تشریح دلایل بعید بودن حمله به ایران

غیرمحتمل بودن حمله به ایران از نظر یک کارشناس تسلیحاتی

کارشناس ارشد کنترل تسلیحاتی در موسسه مطالعاتی "شورای روابط خارجی" در واشنگتن می گوید به اعتقاد وی حمله نظامی به ایران در مقطع کنونی، که به نظر می رسد دیپلماسی درحال اثر گذاشتن باشد، بعید می نماید.
ناو هواپیمابر آمریکایی دوایت آیزنهاور
آمریکا دو ناو هواپیمابر با کشتی های همراه آنها را در منطقه خلیج فارس و اطراف آن مستقر کرده است

گری سامور طی سخنانی در روز چهارشنبه در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک گفت که ایران رفته رفته درحال حس کردن فشارهای بین المللی برای تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم است.

اما وی همچنین اخطار داد که استفاده از نیروی نظامی علیه ایران احتمالا همچنان جزو گزینه های هر دولت دیگر آمریکا در آینده خواهد بود.

دکتر سامور سه دلیل مختلف که چرا زدن ضربه نظامی به ایران را در حال حاضر غیرمحتمل می داند تشریح کرد.

اولین دلیل به گفته وی، بخت موفقیت این اقدام در درازمدت است: به گفته کارشناسان کنترل تسلیحاتی - که او خود یکی از آنهاست - معتقدند که بمباران مراکز اتمی ایران تنها این برنامه را عقب می اندازد نه آنکه هرگونه آرزوی ایران برای ساخت بمب اتمی، چنانکه آمریکا مظنون است، را پایان دهد.

دومین دلیل، توانایی ایران برای تلافی جویی است که به گفته دکتر سامور می تواند به مناقشه ای وسیعتر و غیرقابل پیش بینی در منطقه منجر شود.

و به گفته وی دلیل سوم، واکنش شدید در خاور میانه به حمله آمریکا خواهد بود که تلاش های فعلی برای ایجاد صلح در منطقه را تضعیف خواهد کرد.

گری سامور که برای شش سال در شورای امنیت ملی آمریکا عضویت داشته است گفت نگرشی غالب در واشنگتن و در پایتخت های اروپایی وجود دارد دایر بر اینکه فشارهای دیپلماتیک بر ایران به تدریج موثر می افتد.

وی گفت که ایران در کسب مهارت های فناوری هسته ای، که می گوید آن را برای مقاصد صلح آمیز می خواهد، با مشکلاتی روبروست.

اما آقای سامور گفت که اگر پرزیدنت بوش در نهایت مجبور شود بین مجهز شدن ایران به سلاح هسته ای و دست زدن به یک حمله نظامی، یکی را انتخاب کند، به اعتقاد وی گزینه دوم را برخواهد داشت.

وی گفت طراحان نظامی آمریکا مطمئن هستند که اگر به آنها دستور داده شود می توانند کلیه تاسیسات شناخته شده اتمی ایران و همچنین سیستم پدافند هوایی آن کشور را طی یک رشته حملات هوایی توسط جنگنده های نیروی هوایی و نیروی دریایی نابود کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.