حمله به ایران همانندسرنگونی دولت مصدق خواهدبود

اگر آمریکا به ایران حمله کند، تندروها برای اقدامات خود حدو مرزی قائل نخواهند شد و حتی ممکن است کار به جایی بکشد که آرزو کنیم ای کاش روحانیون به قدرت باز می گشتند

روابط ایران وآمریکا در شرایط مشابه نیم قرن پیش است ، یعنی زمانی که دولت "آیزنهاور" تصمیم گرفت در امور ایران دخالت کند و این کار را نیز کرد و البته ، اکنون 50 سال است که جهان تاوان ان تصمیم غلط را می دهد . 

بوستون گلوب بااعلام این مطلب افزود:هر چند ممکن است چنین به نظر آید که حمله نظامی به ایران می تواند موفقیت آمیز باشد ولی در دراز مدت این امر می تواند به زیان امنیت ملی آمریکا تمام شود ، همان طور که کودتا علیه دولت مصدق توسط "سیا" در نهایت به ضرر آمریکا تمام شد .

در آن سال ها ، محمد مصدق که نخست وزیر ایران بود صنعت نفت را ملی کرد و این اقدام او از نظر آمریکا و انگلیس " غیر قابل بخشش" بود و به همین خاطر تصمیم گرفتند او را برکنار کنند و این کار را از طریق "کودتا" انجام دادند.

بوستون گلوب می افزاید: پس از موفقیت کودتا ، مامور "سیا" که مسوول ساماندهی آن بود ، مدال گرفت ولی تاریخ معتقد است که این کودتا در واقع موفق نبود زیرا نتیجه ان حکومت خشن 25 ساله "شاه" بود که منجر به انقلاب اسلامی و قدرت یابی روحانیون ضد آمریکایی شد.

این نشریه با اشاره به برنامه هسته ای ایران و تلاش امریکا برای متوقف ساختن آن می افزاید: مداخله جویان آمریکایی از تاریخ عبرت نمی گیرند . آنها باید بدانند ، این یک "بازی خطرناک" است که برای روی کار آوردن یک رژیم خوب ، می توان به براندازی خشونت ورزانه رژیم موجود دست زد .

اگر آمریکا به ایران حمله کند ، این کشور دچار یک هرج ومرج بی انتها می شود، تندروها برای اقدامات خود حدو مرزی قائل نخواهند شد، ایران بسیار خطرناک تر از آن چه هست خواهد شد و حتی ممکن است کار به جایی بکشد که آرزو کنیم ای کاش روحانیون به قدرت باز می گشتند .

بوستون گلوب در ادامه با اشاره به اینکه یک ایران قوی و باثبات برای آمریکا بهتر از یک ایران ضعیف و لرزان است ، می افزاید: واقعیت این است که ایران و آمریکا دشمنان ذاتی یکدیگر نیستند و با منافع مشترکی که دارند ، می توانند با هم مذاکره کنند ولی مشکل اینجاست که دولتمردان آمریکایی با دولت ایران دارای مشکل روانی هستند که باید از آن عبور کنند و به یک "توافق بنیادین" برسند  وگرنه اگر بخواهند به مداخله نظامی بیندیشند، در نهایت نتیجه ای بهتر از آنچه در کودتا علیه دولت مصدق نصیب شان شد ، حاصل نخواهد شد .

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.