مقام سوئیسی واسطه غرب برای پرونده هسته ای

مقام سوئیسی واسطه غرب برای پرونده هسته ای

خبرگزاری رویترز داده، اعلام کرد هدف از سفر امبویل به ایران جلب نظر طرف‌های ایرانی برای طرحی بوده است که سوئیس با هدف حل برنامه هسته‌ای ایران و از سرگیری مذاکرات بر سر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور ارائه کرده است.

برخی دیپلمات‌ها اعلام کردند سوئیس اخیرا" یکی از مسئولان بلندپایه خود را به ایران فرستاده تا مشکل برنامه هسته‌ای این کشور با غرب را حل کند.

به گزارش فارس، خبرگزاری رویترز بدون اشاره به نام این دیپلمات‌ها به نقل از آنان اعلام کرد میشل امبویل معاون وزیر امور خارجه سوئیس پس از دیدار ماه گذشته علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مقام ارشد مذاکره‌کنندگان هسته‌ای این کشور از برن، به تهران رفته است تا برای برنامه هسته‌ای این کشور راه‌حلی بیابد.

بنابر این گزارش، یک دیپلماتیک غربی در گزارش یک‌صفحه‌ای که به خبرگزاری رویترز داده، اعلام کرد هدف از سفر امبویل به ایران جلب نظر طرف‌های ایرانی برای طرحی بوده است که سوئیس با هدف حل برنامه هسته‌ای ایران و از سرگیری مذاکرات بر سر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور ارائه کرده است.

پیشنهاد سوئیس این است که به ایران اجازه داده شود زیرساخت‌های اساسی کنونی خود برای غنی‌سازی اورانیوم را که شامل صدها دستگاه سانتریفیوژ است حفظ کند و نیز بتواند به راه‌اندازی دستگاه‌های سانتریفیوژ خود بپردازد اما در جریان گفتگوها بر سر تشویق‌ها با گروه 1+5 از تزریق گاز هگزار فلوراید اورانیوم به این دستگاه‌ها خودداری کند.

یوهان اشلیمان سخنگوی وزارت امور خارجه سوئیس از تایید یا تکذیب این گزارش خودداری کرد اما گفت: «سوئیس هیچ پیشنهادی برای راه‌اندازی دستگاه‌های سانتریفیوژ بدون گاز اورانیوم نداده است.»

گروهی از دیپلمات‌ها گفتند این ایده پیشنهاد رسمی و مکتوب نیست و تنها تلاش سوئیس برای جلب نظر دیگران را تایید می‌کند و این کشور ایده یادشده را بارها با ایرانی‌ها بررسی کرده است و هماهنگی‌ها با محمد البرادعی دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره صورت می‌گیرد.

با وجود اینکه ایران همواره اعلام کرده برنامه هسته‌ایش صلح‌آمیز و برای دستیابی به منابع جدید انرژی است و به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه داده از تاسیسات هسته‌ای آن بازدید کنند، اما غرب و در صدر آن آمریکا این کشور را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.

از سوی دیگر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرده‌اند در بازرسی‌هایشان از تاسیسات هسته‌ای ایران انحرافی به سوی سلاح‌های هسته‌ای ندیده‌اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.