خورشید فردا می گیرد

سال ‪ ۸۵‬که با خورشیدگرفتگی جزیی در ‪ ۹‬فروردین آغاز شد، با یک خورشید گرفتگی جزئی دیگر در 28 اسفند پایان می یابد. خورشیدگرفتگی جزئی 28 اسفند ماه در بیشتر مناطق آسیا قابل رویت است اما در ایران تنها در بخش های شرقی کشور رصد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خورشید گرفتگی، کسوف یا خورگرفت زمانی رخ می دهد که کره ماه در میان زمین و خورشید قرار گرفته و خورشید را از دید ناظر زمینی پنهان می کند. خورشید گرفتگی ممکن است کامل و یا جزئی باشد.

کسوف هنگامی حاصل می شود که ماه نزدیک یکی از دو گره مدارش باشد. ناظری که بر زمین قرار دارد، در هنگام خورشید گرفتگی، قرص ماه را بر زمینه خورشید می بیند. اگر سایه ماه تمام قرص خورشید را بپوشاند کسوف کلی است و اگر تنها قسمتی از سطح خورشید در تاریکی بماند کسوف جزئی است.
فردا 28 اسفند ماه 1385 شاهد وقوع پدیده نجومی کسوف خواهیم بود. پیش از این در آبان 1374و مرداد 1387 شاهد وقوع کسوف کامل و 9 فروردین 1385، خرداد ماه 1382 و مهر ماه 1384 شاهد خورشید گرفتگی جزئی بوده ایم.

خورشید گرفتگی جزئی فردا در استان‌ های سمنان، کرمان، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، گلستان و بخش‌هایی از استان مازندران در لحظه طلوع خورشید قابل رصد است.

بیشترین درصد گرفتگی و طولانی‌ترین زمان مشاهده در استان خراسان رضوی و در شهر مشهد با ‪ ۴۴‬درصد و به مدت نزدیک به ‪ ۳۶‬دقیقه خواهد بود و کمترین مقدار در استان هرمزگان با یک درصد پوشیدگی است.

رصد خورشید گرفتگی بدون ابزار مخصوص خطر جدی را برای چشمان انسان به همراه دارد و استفاده از فیلتر خورشید و یا عینک‌های استاندارد مشاهده خورشید برای نگاه به خورشید در لحظه کسوف الزامی است.
 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.