کارنامه موسیقی ایرانی درکالیفرنیا درسال۱۳۸۵

در سال 1385 هنرمندان متعددی برای دوستداران موسیقی ایرانی مقیم کالیفرنیا موسیقی سنتی، محلی و یا تلفیقی اجرا کردند. سیما بینا خواننده سرشناس موسیقی محلی و به ویژه خراسانی کنسرتی شاد و زیبا را برای مخاطبان مقیم کالیفرنیا به ارمغان آورد.

 

حسین بهروزی نیا نوازنده عود که با گروه ها و نوازندگان برجسته متعددی ساز نواخته و از کارهای جدیدترش "سه نوازی" مقبول خاطر موسیقی دوستان شده است، با اجرای موسیقی محلی خراسان و شمال ایران سیما بینا را همراهی کرد.

اعظم علی خواننده موسیقیهای تلفیقی کارهای بیشتری را به زبان فارسی ارائه کرد و تاکید بیشتری روی ملودیهای محلی و ترانه های قدیمی ایرانی داشت.

رامین ترکیان آهنگساز و نوازنده سازهای متعدد (دیوان، ساز، گیتار، گیتار ویول) قطعات متنوعی را برای گروه نیاز به خوانندگی اعظم علی تنظیم و اجرا کرد. قطعه خراسانی "آهوی دشت" مورد استقبال نسل جوان قرار گرفته است.

مهرداد اعرابی نوازنده سازهای کوبه ای و زهی سال پرکاری را پشت سر گذاشت. او علاوه بر نواختن ویولن و تهیه موسیقی برای فیلم، با نواختن دف و تنبک هنرمندانی چون محمدرضا لطفی و حسین عمومی را همراهی کرد و کارهایی نیز با نواختن کمانچه ارائه داد.

امید ذوالفنون، فرزند محمود ذوالفنون، نوازنده قدیمی ویولون با نواختن ویولنسل که بطور معمول در ارکستراسیون موسیقی کلاسیک غربی استفاده می شود، در مراسم بزرگداشت پدرش، برادران خود را در اجرای قطعات سنتی همراهی کرد

حسین عمومی علاوه بر پیگیری و اجرای برنامه های آموزشی "هفت دستگاه" در راستای آشنایی بیشتر شنوندگان با اصول موسیقی سنتی ایران، کنسرتهایی نیز با نواختن نی و خواندن آواز ارائه نمود.

امیر کوشکانی نوازنده تار و سه تار برای همراهی با حسین عمومی از ونکوور به کالیفرنیا سفر کرد و اجرایی حرفه ای ارائه کرد.

هدر کارمن که از دانشجویان آمریکایی حسین عمومی در دانشگاه سیاتل است با نواختن نی، خواندن مثنوی و دکلمه شعر فارسی تحسین مخاطبان ایرانی را برانگیخت.

کورش تقوی نوازنده سه تار کنسرتهای متعددی را با همراهی هنرمندانی چون پژمان حدادی و مهرداد اعرابی اجرا کرد.

پژمان حدادی نوازنده سازهای کوبه ای چهره جدیدی از تنبک را به علاقمندان موسیقی نمایاند. او فضاسازی های جدید و متفاوتی را روی تنبک و چند ساز کوبه ای دیگر – به تنهایی یا تلفیقی – ابداع کرده است.

جسیکا کنی غیر ایرانی دیگری بود که به زبان فارسی آواز خواند و تصنیف مقام اصفهان اجرا کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.