محدودیت‌های بیشتر جایگاهی ندارد. عدم تحرک و رژیم غذایی نامناسب باعث چاقی مفرط در ایرانی‌ها شده است.

او با اشاره به روش های لاغری می گوید: داروهایی که در بازار با عنوان داروهای کاهش اشتها، چربی سوز و غیره، که اغلب با برچسب داروی گیاهی با فروش می‌رسد سالهاست منسوخ شده اند و مورد تایید نیستند. این داروها می‌توانند عوارض بسیار شدید از جمله ضعف شدید، افزایش فشار خون، مشکلات قلبی و حتی مرگ به دنبال داشته باشند."

این متخصص تغذیه ادامه می دهد: "عجیب است که بسیاری با وجود آگاهی از عوارض داروهای لاغری، خطرات آن را می‌پذیرند و به راه‌های میانبر لاغری روی می آورند. سلامت چیزی نیست که به خاطر مد یا چشم و هم چشمی به خطر بیافتد."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.