امارات قربانی درگیری آمریکا وایران

امارات قربانی درگیری آمریکا وایران

دولت جرج بوش به تمام صادر کنندگان کالا و خدمات آمریکایی توصیه کرده است بر صادرات کالاها و خدمات خود به امارات متحده عربی کنترل بیشتری داشته باشند.

 به گزارش کوروش آنلاین ،  روزنامه فایننشال تایمز در گزارش روز سه شنبه خود  از قول یک منبع اقتصادی نوشت وزارت بازرگانی ایالات متحده بر امارات متحده عربی فشار آورده است تا در صادرات خود با ایران کنترل بیشتری داشته باشد. این منبع در ادامه گفته است اقدامات دولت آمریکا برای آوردن فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی به خاطر ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران است.

وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا در 26 فوریه اعلام کرد صادر کنندگان آمریکایی باید کنترل بیشتری بر صادرات خود به "کشورهای گروه c" داشته باشند. وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده است این گروه از کشورها به صورت مقصدی انحرافی برای صادرات کالا و خدمات حساس به کشورهایی نظیر ایران در آمده اند.

این در حالی است که وزیر اقتصاد امارات این موضوع را رد کرده است و گفته که کشورش جز این کشورها نیست و  نخواهد بود.

برخی تحلیلگران اقتصادی فشار بر امارات متحده عربی را از سری اقدامات سخت گیرانه اقتصادی ایالات متحده بر ضد حکومت تهران می دانند.

کالاها و خدماتی که از نظر ایالات متحده حساس به نظر می رسند و بر امارات برای قطع صادرات آن به ایران فشار وارد کرده است شامل تکنولوژی شیمیایی و لوازم کاربردی در صنعت نفت و همچنین فن آوری های کامپیوتری است.

این اقدامات در حالی است که شرکتهاهایی همچون "هالیبرتون" مدیریت اجرایی خود را به دوبی منتقل کرده اند.

اگر چه امارات متحده عربی با ایران بر سر جزایر سه گانه در خلیج فارس اختلاف ارضی دارد ولی در سالهای اخیر به یکی از بزرگترین صادر کنندگان کالا و خدمات به ایران تبدیل شده است.

در واکنش به فشارهای آمریکا امارات متحده عربی از عزیمت دوازده کشتی که گمان می رفت کالاهای حساس به ایران حمل می کنند جلوگیری کرد و مانع فعالیت24 شرکت تجاری در امیر نشین هایش شد

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.