اعتراض سفارت ایران به نمایش فیلم ۳۰۰ در فرانسه

اعتراض سفارت جمهوری اسلامی ایران به نمایش فیلم 300 در فرانسهimages/20070322/film.jpg

فارس: در آستانه نمایش فیلم 300 در سالن های سینما در فرانسه ، سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس با صدور اطلاعیه ای با اعتراض به نمایش این فیلم که روایت تحریف شده از یک حادثه تاریخی است ، آن را اهانت به فرهنگ و تمدن غنی ایران دانست.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس طی بیانیه ای با محکوم کردن نمایش این فیلم آن را تلاشی برای تحریک احساسات تنفر آلود نژادی و سیاسی با استفاده از تحریف وقیحانه تاریخ و توهینی به درک تاریخی تمام ملت ها دانست.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: جای تاسف است که برخی به صورت هدفمند از اخلاق حرفه ای خود فاصله گرفته و تلاش دارند تا از هنر نیز در جهت خدمت به سیاست مشمئز کننده توهین به تمدن ها ، به عنوان گنجینه ها و میراث بزرگ بشری بهره برداری نمایند.
این بیانیه می افزاید: فیلم 300 بر اساس تقلید از برخی رویکردهای یکجانبه گرایانه سیاسی جاری شاخته شده و تولید و پخش آن مصداق بارز تناقض و دوگانگی در حرف و عمل نسبت به احترام به ملت ها و تمدن هاست که امروز در مقطع کنونی بیش از هر زمان دیگر نیازی حیاتی و بنیانی بشر در نیل به صلح، ثبات و امنیت جهانی است.
این بیانیه در ادامه اضافه می کند: جای تعجب است که سینمای هالیوود به جای این که به آسیب شناسی واقعی گرفتاری های جهان امروز و تلاش برای ترویج روح انسانی و آرمان های صلح و دوستی بپردازد، به نحوی مغرضانه و با اهداف ناسالم و بانگاهی تجاری و در همسویی با سیاست های ملیتاریستی برخی قدرت های بدنام و سلطه طلب، که زمینه ساز گسترش بیش از پیش تنفر و تروریسم در جهان شده ا ند، به ارائه تصویری غلط از فرهنگ ملت بزرگی چون ایران پرداخته است.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس در بیانیه خود می افزاید: فرهنگ ایرانی در طول تاریخ، فرهنگ صلح دوستی و نوع دوستی و پرهیز از جنگ بوده است. فرهنگی که نمونه ای از جوهره آن که معرف و مبین همین ادب و صلحدوستی است، امروز به گونه ای بارز بر دیوارهای سازمان ملل متحد نقش بسته است.
این بیانیه تصریح می کند: ایرانی ها در طول تاریخ به ادب و صلح دوستی مشهور بوده و تاثیرات تمدنی آن ها سهم بسزایی در غنای فرهنگ بشری داشته است بنابر این انکار یا تحریف چنین فرهنگ و تمدنی برای کسانی که با تاریخ جهان آشنایند بسیار مضحک و بی اعتبار بوده و بی شک مورد قضاوت آن ها قرار خواهد گرفت.
این بیانیه در پایان می افزاید: بی اعتباری فیلم 300 نه تنها به خاطر تحریف کینه توزانه فرهنگ ایرانی است و ارائه چهره ای خشن از ایرانی صلح دوست است، بلکه بیش از آن به خاطر به کارگیری روشی منسوخ در تحریف فرهنگ دیگر ملل و تلاش برای اشاعه فرهنگ تنفر می باشد که هیچ سنخیتی با نیاز امروزین بشر نداشته و مورد استقبال آن ها قرار نخواهد گرفت. رفتار زشتی که متاسفانه در برخی از سیاستمداران غربی نیز که درک درستی از تمدن بشری ندارند مشاهده می شود.
داستان فیلم 300 درباره نبرد سپاه خشایارشاه در ترموپیل و مقاومت یک لشگر 300 نفره در برابر 1 میلیون نفر از سپاه ایران است (یعنی 1 نفر در برابر 3333 نفر!!!) اما نکته مهم در این فیلم این است که چهره زشت و غلطی چه در بعد ظاهری و چه از لحاظ منش و شیوه رفتار ایرانیان ارائه می‌شود.
فیلم 300 محصول سال 2007 و اقتباسی از داستان مصوری به همین نام است که نویسنده آن فرانک میلر می باشد و موضوع آن نیز نبرد ترموپیل است.
فرانک میلر متولد سال 1957 ، یک نویسنده ، بازیگر و کارگردان آمریکایی است که از وی پیشتر آثاری چون شهر گناه یا sin city برجای مانده است که همین اثر منشا ساخت فیلمی به همین نام می باشد.
کارگردان فیلم 300 فردی به نام زاک اسنایدر Zack Snyder است که تنها 40 سال دارد و در کارنامه‌اش فیلم چندان مهمی دیده نمی‌شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.