'معاوضه' فرماندهان طالبان با خبرنگار ایتالیایی

'معاوضه' فرماندهان طالبان با خبرنگار ایتالیایی

مقامات ایتالیایی تایید کرده اند که در برابر رهایی خبرنگار ایتالیایی از اسارت طالبان، پنج فرمانده وابسته به طالبان که در بازداشت دولت افغانستان بودند، آزاد شده اند.
دانیل ماستروجیاکومو
خبرنگار ایتالیایی با دو همراه افغان اش در ولایت هلمند به اسارت طالبان درآمدند

سازمان های دفاع از خبرنگاران نسبت به این خبر اعتراض کرده و گفته اند که چنین برخوردها، روزنامه نگاران را در افغانستان با تهدیدهای بیشتری روبرو می کند.

وزیر خارجه هلند هم که برای یک دیدار رسمی به کابل سفر کرده است این اقدام را مورد انتقاد قرار داده است.

دولت افغانستان از پذیرفتن "برخی تقاضاهای" طالبان برای رهایی خبرنگار ایتالیایی دفاع کرده و گفته است این یک امر استثنایی بود و به خاطر مسئله روابط افغانستان و ایتالیا صورت گرفت.

کریم رحیمی، سخنگوی حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، به خبرنگاران در کابل گفت که آقای کرزی پیش از سفر به آلمان به ارگانهای امنیتی دستور داده بود که هر راه ممکن برای رهایی خبرنگار ایتالیایی را مورد بررسی قرار دهند.

ایتالیا در حال حاضر حدود هزار و هشتصد سرباز در افغانستان دارد.

سازمان خبرنگاران بدون مرز در عین حال به ادامه اسارت همراه افغان خبرنگار ایتالیایی در نزد طالبان اعتراض کرده و از دولت های افغانستان و ایتالیا خواسته برای رهایی او تلاش کنند.

اجمل نقشبندی که همراه با خبرنگار ایتالیایی به دست طالبان اسیر شد، هنوز آزاد نشده، در حالی که راننده افغان آنان به دست طالبان به قتل رسید.

کمیته حمایت از خبرنگاران نیز که مقر آن در نیویورک است، با انتشار نامه ای نسبت به ادامه بازداشت آقای نقشبندی شدیدا ابراز نگرانی کرده است.

روزنامه نگاران در کابل با اینکه از رهایی خبرنگار ایتالیایی ابراز خرسندی کرده اند می گویند اگر دولت افغانستان در راستای رهایی همراه افغان او از اسارت طالبان تلاش نکند، آنان باور خود را نسبت به دولت از دست می دهند

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.