سرنوشت نامعلوم تاجر ایرانی زندانی در آلمان

با گذشت بیش از یکسال از دستگیری تاجر ایرانی در آلمان، هنوز هیچ افق روشنی برای آزادی وی وجود ندارد.special_prison.jpg

به گزارش "الف"، یوسف پیرزاده، تاجر 43 ساله ایرانی در تاریخ 23 فوریه 2006 (84.12.14) در آلمان دستگیر شده است و مراجع قضایی و پلیس بعد از ماهها از دستگیری وی، اتهام این تاجر ایرانی را خرید تجهیزات نظامی و سلاح برای ایران اعلام کرده اند.

این در حالی است که پیرزاده سال ها در بسیاری از کشورها به کار تجارت مشغول بوده و حتی در آلمان دفتر تجاری رسمی و فعال داشته است.

چند ماه قبل از دستگیری پیرزاده، یک فرانسوی و یک آلمانی به نام های استفان لربیه و دونالد کالین به جرم ورود غیرقانونی به آبهای ساحلی ایران دستگیر و به 18 ماه زندان محکوم شده اند که هفته گذشته با وساطت وزرای خارجه اسبق فرانسه و آلمان، این دو شهروند خارجی قبل از اتمام دوره محکومیتشان مورد عفو قرار گرفته، از زندان اوین به سمت مرزهای خروجی ایران هدایت شده اند.

انتظار میرفت همزمان با آزادی کالین، یوسف پیرزاده که یکسال است به اتهامی واهی در زندان حکومت آلمان فدرال به سر می برد نیز آزاد شود، اما خانواده وی می گویند علیرغم پیگیری های مکررشان از سفارت ایران در برلین و اداره امور اجتماعی وزارت امورخارجه، هنوز هیچ کمک موثری برای آزادی این شهروند ایرانی صورت نگرفته است.

یوسف پیرزاده برای اولین بار و پس از دستگیری در مرداد ماه 85 با خانواده اش تماس گرفته و از شرایط بد زندان و فشارهای روحی روانی ماموران آلمانی شکایت کرده است.

وی در تماس اخیرش یادآوری کرده است که در زندان در کنار خلافکاران شروری از ملیت های مختلف نگهداری می شود و ماموران کنسولی سفارتخانه های مربوط به زندانیان دیگر ملل بسیار فعال تر و پیگیرتر از ماموران کنسولی سفارت ایران در برلین پیگیر آزادی اتباع خود هستند.

ماموران سفارت ایران در برلین در پاسخ به اعتراض خانواده پیرزاده درباره تسریع درپیگیری آزادی وی گفته اند فقط هر سه ماه یکبار می توانند به زندانیان ایرانی سرکشی کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.